Nuo žingsnio gyvybės langelio link stabdys laiku suteikta pagalba moteriai

Kauno gyvybės langeliuose šią savaitę radus du naujagimius, vaiko teisių gynėjai kviečia skirti daugiau dėmesio besilaukiančioms ar tik pagimdžiusioms moterims.
Klaipėdoje Gyvybės langelyje rastas prieš kelias paras gimęs kūdikis
Klaipėdoje Gyvybės langelyje rastas prieš kelias paras gimęs kūdikis / KUL nuotr.

„Dėmesys itin jautriu metu saugos mamą nuo skausmingų sprendimų, o gal net išgelbės kūdikio gyvybę“, – pranešime spaudai sako Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vadovė Ilma Skuodienė.

Ji kviečia artimuosius, kaimynus, kolegas, matančius, kad būsima mama yra nerami, sutrikusi, nelikti abejingais.

„Paklauskime, kuo galime padėti, o prireikus pasiūlykime apsilankyti pas specialistus. Gal ne visada žinios apie skubią psichologinę ar kitą galimą pagalbą pasiekia mamą, o galbūt ji nepajėgi nuvykti ir tuomet labai didelė parama būtų palydėjimas“, – teigia vaiko teisių gynėja.

Lukas Balandis / BNS nuotr./Ilma Skuodienė
Lukas Balandis / BNS nuotr./Ilma Skuodienė

Ji primena, kad į mamų būklę dėmesį turėtų atkreipti ir gimdyves prižiūrintys medicinos darbuotojai.

„Pastebėjus, kad jos labai liūdnos ar apatiškos, arba priešingai – rodo labai stiprias emocijas, nepalikti jų vienų“, – pasakoja I.Skuodienė.

Tarnybos psichologė Neringa Martišienė sako, kad pasirengimas būti mama, atsakomybės prisiėmimas yra emociškai imlus, todėl pagalba mamoms yra ypač svarbi.

„Juk staiga tenka save suvokti ne tik kaip moterį, bet ir kaip mamą. Keičiasi moters asmeniniai santykiai, galimai aplinkinių priėmimas ir net socialinis ratas“, – pasakoja psichologė.

Jos teigimu, gimdymas yra didelis virsmas moters gyvenime, paliečiantis visas sritis nuo hormoninių pakitimų organizme, pasikeitusio kūno, kelia psichologinių, socialinių iššūkių.

Iš viso šiemet gyvybės langeliuose palikti penki kūdikiai.

Gyvybės langelis skirtas mamoms, neradusioms kitos išeities, kad galėtų pasielgti humaniškai ir suteikti gimusiam kūdikiui galimybę gyventi.

Naujagimio palikimas yra anonimiškas, tėvų neieškos teisėsauga ar vaiko teisių gynėjai. Svarbu žinoti, kad gyvybės langelyje paliktą kūdikį tėvai arba vienas iš tėvų gali susigrąžinti per tris mėnesius.

Reikia kreiptis į teritorinį vaiko teisių skyrių pagal kūdikio palikimo vietą. Jeigu tėvai neturi įtikinamų įrodymų dėl vaiko tapatybės, tėvystė nustatoma DNR tyrimu.

Kai tik kreipiamasi dėl palikto kūdikio susigrąžinimo, vaiko teisių gynėjai tėvams arba mamai iš karto organizuoja psichologo pagalbą, rūpinasi ryšio atkūrimu. Tokia pagalba būna reikalinga ir vėliau.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis