Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Nėštumas – ne priežastis nutraukti aktyvią fizinę veiklą

Nors nemažai daliai moterų nėštumas, vaikelio laukimas ir pirmieji su juo praleisti metai asocijuojasi su visiškai sustabdyta fizine veikla ir rūpinimosi tik vaikučio poreikiais, Ogmios mieste įsikūrusios studijos „Vilkės namai“ kineziterapeutė ir mankštų besilaukiančioms bei neseniai pagimdžiusioms moterims trenerė Eglė Murėnienė skuba paneigti šį mitą. Anot jos, fizinė veikla nėštumo metu ir jau susilaukus vaikelio yra tiesiog būtina ir padeda ne tik sustiprinti kūną, bet ir palaikyti gerą emocinę savijautą. Tai patvirtina mankštose besilankančios moterys ir jų istorijos apie sportą ir judėjimą laukimosi metu bei jau susilaukus mažylio.
Nėštumas – ne priežastis nutraukti aktyvią fizinę veiklą
Nėštumas – ne priežastis nutraukti aktyvią fizinę veiklą / Partnerio nuotr.

Mankšta padeda ne tik palengvinti nėštumą ir gimdymą

Anot specialistės, nėštumo metu judėjimas įgyja ypatingą reikšmę. Jis – ne tik padeda moters kūnui tvarkytis su pokyčiais ar gelbsti prasidėjus gimdymo procesui, tačiau turi įtakos ir augančio vaikelio būklei. „Nėštumo metu svarbu daug judėti, vaikščioti ir mankštintis su profesionaliu kineziterapeutu, nes keičiasi moters organizme vykstantys procesai, kurie daro įtaką jos ir vaikelio savijautai. Mankštos metu gerinamas širdies raumenų darbas, laikysena, sumažėja nugaros skausmas, kuris gali atsirasti dėl pasikeitusio kūno centro, veikiami sąnariai, reguliuojama skysčių cirkuliacija, mažinama kojų venų išsiplėtimo tikimybė, nes tvirtėja kraujagyslių sienelės, stiprinamas ir palaikomas raumenų tonusas“, – tikina E.Murėnienė. Kineziteraoeutė ir trenerė priduria, jog mankštų metu moterys išmoksta ir taisyklingai kvėpuoti diafragma, tokiu būdu padidindamos deguonies kiekį organizme ir pakeldamos savo nuotaiką. „Kai moteris aktyvesnė, gerėja bendra emocinė būklė, nuotaika, ji pati jaučiasi energingesnė, pagerėja miego kokybė“, – teigia pašnekovė.

Ne mažiau svarbus mankštų privalumas – gimdymo proceso palengvinimas. „Gimdymas – tai didelis fizinis krūvis organizmui. Todėl stipresni raumenys ir bendra didesnė fizinė ištvermė padės lengviau išgyventi gimdymą, kuris gali trukti ir kelias paras, bei daug lengviau išstumti vaikelį gimdymo metu. Taip pat, mankštos metu sustiprinti tarpvietės raumenys yra elastingesni, mažėja plyšimų tikimybė“, – pasakoja E.Murėnienė.

Besilaukiančiųjų mankštų metu dirbama su visu kūnu

Pasak specialistės, studijos „Vilkės namai“ rengiamuose mankštos užsiėmimuose dėmesys yra skiriamas visam kūnui ir bendrai savijautai. „Daug pratimų yra skirtų dubens dugnui, pečių juostai, kojoms, rankoms, nugarai stiprinti, nes reikia galvoti ne tik apie pasiruošimą gimdymui, bet ir apie atsistatymo po gimdymo bei vaiko auginimo periodą, kai reikės daug fizinių jėgų nešiojant kūdikį ant rankų. Daug dėmesio skiriame ir tarpvietės raumenims, kurie svarbūs šlapimo nelaikymo profilaktikai bei audinių elastingumui. Taip pat, nėštumo metu dėl pasikeitusio kūno svorio centro gali išsivystyti plokščiapadystė, todėl mankštos metu skatiname jos prevenciją“, – tikina pašnekovė.

