Paveldimos ligos. Ar įmanoma nuo jų apsaugoti kūdikį?

Būsimiems tėveliams, nusprendusiems turėti vaikų, verta pasigilinti į giminės medį. Ne tik tam, kad prisimintų artimuosius, bet ir išsiaiškintų, kokios ligos klaidžioja šeimoje.
Kūdikis
Kūdikis / Fotolia nuotr.

Kūdikėlis iš giminės susirenka ne tik talentus, bet, deja, gali paveldėti ir ligas. Tačiau nereikėtų labai nusiminti tiems, kurių giminėje vyrauja tam tikros ligos, taip pat per daug atsipalaiduoti tiems, kurių šeima tiesiog trykšta sveikata. Kaip tvirtina specialistai, teoriškai bet kokia pora gali susilaukti mažylio, kuris turės genetiškai paveldėtų susirgimų, tačiau praktiškai pasitaiko pačių įvairiausių ir netikėčiausių situacijų.

Hipertoninė liga

Labai dažnai šios ligos perduodamos tiek mamos, tiek tėčio. Tačiau nereikia nusiminti, nes, pasak gydytojų, ši liga sėkmingai gydoma. Vis dėlto atkreipkite dėmesį, ar kas nors jūsų šeimoje kentėjo nuo padidėjusio kraujospūdžio, kitų širdies ir kraujagyslių ligų. Infarkto ir insulto atvejai, nesulaukus 40-ies ir trumpa gyvenimo trukmė (tarkime, nesulaukus 60-ies), kelia itin didelę riziką ir pavojų. Tad nuo ko reikėtų pradėti, kad apsaugotumėte mažylį nuo gresiančių ligų?

Pirmiausia formuokite sveiką gyvenimo būdą nuo pat pirmųjų dienų, taip pat dar nešiodama kūdikį. Grynas oras, subalansuota mityba (kuo mažiau druskos, cukraus, riebalų, ateityje jokių alkoholinių gėrimų, rūkalų ir t. t.), streso malšinimas, sportas, atsakingas medikamentų vartojimas ir kiti sveikatinimo būdai gali padėti išvengti rimtų bėdų.

Cukrinis diabetas

Rizika paveldėti šią ligą mažyliui, jeigu ja serga abu tėvai, yra net 70 proc., bet jei su cukriniu diabetu tenka gyventi tik vienam iš tėvų, ji gali sumažėti net 10 kartų. Nors šios ligos formų yra įvairiausių, specialistai tikina, kad, laikantis tam tikros dietos, neapkraunant organizmo itin sudėtingais fiziniais krūviais, stebint cukraus kiekį kraujyje ir vartojant tam tikrus preparatus, galima gyventi visavertį gyvenimą.

Tačiau verta išsiaiškinti, ar šeimoje kas nors sirgo / serga šia liga, kokia forma, kada pastebėta ar paveldėta, ar buvo sunkinančių ligos aplinkybių, priepuolių ir pan. Labai svarbu stebėti mažylio svorį, mat nutukimas – tai vienas iš pavojingųjų cukrinio diabeto ligos veiksnių, taip pat venkite lepinti saldumynais, stenkitės parinkti tinkamą aktyvumo krūvį, stiprinkite imunitetą, nes kai kurios ligos gali pastūmėti šią ligą.

Alergijos

Šių dienų rykštė – įvairūs alerginiai susirgimai: nuo egzemos iki itin dažnai pastaruoju metu pasitaikančio atopinio dermatito. Teigiama, kad sparčiai alergijos plėtotei įtakos turi nuolatos teršiama aplinka, gamta, oras, perdirbti ir apdoroti maisto produktai bei daugybė kitų veiksnių. Nors dažnai alergijos su metais išaugamos, dabartiniu momentu jos gali nepagailėti daug karčių akimirkų ir netgi suaugus išlįsti kita forma. Todėl labai svarbu stebėti mažylį ir parinkti tinkamas priemones, kurios užkirstų kelią alergijai vystytis.

Beje, pravartu išsiaiškinti, ar šeimoje kas nors serga / sirgo atopiniu dermatitu, bronchine astma, kokie maisto produktai, buitinė chemija, augalai ir pan. sukeldavo alerginę reakciją.

Pradėti saugotis alergijos reikėtų jau tada, kai sužinote, kad laukiatės. Nėštumo metu atsakingai rūpinkitės savo gyvenimo būdu, ypač mityba. Na, o gimus kūdikėliui, jei galite maitinti krūtimi, geriau nesirinkite pieno mišinėlių. Ypač jeigu pastebėjote, kad nuo jų būna tam tikra reakcija. Tačiau jeigu nėra galimybės to išvengti, mišinėlius rinkitės labai atidžiai, stebėkite, kaip vaikučio organizmas į juos reaguoja. Jei tėveliai alergiški bitėms ir širšėms, tuomet atidžiau turėtų stebėti atžalą, mat teigiama, kad ši alergija irgi gali būti paveldima.

Taigi, jeigu planuojate nėštumą, pro pirštus nepraleiskite tam tikrų faktų...

  • Jei tiek jūsų, tiek vyro šeimoje būta paveldimų ligų tiek iš moteriškosios, tiek iš vyriškosios pusės.
  • Jei jau turite vaikų ir jie paveldėjo tam tikras ligas.
  • Jei teko patirti persileidimų, mat genetikai tvirtina, kad to priežastis kartais gali būti ir rimtos genų ir chromosomų mutacijos.
  • Jei ilgai vartojote tam tikrus medikamentus: nuo vėžio, hormoninius ir pan. preparatus.
  • Jei kuris nors iš sutuoktinių kentėjo nuo alkoholizmo, toksikomanijos, narkotikų, turėjo kontaktų su toksinėmis, radioaktyviomis medžiagomis.
  • Jei planuojate nėštumą sulaukusi daugiau kaip 40-ies metų.
  • Jei kuriam nors iš jūsų artimam giminaičiui buvo nustatytas sutrikęs fizinis ar protinis vystymasis.

Laiku ir deramai įvertinus situaciją, kai kurioms genetiškai perduodamoms ligoms galima užbėgti už akių. Be abejo, labai daug įtakos turi gyvenimo būdas, emocinė šeimos būklė ir pan. Jei jūsų mažylis, net ir turėdamas didelę riziką susirgti kokia nors genetine liga, augs sveikoje aplinkoje, bus laimingas ir patenkintas gyvenimu, gali būti, kad šis genetinis paveldas taip ir liks tik potenciali, neišsipildžiusi tikimybė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų