Vaikų saugumas – didžiausias visų tėvų rūpestis nuo pat kūdikio gimimo. Tik tada, kai vaikutis pradeda vaikščioti, suvokiame, kiek daug pavojų tyko mūsų mažųjų šiame pasaulyje. Laiptai, elektros lizdai, pavojingi rakandai, karštas vanduo – tai tik pirmieji pavojai, tikrinantys tėvelių budrumą. Rodos, vaikui paaugus ir tapus savarankiškesniam, galėtume atsikvėpti, bet ir vėl iškyla nauji uždaviniai: kaip apsaugoti atžalėlę nuo nelaimingų atsitikimų ir pavojų, kai negalėsime būti šalia?
Neišvengiamai ateina laikas, kai jūsų pypliukas tampa didelis: vienas keliauja į mokyklą, išbėga pažaisti su draugais į kiemą ir karaliauja namuose, kol grįžtate iš darbo. Tokiu atveju reikalingas abipusis pasitikėjimas ir nustatytos saugaus elgesio taisyklės.
Diegiant naujas nuostatas, svarbus tėvų kūrybiškumas ir sistemiškumas: padrąsinimai, pagyrimai arba, atvirkščiai, apribojimai. Nėra nubrėžtos amžiaus ribos, nuo kada turėtume mokyti vaikus svarbiausių saugumo taisyklių. Šie įgūdžiai formuojasi ne iš karto: tai reikalauja tiek tėvelių, tiek pačių mažųjų kantrybės, nuolatinio bendravimo ir laiko, kai vystosi vaiko mentalinis suvokimas. Kuo anksčiau pradėsite pratinti vaiką prie „žaidimo taisyklių“, tuo lengviau jis įsisavins šiuos dalykus ateityje.
Tėvai – geriausi vaikų mokytojai
Ne veltui sakoma, jog vaikai – tėvų atspindys veidrodyje. Nuo pat gimimo jie mėgdžioja artimiausių žmonių pageidautinus ir nepageidautinus elgsenos modelius, todėl labai svarbu rodyti gerą pavyzdį. Jei vaikas nuolat matys, kad mama prieš išeidama patikrina, ar išjungti visi elektros prietaisai, tai taps jam savaime suprantamu dalyku. Vaikų dėmesį lengva išblaškyti, jie greitai pamiršta, ką buvo išmokę, todėl gerai įsisavintas elgsenos modelis daug kartų veiksmingesnis už naujus mokymus ir aiškinimus. Be to, vaikas praranda aiškią koncepciją, jei tėvai, neseniai diktavę tam tikras taisykles, patys elgiasi priešingai.
Lietuvoje kaip ir kitose pasaulio šalyse įstatymai visais atvejais gina mažiausio šalies žmogaus – vaiko teises, įvairios institucijos ir mokyklos organizuoja edukacines pamokas apie jų saugumą gatvėse, internete ir namuose, bet tėvai neturėtų sukrauti visos atsakomybės ant pedagogų pečių. Mokykite vaikus įvairiausių gyvenimiškų situacijų – juk esate jiems didžiausias autoritetas. Vaikai greičiau įsidėmi dalykus, kurie yra įdomūs, netgi sukrečiantys, todėl istorija, kaip berniukas išgelbėjo mirštančią senelę, paskambinęs greitosios pagalbos telefonu 112, įstrigs daug labiau nei sausos instrukcijos.
Auksiniame narvelyje uždarytas vaikas nėra laimingas: mažyliui augant, atsiranda poreikis tyrinėti jį supantį pasaulį, greičiau „būti dideliam“ ir nepriklausomam. Skatinkite vaiko savarankiškumą nuo pat pirmųjų dienų. Kad būtumėte ramūs, nuolat kalbėkite su juo apie nesaugias situacijas ir kaip jų išvengti...
Apie pavojus gatvėje...
Bene didžiausias visų tėvų galvos skausmas – keliai ir gatvės. Rudenį, suintensyvėjus eismui ir anksti temstant, šiai temai reikėtų skirti daugiausia dėmesio. Visai nesvarbu, kur gyvenate, ramiame kaime, ar dūzgiančiame mieste – pavojai tyko visur. Kas mėnesį keliasdešimt vaikų patenka į eismo įvykius, nors kartais avarijai išvengti reikia tiek nedaug – segėti atšvaitą, žinoti taisykles ar būti drausmingam.
