Kalbant apie liaudies išmintį apie tai, kaip užauginti laimingus ir sėkmingus vaikus, mes visi darome tą patį. Mes stebime mus supančias šeimas ir stengiamės nustatyti, kas veikia, o kas ne. Tada bandome pamėgdžioti tai, kas gera, ir vengti tai, kas bloga.
Šeimyna, auginanti nuolat inkščiantį darželinuką be nustatyto miego laiko? Jie gali įkvėpti jus savo vaikus suguldyti anksti. Pusbrolis, skambinantis mamai dėl menkiausio nesklandumo? Jis gali jus atbaidyti nuo „sraigtasparninio“ auklėjimo (kai savo atžalą kontroliuojate ir stebite nuolatos, lyg sraigtasparnis virš galvos).
Žinoma, anekdotai nėra tokie patikimi kaip mokslas, ir stebint vaikus auginančias šeimas lengva nepamatyti keblių kintamųjų ar komplikacijų, liekančių už uždarų durų.
Būtent todėl Japonijoje atliktas naujas tyrimas yra toks stulbinantis. Iš esmės, jis daro tai, ką tėvai darydavo nuo neatmenamų laikų – stebi, kaip užauga kitų žmonių vaikai, – tik su oficialiam tyrimui būdingu tikslumu ir gerokai didesne tiriamųjų grupe.
Profesorių komanda internetu apklausė 5000 Japonijos moterų bei vyrų. Klausimai buvo apie jų santykius su tėvais vaikystėje. Tyrimo dalyvių buvo prašoma sutikti arba nesutikti su tokiais teiginiais, kaip: „Mano tėvai manimi pasitiki“ ir „Jaučiausi taip, lyg visai nerūpėčiau savo šeimai“.
TAIP PAT SKAITYKITE: Sėkmingiausios liepos mėnesio dienos: astrologės sudarytas kalendorius
Panaudoję gautus rezultatus, profesoriai išskyrė šešis ryškiausius vaikų auklėjimo stilius:
- Palaikantis. Aukštas ar vidutinis savarankiškumo lygis, aukštas pasitikėjimo lygis, aukštas susidomėjimo vaiku lygis, daug kartu praleisto laiko.
- Griežtas. Žemas savarankiškumo lygis, vidutinis-aukštas pasitikėjimo lygis, griežtumas arba vidutiniško lygio griežtumas, vidutinis-aukštas susidomėjimo vaiku lygis, daug taisyklių.
- Nuolaidžiaujantis. Aukštas arba vidutinis pasitikėjimo lygis, jokio griežtumo, kartu praleidžiama vidutiniškai arba šiek tiek daugiau nei vidutiniškai laiko.
- Ramus. Žemas susidomejimo vaiku lygis, jokio griežtumo, mažai kartu praleisto laiko, kelios taisyklės.
- Šiurkštus. Žemas susidomėjimo vaiku lygis, žemas savarankiškumo lygis, žemas pasitikėjimo lygis, griežtumas.
- Vidutinis. Visų faktorių lygis vidutinis.
Kuris iš šių stilių siejamas su laimingiausiais ir sėkmingiausiais suaugusiaisiais? „Rezultatai parodė, kad žmonės, patyrę „palaikantį“ vaikų auginimo stilių – kai tėvai skyrė jiems daug teigiamo dėmesio – daug uždirba, jiems gerai sekasi mokslai bei yra labai laimingi“, – pažymi tyrimo autoriai.
Iš esmės, magiška sėkmingų ir laimingų atžalų auginimo formulė susideda iš daug praleisto laiko kartu ir pasitikėjimo jais, leidimo patiems priimti sprendimus (užuot kontroliavus kiekvieną jų gyvenimo aspektą). Tačiau mažai tikėtinu atveju, jei jums rūpi tik jūsų vaikų sėkmė, bet ne laimė, būkite tiek griežti, kiek norite.
„Tėvų, kurie griežtai augina savo vaikus ir rodo jiems teigiamą dėmesį, vaikai užauga ne tokie laimingi. Nors akademiškai ir finansiškai būna labai sėkmingi“, – tyrimo rezultatus komentuoja PsyBlog.
TAIP PAT SKAITYKITE: Norite jaustis laimingas ir tvirtas? Štai ko neturėtumėte daryti su savo gyvenimu
Žinoma, yra keletas priežasčių, dėl kurių nereikėtų taip aklai pasikliauti šiuo tyrimu. Pagrindinė priežastis – tyrimas atliktas Japonijoje. Kas veikia tame koltūriniame kontekste, gali neveikti jūsiškiame. Be to, tai yra tik vienas tyrimas ir jis tikrai nėra pakankamai stiprus jūsų vaikų auklėjimo filosofijos pamatui.
Kiti informacijos šaltiniai, pastebėjimai, bandymai bei klaidos ir jūsų asmeninės vertybės bei požiūris, be abejonės, ir toliau darys įtaką jūsų sprendimams, susijusiems su vaikų auginimu. Tačiau taip pat verta pasverti ir naujus bei intriguojančius mokslinius įrodymus. O šie naujausi atradimai labai aiškiai nurodo tėvams vaikų auklėjimo receptą: meilė + laisvė = sėkmė.