Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Po vyro savižudybės moteris manė atradusi naują meilę, nuo kurios su vaikais teko bėgti į niekur

Gina – labai rami, neleidžianti emocijoms jos užvaldyti jauna moteris. Paklausta, ar ji visada sugeba save taip kontroliuoti, linkteli galva. Ir prideda – jeigu jau ką nors sugalvoja, taip ir padaro. Neįtartum, kad ši moteris per pastaruosius keletą metų patyrė tiek išbandymų, kad užtektų keliems.
Smurtas prieš vaikus
Smurtas prieš vaikus / 123RF.com nuotr.

Po netekties naujas draugas atrodė labai rūpestingas

Susitikome su Gina Vilniaus miesto krizių centre, kuriame ji su trimis mergytėmis – devynerių, šešerių ir pusantrų metukų – gyvena jau tris mėnesius. Gal pati ji būtų kentėjusi vyro smurtą kur kas ilgiau, tačiau kai jis pakėlė ranką prieš jos vyriausią dukrą, nusprendė nesitaikstyti.

Dvi jos vyresnės dukros – nuo vyro, su kuriuo laimingai gyveno santuokoje. Tačiau nutiko nelaimė – vyras pasitraukė iš gyvenimo. „Tai buvo idealus vyras – rūpinosi šeima, dirbo, negėrė, gražiai bendravome. Tačiau turėjo savo vidinių problemų, depresiją, su kuria nesusitvarkė. Buvo labai sunku po jo išėjimo“, – atviravo moteris.

Tuo metu jai labai reikėjo visokeriopos paramos, todėl kai atsirado „guodėjas“, ji labai greitai „užsikabino“ ant naujų santykių. Dabar pašnekovė mano, gal tai ir buvo didžiausia klaida, kad į naujus santykius ji pasinėrė pernelyg greitai po netekties. Tačiau naujasis draugas taip pat atrodė tobulas – labai ja rūpinosi, dievagojosi, kad jos abi dukras mylės kaip savo. Taigi galiausiai Gina neatsispyrė – jie pradėjo gyventi kartu.

123RF.com nuotr./Vaikas
123RF.com nuotr./Vaikas

Po dukters gimimo vyrą tarsi kažkas pakeitė

„Iš pradžių tikrai viskas buvo labai gerai. Sutarė su mano dukromis, stengėsi, kad mums visiems būtų gerai. Viskas apsivertė aukštyn kojomis, kai gimė mūsų bendra dukra. Iš pradžių jis išeidavo tik savaitgaliais su draugais ir grįždavo girtas, nors iki tol nieko panašaus nebūdavo. Vėliau išgertuvės pradėjo dažnėti, netgi namuose ėmė gerti. Nesuprantu, kas nutiko, gal jam atsibodo vaikai. Žinoma, ir materialiniai sunkumai slėgė. Vertėmės sunkiai: gyvenome nuo algos iki algos, turėjome skolų. Nors iki mergaitės gimimo aš dirbau kasininke, gaudavau vos 350 eurų. O ir už buto nuomą kas mėnesį reikėjo mokėti.

Išgėręs vyras tapdavo agresyvus, vis verždavosi į gatvę kabinėtis prie žmonių. Aš jį varydavau miegoti, jam tai nepatikdavo, prasidėdavo skandalai. Galiausiai jį viskas pradėjo erzinti – ne tik kai būdavo girtas, bet ir blaivą. Pirmiausia pradėjo pulti vaikus, pravardžiuodavo visaip vien todėl, kad, kaip kareivėliai, nepuola tuoj pat vykdyti jo nurodymų. Jei pasakė eiti praustis, reikia tai daryti tuoj pat. Tai buvo tikras muštras. Jį erzino, kad vaikai triukšmauja. Kai mažajai dantukai kalėsi, ji daug verkdavo naktimis. Jis dėl to netgi išėjo miegoti į kitą kambarį. Visada rasdavo, prie ko prikibti, jei ne vaikai, tai maistas netinka, dar kas nors“, – pasakojo Gina.

Po pirmo karto išėjo iš namų, po antro – iškvietė policiją

Galiausiai psichologinis smurtas perėjo į jėgos rodymą prieš vyriausią Ginos dukrą. Kartą jis mergaitę pastūmė, kai ši tuoj pat nevykdė jo liepimo eiti gulti. Moteris į šį jo poelgį sureagavo labai griežtai – su vaikais išsikėlė pas mamą.