Jos teigimu, svarbiausia žinoti, jog nors nėštumo metu būtina daug vaikščioti ir skirti pakankamai laiko natūraliam judėjimui, mankštą rekomenduojama atlikti su profesionalaus kineziterapeuto priežiūra, kuris užtikrins, kad visi pratimai bus atliekami taisyklingai ir saugiai tiek mamai, tiek vaikui. Be to, prieš pradedant mankštintis, nėščiajai būtina pasitarti su ją prižiūrinčiu gydytoju, kuris įvertins, ar papildomas krūvis organizmui nėštumo metu bus saugus. Be to, pačių sportuojančių moterų prašoma nuolat stebėti savo savijautą, kūną, kvėpavimą ir komunikuoti su specialistu, vedančiu mankštų užsiėmimus.

Vaiko gimimas – ne priežastis nutraukti aktyvią fizinę veiklą

Kineziterapeutė ir mankštų trenerė E.Murėnienė atkreipia dėmesį, jog studija „Vilkės namai“ pagimdžiusių moterų laukia sugrįžtančių į mankštos užsiėmimus ir netgi ne vienų! Jos teigimu, „Vilkės namai“ kūdikio susilaukusias moteris pasitinka su dvejų rūšių mankštomis – skirtomis neseniai pagimdžiusioms moterims, kurias galima pradėti lankyti po 2-3 mėnesių ar tuomet, kai gydytojai tai leidžia, ir skirtomis kūdikiams.

„Po gimdymo svarbu atstatyti mamos nusilpusius raumenis ir juos nuolat stiprinti, nes dažnai tenka vaikelį nešioti, o tai mamos atlieka kaip joms patogiau, pavyzdžiui, laiko tik vienoje pusėje. Dėl šios priežasties ilgainiui gali iškrypti stuburas, atsiranda įtampos, skausmas, įsitempia pečių juosta, nugaros raumenys. Mankštos metu atstatomas giliųjų raumenų balansas, nepamirštamas mobilumas“, – tikina specialistė. Ji pažymi, jog mankštos yra ir nepakeičiamas randų gijimo pagalbininkas. „Jei tarpvietės raumenys buvo kirpti ar suplyšę, gydami jie surandėja ir gali imti traukti audinį, todėl mankštos metu reikia juos minkštinti. Po cezario pjūvio taip pat itin svarbu dirbti su randu tam, kad išjudintume audinius ir jie nesukietėtų, nepasireikštų įvairiais skausmais“, – pasakoja E.Murėnienė.

Tuo tarpu mankšta, skirta kūdikiams, yra reikalinga bendro raumenų tonuso, simetriško raumenų vystymosi palaikymui ir galimų sutrikimų prevencijai. „Jeigu kūdikio raumenų tonusas padidėjęs ar sumažėjęs, jo raida atsilieka, būtina kuo skubiau kreiptis į specialistą, kuris sudarys mankštos programą konkrečioms problemoms spręsti. Bet kuriuo atveju, kaip ir mums, suaugusiems, taip ir vaikams, sveikas judėjimas yra labai svarbus gerai savijautai ir bendram fizinės formos palaikymui“, – tikina specialistė.

Mankštos ir masažo užsiėmimai kūdikiams ne tik gerina vaikelio raumenų būklę, bet dažnai ir suteikia daug džiaugsmo mamai ir vaikui. Pasitarusi su specialistu ir sekdama jo nurodymus, mama gali atlikti lengvą mankštelę su savo mažyliu, lengvais judesiais masažuoti jį. O prisilietimas ir bendras švelnumo laikas visuomet suteikia daug naudos.

Mankštų tvarkaraštį besilaukiančioms ir neseniai pagimdžiusioms moterims bei mažyliams rasite čia: www.vilkesnamai.lt. O jei iškyla klausimų – visuomet galite konsultuotis ir susisiekti su studijos specialistais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų