2023 11 17

Testamentas – ne paskutinei gyvenimo minutei: kodėl Lietuvoje bandoma užginčyti palikėjo valią

Testamentas jaunesniems asmenims skamba kaip kažkas labai tolimo. Vis dėlto, sukaupus turto, susilaukus vaikų arba susirgus nepagydoma liga, toks poreikis iškyla. Kada geriausia rašyti testamentą – senatvėje ar vos pradėjus turtą kaupti? Ir kodėl Lietuvos teismuose neretai bandoma užginčyti palikėjo valią? Apie tai kalbamės su advokate, mediatore Kristina Paliene.
Asociatyvioji nuotr. ir K. Palienė
Asociatyvioji nuotr. ir K. Palienė / Shutterstock ir Vitos Kučinskienės nuotr.

Ką galima palikti testamentu ir ko – ne

Kai kalbama apie testamentą, dauguma pirmiausia pagalvoja apie nekilnojamąjį turtą ir pinigus, tačiau testamentas apima toli gražu ne tik tai – testamentu galima palikti visą savo turtą ar jo dalį.

„Įstatymu reglamentuota, kas gali būti paveldima, taip netiesiogiai apibrėžiant ir tai, kas gali būti paliekama testamentu. Tai yra: materialūs dalykai, kuriems priskiriami nekilnojamieji ir kilnojamieji daiktai (namai, automobiliai ir pan.); nematerialūs dalykai, tokie kaip vertybiniai popieriai, prekių ženklai, patentai ir pan.; taip pat palikėjo turtinės reikalavimo teisės ir turtinės prievolės, intelektinė nuosavybė (autorių turtinės teisės į literatūros, mokslo, meno kūrinius, gretutinės teisės ir teisės į pramoninę nuosavybę) ir kt.“, – vardija K.Palienė.

Anot advokatės, tuo pačiu įstatymu reglamentuojama ir tai, kas negali būti paveldima.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų