Apie tai kalbamės su klinikiniu psichologu, geštaltinės psichoterapijos praktiku Roku Saulevičiumi, kuris dalinasi, kaip šeimoje atrasti ryšį vienam su kitu.
– Su kokiais didžiausiais iššūkiais susiduria paauglys ir su kokiais – jo tėvai?
– Atsakyti už visus paauglius ir už visus tėvus reikštų neatsakyti nė už vieną. Iššūkiai gali labai skirtis, priklausomai nuo šeimos sudėties, jos gyvenimo būdo, tarpasmeninių santykių, unikalaus paauglio ir unikalių tėvų. Geriausia, jei tėvai santykyje su savo vaikais gali atvirai kalbėtis apie tiek vieniems, tiek kitiems kylančius iššūkius, o dar svarbiau - mokytis išlikti tame pokalbyje, nepradėjus vienas kito kaltinti.
Literatūroje, turbūt, dažniausiai akcentuojami paauglystės iššūkiai yra identiteto paieška – susidūrimas su klausimu kas aš ir kodėl aš? Tėvų iššūkiai – grąžinti paaugliui iš pradžių dalinę, o vėliau ir pilną atsakomybę už jo pasirinkimus, su visomis lydinčiomis pasekmėmis (kitaip tariant, mokytis vis mažiau kontroliuoti ir vis daugiau paauglyje pamatyti galinčio klysti suaugusio žmogaus, kuris atsakingas už save), kartu išlaikant artimą ryšį.
– Kokias didžiausias grėsmes pastebite šiuolaikiniams paaugliams?