Jungtinių Tautų Organizacija 2011–2020 metus paskelbė saugaus eismo veiksmų dešimtmečiu. Prie šios akcijos galite prisidėti ir jūs mokydami mažylį paprastų eismo saugumo taisyklių. Supažindinkite juos su šviesoforais ir kitais kelio ženklais, nuolat kartokite, kaip saugiai pereiti gatvę, paaiškinkite, kam reikalingi atšvaitai ir pan. Žinios ir įgūdžiai gali būti įtvirtinami žaidimais. Pasitelkę keletą žaislų: mašinytes, lėlytes ar lego žmogeliukus, sukurkite drauge tikrą miesto eismą su perėjomis ir šviesoforais, paaiškinkite, kad vaikas turi saugiai pervesti žaislus į kitą gatvės pusę. Tai bus naudinga pamoka ir puikiai praleisite laisvalaikį.
...namuose
Vis dar abejojate, ar galite palikti savo mažąjį šeimininką vieną namuose? Psichologai teigia, kad vaiko amžius neturėtų būti mažesnis nei dešimt metų, bet griežtų taisyklių čia nėra. Kada galite visiškai pasitikėti savo atžala, priklauso nuo jo charakterio savybių bei sukauptos asmeninės patirties. Vaikai labai greitai perpranta visas technologijas, tačiau prieš paliekant juos vienus namuose būtina įsitikinti, kad reikalui esant visada galės paskambinti jums arba greitosios pagalbos telefonu.
Šiam gyvenimo tarpsniui, kai mažieji nuotykių ieškotojai karaliauja namuose vieni, reikia ruoštis daug anksčiau: mokyti pagrindinių saugumo taisyklių (su elektros prietaisais, peiliais, degtukais ir kt.), pratinti pabūti vieniems bent kelias minutes, kol nubėgsite į parduotuvę ar išnešite šiukšles. Labai svarbu, kad atidžiai elgtumėtės ir patys: paslėpkite pavojingus vaistus, įtaisykite akutę į duris, susitarkite su kaimynais, į kuriuos galėtų kreiptis ištikus nelaimei.
...jei vaikas pasiklydo
Širdis kulnuose, šaltas prakaitas bei panikos kupinos akys, ieškančios vaiko tarp žmonių gausos... Šio nemalonaus jausmo išvengsite, jei būsite atidžiai aptarę ir išanalizavę tokią situaciją. Prieš išeidami su vaiku apsipirkti ar pasivaikščioti į miestą, nustatykite saugią susitikimo vietą (informacijos centras, parduotuvė), pamokykite, kaip paprašyti pagalbos suaugusiųjų. Kiek galima anksčiau prašykite vaiko, kad įsimintų savo vardą, pavardę, adresą ir namų telefono numerį. Radę pasimetusį mažąjį, žmonės galės su jumis susisiekti.
„Nepažįstamieji“
Suaugęs nepažįstamasis, kartais netgi pažįstamas asmuo gali kelti grėsmę jūsų vaikui. Įspėkite mažąjį nekalbėti su nepažįstamais, neįsileisti į namus „svetimų dėdžių ir tetų“ ir nepasakoti visiems paskambinusiems, kad tėvų nėra namie. Tik jokiu būdu negąsdinkite. Jeigu vaikas bijos visų suaugusiųjų, nedrįs paprašyti pagalbos pasiklydęs ar iškilus kitam kokiam pavojui. Vaikai turi žinoti, kad pasaulyje yra labai daug gerų žmonių, kurie padės ištikus nelaimei, bet kaip ir animaciniuose filmukuose pasitaiko ir blogiukų, kurie gali nuskriausti. Kartais reikia kalbėti ne itin maloniomis temomis: priminkite vaikui, kad visada gali jumis pasitikėti, jei kas nors skriaudžia arba priekabiauja. Pasakykite, kad pavojaus atveju jis gali laužyti bet kokias taisykles, jei tik tai padės išvengti nelaimės.