Šviesos banga – per pasaulį
Renginį inicijuoja VšĮ Ugdymo ir konsultavimo centro, kurio pagrindinis tikslas – padėti tėvams, netekusiems kūdikių, įkūrėja, psichologė Kristina Navickienė.
„Pasaulyje ši diena dar vadinama „Wave of Light“ (liet. Šviesos banga). Jos tikslas – kad tėvai, netekę kūdikių nėštumo metu ar jau jiems gimus, spalio 15-ąją 19 val. uždegtų už juos žvakelę savo namuose ant palangės. Priklausomai nuo kiekvienos šalies laiko juostos, tą sutartą valandą plevenančios žvakių liepsnelės sukuria savotišką šviesos bangą, kuri nusirita per visą pasaulį.
Kai kur, be žvakelių ant palangių, vaikų atminimas pagerbiamas į dangų leidžiant balionus. Gilias šios dienos minėjimo tradicijas puoselėja Australija, Kanada, Prancūzija. Taigi ir mes, Lietuva, pirmą kartą jungiamės prie šios akcijos.
Spalio 15 d., 18 valandą, kviečiame šeimas į Santakos stadioną Kaune – čia mirusių kūdikių atminimui į dangų bus paleisti šviečiantys balionai su pritvirtintais drugeliais, ant kurių tėveliai galės užrašyti savo vaikų, kurių neteko, vardus ar frazę jiems, atsisveikinimą“, – apie renginį pasakojo viena organizatorių K.Navickienė.
„Šeimoms reikia kitų šeimų“
Psichologė tikino renginiu norinti atkreipti visuomenės dėmesį, kad yra tokia problema, kad yra nemažai tėvų, išgyvenusių kūdikio netektį. Anot jos, Lietuvoje trūksta informacijos bei teigiamo, palaikančio visuomenės požiūrio į šeimas, netekusias kūdikių, patiriančias komplikuotus nėštumus ar negalinčias susilaukti atžalų.
„Mūsų organizacijos tikslas – didinti visuomenės sąmoningumą bei toleranciją tokioms šeimoms bei teikti kompleksinę psichosocialinę pagalbą nukentėjusioms šeimoms bei jų artimiesiems.
Kas dar svarbu? Iš savo darbo praktikos galiu pasakyti – šeimoms reikia kitų šeimų. Joms būtina pamatyti, kad kiti tėvai geba išgyventi šį skausmą, iškęsti tą gedulą. Mes norime skatinti bendruomeniškumą, palaikymą, kas Lietuvoje dar labai sunkiai skinasi kelią.
Kai šeimos mato kitas šeimas, jos pajunta bendrystę, supratimą ir viltį, kad viskas yra išgyvenama. Ne užmirštama, bet tiesiog atpažįstama, išjaučiama ir išgyvenama. Tuomet gedulas nebūna toks sunkus ir izoliuojantis, begalinis skausmas sumažėja, atsiradusi šviesa padeda judėti pirmyn. Parama labai daug reiškia, nenuvertinkime jos“, – įžvalgomis dalijosi K.Navickienė, viena šio renginio iniciatorių.
Tėvams netekti savo kūdikio – tai viena skausmingiausių patirčių.
Kūdikių netekusias šeimas konsultuojanti psichologė teigė, kad mamos itin baiminasi ateiti į paramos grupes, nes nenori vėl išgyventi tų skaudžių emocijų, jas prisiminti. Tačiau K.Navickienė žino – išgijimas įvyksta tik tada, kai tu išdrįsti atsiverti, pasipasakoti, net jei labai skauda, net jei visos emocijos sukyla.
„Tačiau palaipsniui tas skausmas mažėja. Sulig kiekvienu išsakymu, išsipasakojimu ima lengvėti“, – tvirtino K.Navickienė.
Kūdikio netektis – traumuojantis įvykis
Kasmet Lietuvoje apie 5000 šeimų netenka vaikelio persileidimo, priešlaikinio gimdymo metu ar po gimdymo. Kūdikio netektis nėštumo metu, gimdymo metu ar metai po gimimo yra traumuojantis gyvenimo įvykis, tikino Ugdymo ir konsultavimo centro įkūrėja K.Navickienė. Šie išgyvenimai dažnai tampa komplikuotu gedulu dėl mažo aplinkinių palaikymo, įvykio netikėtumo ir staigumo, tarpusavio santykių netikrumo ar didelio troškimo turėti vaikų.
Taip pat kūdikio netektis turi stiprią psichologinę įtaką tolesniam tėvų gyvenimui. Tyrimai rodo, kad, atsiradus komplikuotam gedului, tėvai (tiek mamos, tiek tėčiai) pasižymi didesniais depresijos simptomų rodikliais ir stipriai išreikšto nerimo rodikliais net ir kito nėštumo atveju.
„Dažnos šeimos susiduria su psichosocialiniais sunkumais: sunkiai išgyvenusios netektį dažnai nenori susilaukti vaikų vėliau arba nori pastoti, kai tam dar nėra nei fiziškai, nei emociškai pasiruošusios.
Lietuvoje trūksta informacinės sklaidos ir bendruomenės palaikymo bei problemos atpažinimo. Dažniausiai šios šeimos sulaukia mažai visuomenės, specialistų, net ir artimųjų palaikymo bei paramos. Vis dar į šią problemą žiūrima paviršutiniškai, kaip į mažai reikšmingą, tačiau nesuvokiama, kad tėvams netekti savo kūdikio – tai viena skausmingiausių patirčių“, – tikino K.Navickienė.