„Po dviejų dienų atvažiavo atsiprašinėti, tikino, kad daugiau tai nepasikartos. Atleidau. Tačiau kai situacija pasikartojo antrą kartą, jau iškviečiau į namus policiją. Pareigūnai dviem paroms jį išvežė. Grįžo jis išsiblaivęs, atsiprašinėdamas. Guodėsi, kad yra nevalgęs, sušalęs ir vis klausė, kam gi šito reikėjo. Vėl atleidau. Paskutinį kartą jis užsuko mano mergaitei ausį ir trenkė per veidą. Po barnio išėjo iš namų, o aš greitai susirinkau daiktus, paskambinau pusbroliui, kad jis man padėtų, ir atsidūriau čia“, – toliau dėstė pašnekovė.

Pareigūnai dviem paroms jį išvežė. Grįžo jis išsiblaivęs, atsiprašinėdamas. Guodėsi, kad yra nevalgęs, sušalęs ir vis klausė, kam gi šito reikėjo.

Apie Vilniaus miesto krizių centrą, kuris priima nuo vyro smurto nukentėjusias moteris su vaikais ir padeda joms pradėti savarankišką gyvenimą, ji sužinojo iš vaiko teisių specialistų, kurie su ja bendravo po to, kai ji kvietė į namus policiją.

Pati būtų kentėjusi ilgiau?

Šiuo metu prieš vyrą vėl pradėtas ikiteisminis tyrimas. Policija atvyko surašyti protokolą jau į šią įstaigą.

Beje, prieš pačią moterį vyras nebuvo pakėlęs rankos, ją įvairiausiais priekabiais terorizavo tik psichologiškai. Paklausta, jeigu muštų ją, o ne jos dukrą, ar ji taip pat būtų tokia ryžtinga, Gina sąžiningai prisipažįsta: „Nežinau. Gal būčiau ilgiau laukusi.“ Tačiau atvirauja, kad ir išeiti nebuvo sunku, kadangi vyras per pusantrų metų, kuriuos lydėjo nuolatiniai skandalai, užmušė jos širdyje buvusius jausmus.

„Mums čia labai gerai. Pati atsigaunu, kai nebereikia gyventi apimtai baimės, kad vyras grįš namo girtas ir pradės triukšmauti, šūkauti, kabinėtis. Matau, kaip vaikai atsigauna. Ypač vyresnioji buvo užguita, dabar ji vėl šypsosi, džiaugiasi gyvenimu, dingsta ir jos baimė“, – sakė pašnekovė.

Nors skriaudikas pasižadėjęs niekur neišvažiuoti, kol vyksta ikiteisminis tyrimas, jos žiniomis, šiuo metu jis išvykęs į užsienį. Dėl to dar ramiau, kad jų neieškos, neatsiprašinės. Kita vertus, Gina tikina, kad jos širdies jis nesuminkštintų – grįžti nebenori. Su dukra matytis, jei norės, leis, tačiau daugiau nenori turėti su juo nieko bendra.

„Tikiuosi, kad mažoji gaus darželį – parašėme prašymą Gerovės komisijai. Aš galėsiu vėl dirbti. Tada bus galima mąstyti apie būsto nuomą. Į seną darbą grįžti, aišku, negalėsiu. Pirmiausia prekybos centro grafikas man netinka, nes su vaikų priežiūra nesusitvarkysiu, o ir už tokį atlyginimą neišgyvenčiau. Artimųjų turiu, bet mama gyvena bendrabučio kambaryje, močiutė – taip pat. Močiutė, aišku, mielai priimtų, bet mes visi ten greitai išprotėtume“, – svarstė pašnekovė.

Asmeninio archyvo nuotr./Nijolė Dirsienė
Asmeninio archyvo nuotr./Nijolė Dirsienė

Kodėl moterys atleidžia smurtautojui

Vilniaus miesto krizių centro direktorė Nijolė Dirsienė, paklausta, kodėl ne viena panašaus likimo moteris atleidžia savo smurtautojui ir grįžta pas jį, išvardijo keletą aspektų.

„Pirmiausia smurtą artimoje aplinkoje moteris patiria nuo žmogaus, kurį myli ar mylėjo, kurį kažkada pasirinko kaip geriausią. Santykiai paprastai trunka jau ne vienus metus ir nėra taip, kad 365 dienas per metus vyras kiekvieną minutę ją mušė.

