Teisininkas atsako. Ar įmanoma nustatyti vaiko tėvystę, kai šio tėvas miręs?

Teisininkas atsako – tai 15min straipsnių ciklas. Čia į skaitytojų atsiųstus klausimus vaikų priežiūros, turto dalybų, sutuoktinių teisių ir pareigų bei kitais rūpimais klausimais atsako teisininkai. Klausimai siunčiami gyvenimas@15min.lt.
Vaikas kalba telefonu.
Vaikas kalba telefonu. / Vida Press nuotr.

Klausimas

Laba diena, noriu sužinoti, ar yra galimybė nustatyti tėvystę vaikui, kai vaiko tėvas nusižudė dar vaikui negimus? Dabar vaikui jau 12 metų. Vaiko tėvas tuo metu turėjo kitą šeimą. Kur man reikėtų kreiptis, jeigu šiuo atveju dar yra galimybė nustatyti vaikui tėvystę. Ačiū už atsakymą.

15min Gyvenimas skaitytoja

Atsako „Jankauskas ir partneriai“ advokatų profesinės bendrijos advokato padėjėja Jolita Juškaitė

Tais atvejais, kai vaikas gimsta nesusituokusiai motinai ir tėvystė nepripažinta, tėvystę gali pripažinti teismas (CK 3.146 str.1 d.). Mirusio asmens tėvystę galima nustatyti tik tuo atveju, jei jis susilaukė palikuonių (CK 3.146 str. 3 d.). Jeigu, kol teisme nebuvo pradėta nagrinėti byla dėl tėvystės nustatymo, miršta spėjamas vaiko tėvas, teismas nagrinėja tėvystės nustatymo bylą Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – CPK) V dalies XXVI skyriuje nustatyta tvarka (CPK 391 str. 1 d.), t. y. ypatingosios teisenos tvarka pagal bylų dėl juridinę reikšmę turinčių faktų nustatymo nagrinėjimo taisykles (CPK 444-448 straipsniai).

Jeigu spėjamas vaiko tėvas miršta, kai teisme buvo pradėta nagrinėti byla dėl tėvystės nustatymo, teismas ieškinį palieka nenagrinėtą ir išaiškina ieškovui teisę kreiptis į teismą šio Kodekso V dalies XXVI skyriuje nustatyta tvarka (CPK 391 str. 2 d.).

Asmeninio archyvo nuotr./Advokato padėjėja Jolita Juškaitė
Asmeninio archyvo nuotr./Advokato padėjėja Jolita Juškaitė

CK 3.147 straipsnyje yra išvardinti asmenys, kurie gali kreiptis su pareiškimu dėl tėvystės nustatymo į teismą, o CK 3.148 straipsnyje yra nurodyti pagrindai tėvystei nustatyti.

Kaip nurodyta CK 3.147 straipsnio 2 dalyje, dėl tėvystės nustatymo į teismą gali kreiptis vaiko motina, vaikas, įgijęs visišką veiksnumą (veiksnumas bendruoju atveju įgyjamas nuo 18 metų), vaiko globėjas (rūpintojas), valstybinė vaikų teisių apsaugos institucija arba mirusio vaiko palikuonys.

CK 3.148 str. 1 d. nustatyta, kad pagrindas tėvystei nustatyti yra moksliniai įrodymai (ekspertizių įrodyti giminystės ryšį išvados) ir kitos CPK numatytos įrodymų priemonės. DNR ekspertizės išvados laikomos patikimu ir objektyviu moksliniu įrodymu, patvirtinančiu arba paneigiančiu vaiko kilmę iš konkretaus tėvo. Dėl to jis pripažįstamas turinčiu padidintą įrodomąją galią tėvystės nustatymo bylose.

Atsižvelgiant į ekspertizės išvadų patikimumą ir objektyvumą, tėvystė gali būti nustatoma remiantis vien šiuo įrodymu, netgi nesant jokių kitų tėvystės faktą patvirtinančių duomenų. Taigi pagrindine įrodinėjimo priemone tėvystės nustatymo bylose yra laikoma DNR ekspertizės išvada, kuri yra tiesioginis tėvystės įrodymas, o kitos įrodinėjimo priemonės reikšmingos tiek, kiek jos gali padėti susiformuoti teismo vidinį įsitikinimą dėl asmens buvimo vaiko tėvu.

Tačiau, kaip jau buvo minėta, pagrindas tėvystei nustatyti yra ne tik moksliniai įrodymai (ekspertizių įrodyti giminystės ryšiai), bet ir kitos Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekse numatytos įrodymų priemonės, todėl teismas, siekdamas padaryti teisingą ir pagrįstą išvadą apie tėvystės egzistavimą, gali remtis ne tik DNR ekspertizės išvada, bet ir šalių, trečiųjų asmenų paaiškinimais, liudytojų parodymais, rašytiniais, daiktiniais ir kitais įrodymais (CPK 177 straipsnio 2–3 dalys).

Jei šalys atsisako ekspertizės (pvz. mirusiojo artimieji nesutinka darytis DNR tyrimų ir pan.), tai pagrindu tėvystei nustatyti gali būti įrodomieji faktai, patikimai patvirtinantys tėvystę: bendras vaiko motinos ir spėjamo vaiko tėvo gyvenimas, bendras vaiko auklėjimas, išlaikymas, taip pat ir kiti įrodymai.

Šiuo atveju skaitytojai patartina kreiptis į teismą su pareiškimu dėl juridinę reikšmę turinčio fakto – kad jos sūnus yra mirusiojo vaikas, nustatymo. Šią aplinkybę skaitytojai reikėtų įrodinėti atliktais DNR tyrimais (byloje paskirta ekspertize, kurios metu būtų atlikti tyrimai su vaiko ir mirusiojo artimųjų DNR) arba kitais galimais įrodymais (liudytojų parodymais, rašytiniais įrodymais ir pan., jog skaitytoja artimai bendravo su mirusiuoju, su juo galbūt net kartu gyveno, vedė bendrą ūkį, ketino susituokti, turėjo susilaukusi ir daugiau vaikų ir pan.).


Pateikiamas teisinis komentaras yra bendrojo pobūdžio ir negali būti traktuojamas kaip individuali teisinė konsultacija.

Klausimus teisininkui siųskite adresu gyvenimas@15min.lt.

Daugiau aktualių temų rasite skiltyje „Teisininkas atsako“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų