Sveikuoliai kviečia iššūkiui: per šventes ragina atsisakyti vieno dalyko

„Blaivios šventės gali būti tokios pat smagios“, – skelbia Lietuvos sveikuolių sąjunga (LSS), antrus metus iš eilės organizuojanti iššūkį „Šventės be alkoholio“. Jo dalyviai kviečiami dvi savaites, gruodžio 20 d. – sausio 3 d., praleisti be jokių svaigalų ir atrasti kur kas smagesnių ir prasmingesnių pramogų, rašoma LSS pranešime žiniasklaidai.
Blaivios šventės
Blaivios šventės / Shutterstock nuotr.

„Labai svarbu kalbėti apie blaivias šventes, nes daugelis gal net nesusimąsto, kad taip galima, kad yra tokiu būdu besilinksminančių žmonių ir kad tai – smagu. Daug žmonių net nėra ragavę alkoholio ir jie yra veiklūs, iniciatyvūs, į juos galima lygiuotis. Jau antrus metus iš eilės organizuojamas iššūkis yra puiki proga pabandyti švęsti be svaigalų ir pastebėti, kas vyksta, kas keičiasi, kaip reaguoja aplinkiniai. Tai labai įdomu“, – sako LSS prezidentas Simonas Dailidė.

Asmeninio archyvo nuotr./Simonas Dailidė
Asmeninio archyvo nuotr./Simonas Dailidė

Išgerti per šventes – tradicija, kurią reikia keisti

Pasak LSS viceprezidentės Kristinos Ragauskaitės-Grigonės, tradicija vartoti alkoholį per šventes formavosi labai daug metų.

„Kino filmuose aktoriai visuomet grįžę namo įsipila taurę vyno, o švęsdami gurkšnoja kažką stipresnio. Jei apsidairytume aplink, didelė dalis sveikinimo atvirukų, pavyzdžiui, vestuvių ar Naujųjų metų proga yra su putojančio gėrimo taure ant viršelio. Šis modelis mūsų galvose yra labai giliai įsišaknijęs ir juo vadovaudamasi didelė dalis žmonių švenčia vartodami svaigalus net neužduodami sau klausimų: o kodėl taip yra, o kodėl šitas gėrimas ir kodėl taip reikia“, – sako K.Ragauskaitė-Grigonė.

Asmeninė nuotr./Kristina Ragauskaitė-Grigonė
Asmeninė nuotr./Kristina Ragauskaitė-Grigonė

Tam, kad įprotį šventes sutikti vartojant alkoholį dažniausiai suformuoja aplinka, pritaria ir LSS viceprezidentas Arminas Mockevičius. Anot jo, jei draugai, tėvai, giminaičiai rinkosi tokį šventimo būdą, tuomet žmogus greičiausiai priims tai kaip savaime suprantamą dalyką ir nesusimąstys, jog gali būti kitaip. Tik nedaugelis iš tikrųjų patys renkasi, kaip švęsti, o tie, kurie tai daro, dažniausiai patys priima sąmoningą sprendimą gerai viską apsvarstę.

Galimybė patirti tikrą, o ne dirbtinį džiaugsmą

LSS valdybos narė Eglė Kislovski sako, kad šventės be svaigiųjų gėrimų nuo įprastinių skiriasi tuo, kad niekas neapsvaigsta – visi lieka žvalūs ir blaivūs. O tai leidžia ne tik visavertiškai mėgautis vakaru, bet ir visiškai susikoncentruoti į savo mylimą žmogų, šeimą ar draugus.

„Linksmintis ir smagiai bendrauti su šeima ir draugais galima ir blaiviam. Būti blaiviu žmogumi yra mano pasirinkimas ir didžiulė vertybė. Sąmoningai rinkdamiesi vakarą be alkoholio, galime pajusti tikrąjį gyvenimo skonį, kuris yra daug nuostabesnis nei maisto ar gėrimų“, – savo nuomone dalinasi E.Kislovski.

Asmeninė nuotr./Eglė Kislovski
Asmeninė nuotr./Eglė Kislovski

A.Mockevičius sako kad šventes verta švęsti be svaigalų, kad būtų galima iš tikrųjų pajusti šventinį džiaugsmą, o ne apsimestinį, sukeltą alkoholio, ir po to kitą dieną skaudančia galva raudonuoti, kai kažkas parodys gėdingą vaizdo įrašą, kurio pats neprisimeni: „Blaivūs žmonės bendrauja kitaip, pas juos nėra tokių aštrių emocijų, jie daug lengviau priima patarimus ar kritiką ir kur kas smagiau leidžia laisvalaikį“.

Jau devintus metus šventes be alkoholio sutinkanti Kristina blaiviose linksmybėse taip pat mato daugybę privalumų: „Labai dažnai žmonės sako, kad alkoholis padeda pradėti pokalbį, tačiau kodėl apskritai reikia leisti laiką su žmonėmis, su kuriais nėra apie ką kalbėti neapsvaigus. Kiekvienąkart per šventes aš džiaugiuosi galėdama vairuoti ir važiuoti iš vienos vietos į kitą, girdėti savo kūną ir laiku nueiti miegoti bei kitą rytą pabusti pailsėjus ir aiškiai prisiminti, kur ir su kuo vakar buvau, ką veikiau ir ką kalbėjau. Gyventi ir švęsti blaiviai – tai matyti pasaulį tokį, koks jis yra, ir būti tokiam, koks esi iš tikrųjų“.

Kokį pavyzdį rodote savo vaikams?

S.Dailidė teigia, kad didelę įtaką supratimui, kad šventės yra neatsiejamos nuo svaigalų, padarė mūsų tėvai, nes mes šventes matėme prie butelio. Žinoma, vaikams niekas neleidžia vartoti alkoholio, tačiau nuolat matydami tokį pavyzdį prieš akis, jie laukia, kada greičiau užaugs ir bus priimti į tą privilegijuotą suaugusiųjų ratą.

Asmeninė nuotr./S.Dailidė su dukra Saule
Asmeninė nuotr./S.Dailidė su dukra Saule

Eglė sako, kad kiekvieno suaugusiojo užduotis yra gydytis savo žaizdas ir nustoti vartoti alkoholį bei kabintis už dalykų, kurie griauna asmeninius ir artimųjų gyvenimus. „Aš suprantu savo, kaip suaugusio žmogaus, atsakomybę už tai, kokį pavyzdį rodau savo vaikams. Blaivus gyvenimas man atneša kur kas daugiau vidinės laimės ir džiaugsmo, dėl kurio kitiems šalia manęs yra jauku ir gera.“

Anot K.Ragauskaitės-Grigonės, vaikai niekuomet neklauso to, ką jiems sako suaugusieji, bet kopijuoja jų elgesį. Todėl rodant pavyzdį, kad švęsti be alkoholio yra smagu, kad net ir neišgėrus įmanoma linksmai šokti, eiti pasivaikščioti, žaisti stalo žaidimus, kalbėtis, galima suformuoti jų sąmoningą pasaulėžiūrą ir vertybes.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis