Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Psichoterapeutas E.Karmaza: kodėl svarbios namų taisyklės ir kaip bendrauti su paaugliu?

Konfliktai šeimoje dažnai kyla tuomet, kai tėvai ar vaikai supyksta, nes nebuvo įvykdyti tarpusavio sutarimai – taisyklės. Kodėl taisyklės šeimoje yra svarbios, kada šeimoje jas reikia nustatyti bei kaip teisingai tai daryti, narkotinių medžiagų prevencijos srityje dirbančios organizacijos „Mentor Lietuva“ tėvams skirtame seminare pasakojo psichologas-psichoterapeutas Evaldas Karmaza.
Paauglė
Paauglė / Vida Press nuotr.

Taisyklės – šeimos bendruomenės pamatai

Namuose, kuriuose auga paaugliai, būtina nusistatyti taisykles ir jų laikytis.

„Namai tai – bendruomenė, o bendruomenės jausmą labiausiai kuria bendrų taisyklių laikymasis. Tai yra aiškūs sutarimai tarp žmonių, tokie kaip, kur padėti daiktai, kur laikomas maistas, kada valgoma, ko negalima“, – apie taisyklių svarbą pranešime žiniasklaidai pasakojo psichologas E.Karmaza.

Pasak jo, taisyklių kūrimas – lėtas procesas, kuris turi būti pradedamas nuo pat mažens, kai tėvai aiškiai paaiškina taisykles bei pasekmes.

Liudo Masio nuotr./Psichologas Evaldas Karmaza
Liudo Masio nuotr./Psichologas Evaldas Karmaza

„Paprasčiausia taisyklė: jeigu numetei, pakelk! Jeigu aš šią taisyklę įvesiu paaugliui, jam gali iš karto kilti klausimas ar net prieštaravimas „Kodėl taip?“, tačiau, jeigu taisyklės buvo labai nuosekliai įvedamos nuo pat vaikystės, pasiekus paauglystės laikotarpį vaikui jas priimti bus lengviau.

Tik paauglystėje mes turime žymiai aiškiau paaiškinti „kodėl?“. Paaugliui yra labai sunku priimti, kad jis „paklūsta“. Jis labiau nori pasakyti „sutinka“, – seminaro metu kalbėjo psichoterapeutas. Pasak jo, sutikdamas laikytis taisyklių, paauglys tai vertina kaip savo dovaną, indėlį į šeimą.

Taisyklių turi laikytis ir tėvai

Seminare psichologas E.Karmaza atkreipė dėmesį, jog dažnai paaugliai jaučiasi neteisingai spaudžiami, jiems kyla klausimų: kodėl tik jie turi laikytis nustatytų taisyklių? Kodėl tik jie turi išnešti šiukšles? Kodėl tik jie turi eiti laiku miegoti, o tuo tarpu tėvai gali daryti ką tik nori?

„Visi šeimos nariai turi laikytis taisyklių, nes kitaip jos bus kaip nurodymai, kaip jėgos demonstravimas. Tada paauglys priešinsis, ieškos vis tobulesnių būdų išvengti taisyklių laikymosi, o pavykus tai padaryti, jausis, jog jis gali nepritarti, nepaklusti, kad jam pavyksta apgauti tėvus.

Iš kitos pusės, taisyklių laikymasis yra didžiulis iššūkis ir suaugusiesiems. Pavyzdžiui, taisyklė sakyti tiesą. Kaip suaugusiems pasakyti nuoširdžiai apie santykius, apie abejones, apie nesėkmes?Tokiu atveju būtina prisiminti: kai taisyklių laikosi tėvai, paaugliai jų laikosi daug lengviau“, – pabrėžė psichologas.

Kita priežastis, kodėl paaugliai sunkiau laikosi taisyklių – savų taisyklių turėjimas.

„Kartais paaugliai turi labai gilius įsitikinimus bei savo taisykles, kurias parodo savo elgesiu. Pavyzdžiui, valgo tik savo kambaryje arba tyli, arba, pavyzdžiui, kita jo taisyklė „Ką noriu, tą darau!“ Jį tai augina, jo viduje jam atrodo, kad jis turi daug jėgos. Tai toks keistas paauglių būdas augti bei maištauti“, – kalbėjo specialistas.

Jei vis tik pavyko sutarti dėl bendrų taisyklių, be abejo, paaugliui jų laikytis dažnai nepavyksta. „Norint namuose išvengti kivirčo, geriausia su vaiku iš anksto aptarti, kaip mama ar tėtis reaguos, jeigu vis dėlto jis pažeis taisykles. Būtina sūnaus ar dukros paklausti: „Jeigu vis dėlto aš matysiu, kad tu grįžti vėliau negu sutarėm, kaip aš turėčiau reaguoti?“, – pataria psichologas. Šis tarpusavio sutarimas gali padėti išvengti pykčių bei stiprinti paauglio atsakomybės jausmą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų