Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Savivaldybės patvirtino: pietų miegas neprivalomas visuose Lietuvos darželiuose

Ilgus dešimtmečius vaikų darželiuose galiojusi tradicija visus be išimties vaikus guldyti dienos pogulio traukiasi iš Lietuvos ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų. Visos 60 Lietuvos savivaldybių administracijos patvirtino, kad jų įsteigtuose darželiuose dienos miegas nėra privalomas. Oficialiuose atsakymuose savivaldybių administracijos nurodė kreiptis į jų atsakingą skyrių, jeigu tos savivaldybės darželių ugdytiniams, kurie jau yra išaugę pietų miegą, nėra užtikrinamos alternatyvios dienos poilsio formos, rašoma spaudai išplatintame pranešime.
Vaikai darželyje
Vaikai darželyje / 123RF.com nuotr.

Lietuvos savivaldybės taip pat nurodė, kokių priemonių imasi, kad būtų užtikrinamas lankstus poilsis visiems vaikams, kuriems miegas ar pogulis lovoje jau nebereikalingas. Šiais atsakymais savivaldybės reagavo į Iniciatyvinės grupės dėl lankstaus poilsio organizavimo užtikrinimo Lietuvos darželiuose bei Šeimų asociacijos kreipimąsi, kuris buvo išsiųstas savivaldybėms ir kitoms atsakingoms institucijoms.

Dauguma savivaldybių nurodė, kad organizuodamos dienos poilsį remiasi šiuo metu Lietuvoje galiojančia Higienos norma, kuri reglamentuoja, kad ilgiau nei 4 val. būnančiam ugdymo įstaigoje vaikui turi būti organizuojamas poilsis, o poilsis nebūtinai yra miegas.

Dvylika savivaldybių yra pasiryžusios suteikti papildomų finansinių resursų etato daliai, patalpoms ar kitiems sprendimams, jeigu matys, kad darželiams iš turimų resursų tikrai nepavyksta organizuoti lankstaus poilsio. Trečdalis savivaldybių išreiškė poziciją, kad problemą spręsti turėtų patys darželiai iš savo turimų resursų.

Didelė dalis ugdymo įstaigų steigėjų – savivaldybės – po kreipimosi į jas ėmėsi priemonių susidariusiai ilgametei tradicijai keisti. Beveik visos savivaldybės supažindino darželių vadovus su iniciatyvinės grupės raštu, organizavo darželių vadovų pasitarimus, vykdė tėvų bendruomenės apklausas, dalis rengė detalius aprašus, kaip turėtų būti organizuojamas poilsis darželiuose, įtraukė į darželių sutartis galimybę rinktis poilsio formą darželiuose. Beveik visos savivaldybės žadėjo vykdyti komunikaciją apie pietų poilsio organizavimo galimybes, dalijosi informacija apie pietų poilsį, dalis ėmėsi ar planuoja organizuoti darbo grupes, edukacinius renginius ir kt. priemones.

Šeimų asociacijos nuotr./Kaip vaikai ilsisi darželyje?
Šeimų asociacijos nuotr./Kaip vaikai ilsisi darželyje?

Ypač pozityviai į iniciatyvą reagavo Vilniaus, Klaipėdos, Alytaus miestų, Skuodo, Mažeikių, Akmenės, Kėdainių, Lazdijų, Druskininkų, Trakų, Radviliškio rajonų savivaldybių merai, vicemerai, administracijos direktoriai ar kiti atsakingi asmenys. Iš atsakymų galima daryti išvadą, kad dažnai miesto pozicijos stiprumas ir ryžtas imtis priemonių priklauso nuo asmeninio lyderių požiūrio ar net jų asmeninės patirties lankant darželį vaikystėje arba auginant savo vaikus dabar.

Tačiau net 25 savivaldybės atsakydamos į užklausą neigė problemą arba jos nesureikšmino. Dauguma iš jų tvirtino, kad ir taip savivaldybės ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigose vaikai gali ilsėtis taip, kaip jiems tinkamiausia fiziologiškai, t. y. nebūtinai gulint lovoje.

Šeimų asociacijos nuotr./Kada vaikui jau nebereikia pietų miego?
Šeimų asociacijos nuotr./Kada vaikui jau nebereikia pietų miego?

Vis dėlto dar 2023 m. pavasarį atlikta apklausa, kurią pildė 812 respondentų, parodė, kad dėl priverstinio guldymo vaikai kenčia beveik visose Lietuvos savivaldybėse. Apklausoje nepasisakė tik 9 savivaldybių (Alytaus, Ignalinos, Jurbarko, Molėtų, Pagėgių, Prienų, Rietavo, Varėnos ir Visagino rajono) darželinukų tėvai.

Problemą neigiančių savivaldybių atstovai raštuose teigė, kad nėra sulaukę skundų iš šeimų arba tai būna pavieniai atvejai. Kai kurios savivaldybės, gavusios Iniciatyvinės grupės raštą, apklausė ugdymo įstaigų vadovus, kurie savivaldybės atstovams tvirtino, kad jų vadovaujamame darželyje priverstinio migdymo nėra.

Jeigu darželyje bendra tvarka nesuteikiama galimybė „nemiegiukams“ poilsio metu laiką leisti ne lovoje, jų šeimos gali kreiptis į savo vaiko grupės pedagogus prašydamos užtikrinti tokį poilsį, kokio ugdytiniui reikia. Nepavykus susitarti, rekomenduojama raštu kreiptis į darželio vadovę (-ą), o ir jam darant spaudimą ir vengiant atliepti vaiko fiziologinius poreikius, raštu kreiptis į atitinkamos vietovės savivaldybę. Visų savivaldybių atsakymus į Iniciatyvinės grupės užklausą galima atsisiųsti iš pietų miego problematikai skirtos internetinės svetainės – https://poilsisdarzelyje.lt/. Joje pietų miegą išaugusių darželinukų šeimos taip pat kviečiamos užpildyti apklausą ir pasidalinti patirtimi, ar jų darželiuose vaikai vis dar verčiami gulėti.

Iniciatyva dėl lankstaus poilsio darželiuose – neformalus apie 2000 piliečių vienijantis judėjimas, siekiantis, kad Lietuvoje darželius lankantys vaikai turėtų galimybę ilsėtis jiems tinkamiausia forma. Iniciatyva vienija medicinos, psichologijos, teisės, viešojo administravimo, komunikacijos ir kitų specialybių atstovus ir, svarbiausia, šeimas, kurios susiduria su darželiuose vyraujančia privalomo poilsio lovoje dieną problema

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai