Galimai seksualinį smurtą patyrusius vaikus apklausiantys specialistai turi galimybę treniruotis saugioje aplinkoje, išvengdami klaidų, kurios gali sukelti papildomą stresą tikriems vaikams. Ši platforma suteikia galimybę tobulinti apklausų atlikimo įgūdžius, mokytis tinkamo klausimų formulavimo bei išvengti galimai smurtą patyrusių vaikų traumavimo keliskart vykstančiose apklausose.
Inovatyvi platforma ir jos veikimas
„Vaikai nesunkiai pasiduoda įtakai. Netinkamai suformuluotas klausimas gali visiškai pakeisti jų atsakymų trajektoriją. Blogiausia, kai patys apklausėjai nesuvokia, kad jų klausimai daro poveikį vaikui ir galimai iškreipia išgaunamą naratyvą,“ – dalinasi Mykolo Romerio Universiteto (MRU) mokslininkas, teisės psichologas dr. Aleksandras Segalas.
Jis kartu su MRU psichologų mokslininkų komanda, kuriai vadovauja prof. dr. Rita Žukauskienė, išbandė inovatyvią tiriamųjų apklausų mokymų platformą Lietuvos rinkoje. Vaikų avatarų platforma jautrioms apklausoms simuliuoti buvo sukurta Niujorko universiteto Šanchajuje profesoriaus dr. Pekka Santtila. Bendradarbiaujant su šiuo mokslininku ir pritaikius idėją mūsų šaliai, avatarai prakalbo lietuviškai. Pasak dr. Aleksandro Segalo, apklausas atliekantys specialistai liko nustebinti, kaip tikroviškai virtualūs vaikai reagavo į sudėtingus klausimus.
Moksliniame tyrime dalyvavę apklausėjai treniravosi apklausdami virtualius vaikus, išvengdami rizikos sukelti papildomo streso tikriems vaikams. Be to, tyrimo metu buvo fiksuojamos ir pačių specialistų emocijos. Veido atpažinimo technologija ir kūno rodiklių (prakaitavimo (galvaninės odos laidumo), širdies ritmo ir širdies ritmo kintamumo) analizė padėjo suprasti, kokios emocijos ir kokią įtaką daro apklausų metu formuluojamiems klausimams ir priimamiems sprendimams.
Dr. A. Segalas pabrėžia, kad gauti tyrimų duomenys – tinkama medžiaga specialistams mokyti, kaip geriau valdyti emocines reakcijas ir išvengti klaidų, kaip tinkamai formuluoti klausimus vaikams ir tobulinti savo įgūdžius.
Šiek tiek statistikos
MRU psichologų mokslininkų komanda 2022 metais atliko didelės apimties seksualinio smurto paplitimo tyrimą. Apklausiant 2000 jaunų Lietuvos gyventojų (18–29 metų), paaiškėjo, kad net 15,9 proc. jų iki pilnametystės patyrė bent vieną seksualinio smurto formą.
Pasak dr. A. Segalo, šie skaičiai rodo, kaip svarbu mokyti su vaikais dirbančius suaugusiuosius (nuo vaikų darželio auklėtojų iki teisėsaugos pareigūnų) atpažinti ir tinkamai reaguoti į tokius atvejus bei žinoti veiksmų algoritmą, kaip elgtis atsiradus įtarimui dėl seksualinio smurto.
2024-aisiais metais MRU Taikomosios psichologijos tyrimų laboratorijos organizuotose mokymuose su virtualiais avatarais dalyvavo 100 Vaikų teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos specialistų. Dalyviams buvo suteiktas grįžtamasis ryšys apie jų bendravimo su virtualiais vaikais subtilybes.
Pavyzdžiui, buvo aptarta, kaip tinkamiau formuluoti klausimus ir kokius sprendimus racionalu priimti, remiantis išgauta informacija. Daugiau nei pusė dalyvių mokymus įvertino aukščiausiu balu, o antrame mokymų etape (po maždaug 3 mėn.) jau dalinosi, kad turėjo galimybę pritaikyti būtent mokymų metu įgytas žinias praktikoje. Taigi inovatyvi platforma ne tik leidžia specialistams mokytis, bet ir padeda užtikrinti, kad bendravimas su vaikais būtų atliekamas profesionaliai.
Dr. A. Segalas pabrėžia, kad vaikams būtina jaustis saugiai, o jų teisės turi būti gerbiamos. „Nė vienas vaikas neturi būti priverstas kartoti savo pasakojimo daugybę kartų. Kiekvienas toks kartojimas gali tapti antrine trauma bei didina tikimybę iškreipti vaiko parodymus ir sugadinti vaiką kaip liudytoją,“ – sako jis. Mokslininkas tiki, kad tinkamai parengti specialistai gali padėti vaikams jaustis išgirstiems ir apsaugoti juos nuo papildomų nereikalingų sukrėtimų.
Poveikis visuomenei
Moksliniai tyrimai atskleidžia, kad seksualinis smurtas prieš vaikus Lietuvoje yra reikšminga problema, todėl itin svarbu ugdyti įvairių specialistų kompetencijas atpažinti ir tinkamai reaguoti į šiuos atvejus. Virtualių vaikų platforma yra inovatyvus įrankis, padedantis specialistams mokytis atlikti jautrias apklausas, nesukeliant papildomo streso tikriems vaikams.
Ši technologija leidžia tobulinti klausimų formulavimo įgūdžius ir moko valdyti apklausas atliekančiųjų emocines reakcijas apklausų metu. Mokymai su avatarais ne tik gerina apklausų kokybę, bet ir padeda užtikrinti vaikų teisių apsaugą, mažinant pakartotinės traumos riziką bei išsaugant parodymų patikimumą.
Tekstą parengė MRU Mokslo ir inovacijų centro komunikacijos vadybininkė Laura Stankūnė