Smurtautojas vis atsiprašinėja, vis žada, kad jeigu ji pasistengs, nemuš, bus jai geras. O visi pasaulio tyrimai rodo, kad moteriai, vienai auginančiai vaikus, pavojus patekti į skurdo riziką labai didelis.

Be to, moteris bijo likti viena, nes paprastai ji jau turi vaikų. Natūralu, kad planavo su tuo vyru gyventi ilgai, tikėjosi su juo užauginti vaikus, sulaukti senatvės. Ji vis dar tiki šia idėja, o užsisukus smurto rate vis atrodo, kad šis kartas bus paskutinis. Smurtautojas vis atsiprašinėja, vis žada, kad jeigu ji pasistengs, nemuš, bus jai geras. Taigi kaltę už savo smurtą perkelia moteriai. O visi pasaulio tyrimai rodo, kad moteriai, vienai auginančiai vaikus, pavojus patekti į skurdo riziką labai didelis“, – svarstė pašnekovė.

Pagaliau, kur jai eiti? Pasak N.Dirsienės, socialinio būsto reikia laukti, o ir darbo paieškos su vaikais labai sudėtingos.

„Todėl visada sakau moterims, kad šeimos planavimas – tik moters reikalas. Moteris turi planuoti, kiek ji vaikų pajėgi išlaikyti pati savarankiškai, nepriklausomai nuo mylimo žmogaus, nes šiandien jis mylimas, rytoj gali būti nemylimas, atsisukti visai kitu kampu.

Taip pat moteris turi atsiminti, kad jeigu jau dvi moterys su mažais vaikais paliko tą vyrą, jis jau yra „brokuotas“, su juo tikrai neapsimoka gyventi, pradėti santykius ir ypač kartu auginti vaikus, nes rizika patirti smurtą – be proto didelė. Jeigu vyras ankstesniems vaikams nemoka alimentų, iš kur bus tokia meilė, kad jūsų vaikus užaugins?“ – įsitikinusi specialistė.

Policija gali pasiūlyti nesipainioti po kojomis, kai vyras ne nuotaikoje

Kitas aspektas – valstybės institucijų neveiksnumas. Net jei moteris iškviečia policiją, ikiteisminis tyrimas gali būti nutrauktas, nes per mažai ji buvo mušama, arba tai psichologinis smurtas, kurio neįmanoma įrodyti.

„Negi moteris turėtų įrodinėti tuos smurto požymius? Kodėl ne vyras turi įrodinėti, kad jis nešaukia, nerėkia, nerašo grasinančių žinučių? Kartais iškviesta policija, pamačiusi, kad smurtas tik psichologinis, pataria moteriai tomis dienomis, kai vyro nuotaika prasta, tiesiog išeiti iš namų ar vaikus išvežti pas tėvus. Jo PMS praeis ir jis vėl galės būti šeimoje. Absurdas.

Be to, kai apie smurtą šeimoje pranešama vaiko teisių specialistams, pastarieji moterį, o ne smurtautoją, įtraukia į socialinės rizikos grupę. Atsikovoja moteris alimentus, o vyras jų nemoka, esą, neturi pinigų, nors važinėja automobiliu ir normaliai gyvena. O moteris, neturėdama už ką susimokėti už vaiko darželį, turi dirbti pusantro etato, kad bent kažkaip galą su galu sudurtų“, – piktinosi pašnekovė.

Smurtas: kur pranešti ir ieškoti pagalbos
Policijos komisariatai
Tel.: 112
LR Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga
Nemokama linija:
Tel.: 8 800 01230, 8 5 210 7176
Savivaldybių Vaiko teisių apsaugos tarnybos skyriai
Vilniuje:
Tel.: 8 5 211 2023, 8 5 211 2567
Emocinė pagalba vaikams
„Vaikų linija“
Kasdien (11-23 val.):
Tel.: 116 111
www.vaikulinija.lt
Emocinė pagalba jaunimui
„Jaunimo linija“
Visą parą:
Tel.: 8 800 28 888
www.jaunimolinija.lt
Emocinė pagalba suaugusiems
„Vilties linija“
Visą parą:
Tel.: 116 123
www.viltieslinija.lt
Emocinė pagalba moterims
„Pagalbos moterims linija“
Visą parą:
Tel.: 8 800 66 366
www.moters-pagalba.lt
Emocinė pagalba rusakalbiams
„Linija Doverija“
Darbo dienomis (16-20 val.):
Tel.: 8 800 77 277

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai