Vadinate savo vaiką ciniku? Gali būti, kad jis jus kopijuoja

Dažnai už cinizmo slypi pesimizmas. Gal jūs kasdien matote niūrią savo paauglio išraišką? Vaikas greitai įsižeidžia, jaučiasi nesuprastas, pažemintas, neteisingai nubaustas? Pažiūrėkite į save – gal jūsų atžala kopijuoja jus? Jūs visur, visus ir viską kritikuojate, smerkiate, pasaulį piešiate niūriomis spalvomis... Atėjo laikas keistis jums. Taip pat ir jūsų vaikui.
Mama ir dukra
Mama ir dukra / Vida Press nuotr.

Taigi, kaip nebebūti ciniku? Ką daryti, kad gyvenimas taptų gražus?

1. Pirmiausia nustokite lyginti save su kitais. Atskirkite save nuo kitų žmonių. Jie yra kitokie, bet niekuo nei geresni, nei blogesni už jus.

2. Visai nesvarbu, kas vyksta jūsų gyvenime. Svarbu tik požiūris, vertinimas. Vertinimas priklauso nuo jūsų. Tai, kas vyksta, iš dalies irgi. Vienam tas pats dalykas gali būti neišsprendžiama problema, kitam – reali galimybė keisti, keistis ir tobulėti.

3. Visas gyvenimas – tai nuolatinės pamokos. Svarbu išlaikyti savo vertybes. Jei jas išlaikote – išliekate savimi, nes vertybės – tai žmonių gyvenimo pagrindinis principas. Tuo mes skiriamės nuo gyvūnų.

4. Vertybės laikui bėgant gali kisti. Vienokios jos vaikystėje, paauglystėje, kitokios suaugus. Nėra absoliučių vertybių – jos kinta erdvėje, laike, situacijose. Tai, ką laikote prioritetu, ir yra svarbiausia. Reikia tą „svarbiausia“ išmokti racionaliai apginti.

5. Reikia išmokti patiems ir išmokyti vaikus ginti savo vertybes aktyviai – kalbant, protestuojant, veikiant... Tik, žinoma, viską darykite neperžengdami įstatymų ribų.

6. Išmokite (ir mokykite vaikus) atkaklumo. Išmokite ginti vertybes (tapkite vertybininku) pasitelkę veiksmų strategiją ir taktiką. Veiksmai turi būti operatyvūs, prognozuojami ir nuoseklūs.

7. Išmokite atskirti, kada jumis manipuliuoja ir jus išnaudoja. Nesileiskite, kad kiti jums primestų savo valią. (Visa klasė nutarė pabėgti iš pamokų. Tu nebėgsi, nes turi tikslą labai gerai mokytis.)

8. Tik tada, kai žmogus racionaliai gina savo pažiūras, užima aiškią poziciją, jis tampa asmenybe. Cinikas neturi savo „vidinio turinio“. Jis sugeba tik iracionaliai kritikuoti. O asmenybės turinys yra kūryba, kuri atsiranda iš noro nuolat keistis, tobulėti. Pradėkite keistis jau dabar. Tada ir auklėti vaikus bus gerokai lengviau.

Parengta pagal psichologą, Kauno jaunimo mokyklos direktorių Tomą Lagūnavičių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai