Statistika: nukenčia daugiau nei 3 žmonės per dieną
Policijos duomenimis, pernai Lietuvos keliuose buvo sužeisti net 1254 keleiviai. Žuvo 24 nepilnamečiai, iš jų – 12 vaikų buvo keleiviai.
„Eismo įvykiai, kuomet nukenčia vaikai, yra ypač skaudūs. Jų išvengti padeda prevencinės priemonės – saugos diržai, greičio nurodymų laikymasis, susikoncentravęs vairuotojas. Tikime, jog saugumo puoselėjimas yra vertybė, kurią vaikams reikia skiepyti nuo mažumės“, – kalba „Gjensidige Baltic“ Lietuvos filialo generalinė direktorė Katerina Pavlidi.
Taip pat skaitykite: Kaip sukurti saugią virtuvės zoną mažiesiems kulinarams?
Draudikai taip pat pastebi, jog daugėja eismo įvykių, padaromų, kai kartu keliavę vaikai blaškė vairuotoją – tai nelaimės kurių galima išvengti, tinkamai elgiantis su mažaisiais keleiviais.
Didžiausio Baltijos šalyse ikimokyklinio ugdymo įstaigų tinklo „Vaikystės sodas“ ir Karalienės Mortos mokyklos įkūrėja, socialinių mokslų daktarė Austėja Landsbergienė atkreipia tėvų dėmesį: „Jau 2,5–3 metų vaikai yra pakankamai protingi, kad su jais būtų galima susitarti, jiems draugiškai paaiškinant ir argumentuojant. Tinkamiausias metas skiepyti vaikui pagrindinius saugaus elgesio principus yra nuo mažumės iki ikimokyklinio amžiaus – būtent tuo periodu tai daryti yra efektyviausia.“
Specialistai pataria, kaip elgtis, kad mažieji keleiviai neblaškytų vairuotojo:
1. Kalbėkitės su vaiku. Jei vaikas mašinoje ėmė išdykauti, galbūt atsisegė saugos diržą ar pradėjo mėtyti daiktus į jus – sustokite. Išlipkite iš mašinos, prisekite vaiką ir kalbėkite su mažyliu atvirai: „Aš suprantu, kad tau nepatinka sėdėti kėdutėje, bet tu privalai tai padaryti, nes kitaip mes negalėsime niekur važiuoti.“
Taip pat skaitykite: Kai namuose vaikas lieka vienas
2. Parinkite tinkamą kėdutės aukštį. Pasistenkite, kad kėdutė būtų tokio aukščio, kad vaikas galėtų matyti pro langą. Kai kurių gamintojų kėdučių modeliai labai žemi, tad vaikas jaučiasi tarsi įkalintas automobilyje – nenuostabu, kad taip būti keliasdešimt minučių vaikui atsibosta. Patikrinkite kėdutės aukštį, pritūpkite ir žiūrėkite iš vaiko perspektyvos, ar galite matyti pro langą.
3. Turėkite automobilio žaislų. Tai tokie žaislai, kuriuos vaikas gali rasti tik automobilyje, o parsinešti namo negali. Kodėl? Nes žaislai vaikui greitai atsibosta, tad jei su jais galės žaisti tik automobilyje, jie jį domins labiau. Taip pat ir knygelės. Priekinės sėdynės kišenėje galite turėti kelias knygutes vaikams, tarsi nedidelę kišeninę biblioteką, iš kurios vaikas galėtų rinktis.
4. Pasirūpinkite gėrimais ir užkandžiais. Mašinoje visada reikia turėti ko atsigerti – ne saldžių ar pieniškų gėrimų, bet paprasto vandens. Taip pat pravartu turėti specialią gertuvę arba naudoti buteliukus su sportiniu kamšteliu, nes vaikas gali nemokėti atsukti buteliuko su kamšteliu pats, todėl prašytų jūsų, o tai gali išblaškyti ir kiltų autoįvykio rizika. Alkanas vaikas neretai tampa labai irzlus, tad užkandžiai, tokie kaip duoniukai, trapučiai ir kitokie – padės išlaukti kelią iki namų.
Taip pat skaitykite: Tai įmanoma: sklandi, taiki ir linksma kelionė automobiliu su vaikais
5. Planšete leiskite naudotis tik automobilyje. Šiuolaikinius vaikus visada labai traukia technologijos – išmanieji telefonai ir planšetės, tad įveskite taisyklę, kad jais vaikai galės naudotis tik mašinoje. Pamatysite, kelionės vaikams taps tikru džiaugsmu, o jų dėmesys bus sutelktas į smagius edukacinius žaidimus.