Kur yra spraga?
„Problema ta, kad teisiškai gimdymas namuose tarsi reglamentuotas, bet praktiškai oficialiai gimdymai namuose negali vykti iki šiol. Visose šalyse, kuriose reglamentuotas gimdymas namuose, akušerės yra laisvoji profesija, t. y. dirba pagal verslo liudijimus, todėl gimdančios moterys gali sudaryti sutartis su konkrečia akušere. Lietuvoje mes neturime akušerės kaip laisvosios profesijos, todėl gimdyvei privalu sutartį sudaryti ne su akušere, o su asmens sveikatos priežiūros įstaiga, kurioje dirba ta konkreti akušerė. Kitaip tariant, akušerė gali teikti paslaugas tik įstaigos vardu.
O gimdymo stacionarai, kurių akušerės galėtų vykti į gimdymus namuose, nesuinteresuoti vykdyti tokios veiklos – jiems ir taip užtenka krūvio. Vieni nemato prasmės, kiti iš esmės netiki gimdymų namuose verte, todėl valstybinės įstaigos neskuba pasirūpinti licencijomis, kurios suteiktų galimybę jose dirbančioms akušerėms priimti gimdymus namuose“, – teigė A.Škudienė.
Pasak jos, netgi jeigu akušerė įsteigia viešąją įstaigą, teikiančią akušerijos paslaugas, ji taip pat negali priimti gimdymų namuose, nes tokias paslaugas gali teikti tik įstaiga, turinti gimdymo stacionarą. Jeigu įstaiga tokios veiklos nevykdo, jai vėlgi būtina sudaryti sutartį su ligonine. Ir tai labai didelė, neleidžianti realiai legalizuoti gimdymų namuose.
„Beje, tokio reikalavimo nėra nė vienoje kitoje šalyje. Blogiausia, kad nėra net apibrėžta, kas turėtų būti nurodyta tokioje sutartyje. Tai gali būti vienas sakinys, o gali būti keli lapai, kuriuose būtų smulkiai aptartos visos sąlygos. Kalbėjausi su akušerėmis iš Švedijos, Vokietijos, jos gūžčiojo pečiais, klausė, kam tokia sutartis reikalinga. Jeigu gimdymas komplikuojasi, gimdyvė juk turi būti vežama į artimiausią ligoninę, kuri, pagal reikalavimus, turėtų būti ne toliau kaip už 30 minučių kelio, o ne į tą, su kuria sudaryta sutartis“, – svarstė pašnekovė.
Dėl visų šių aplinkybių susidariusi kuriozinė situacija. Gimdymai namuose vyksta, bet jie vis dar yra nelegalūs. Tiesa, šeimoms niekada nebuvo uždrausta gimdyti namuose, nes kartais tai iš tiesų nutinka netyčia. Tačiau, kaip ir tuomet nebuvo galima sakyti, kad akušerė teikė gimdymo namuose paslaugas, taip ir dabar sakoma, kad „aš nusprendžiau gimdyti namuose ir pasikviečiau draugę į pagalbą“. Šiuo metu nė viena akušerė neprisipažintų, kad eina priimti gimdymo, nes tai jai gresia baudžiamąja atsakomybe, ypač jeigu gimdymas komplikuosis.