Specialiai Vaikų globos savaitei drabužių dizainerė Agnė Kuzmickaitė sukūrė ypatingą 3,5 m aukščio sparnų skulptūrinį objektą, kuris iki birželio 27 d. bus eksponuojamas Vilniaus Lukiškių aikštėje, vėliau – Druskininkų mieste.
Pasak Ilmos Skuodienės, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorės, mūsų visų – tiek vaiko teisių gynėjų, tiek globos srityje dirbančių partnerių – kelerių metų nuoseklus ir nepaprastai svarbus darbas, kuriuo skleidžiame žinią visuomenei apie globos prasmę bei kviečiame žmones atverti savo širdis ir namų duris tėvų globos netekusiems vaikams, jau leidžia džiaugtis pozityviais pokyčiais.
„Gera stebėti kasmet didėjantį šeimoje globojamų vaikų skaičių, kuris liudija, jog mes tampame vis jautresni globojamo vaiko kasdienybei ir ateičiai, esame pasiruošę jį priimti ir dalintis tuo, kas mums brangiausia, o svarbiausia, vis atviriau ir garsiau pasakojame savo sėkmės istorijas, kurios įkvepia kitus ir skatina rinktis globėjo kelią. Tad šią ypatingą globos savaitę – tarp vykstančių renginių, susitikimų, pokalbių – kviečiu nuoširdžiai padėkoti tiek esamiems globėjams, tiek pastebėti ir padrąsinti tuos žmones, kurie vis dar svarsto galimybę įgyvendinti vieną prasmingiausių veiklų bei išpildyti bent vieno vaiko gyvenimo svajonę – atrasti savo šeimą“, – sako I. Skuodienė.
Pasak Socialinės apsaugos ir darbo viceministrės Vilmos Augienės, vaikų globa Lietuvoje žengia labai didelius žingsnius, reformuojasi, kinta. „Džiaugiuosi, kad dauguma tėvų globos netekusių vaikų globojama šeimose ar šeimynose.
Tai yra mūsų valstybės pasiekimas. Dar visai neseniai turėjome kitokią sistemą, kurioje dominavo institucijos, o globa šeimoje buvo apipinta mitais. Mūsų tikslas – toliau mažinti mitus, kalbėti apie globą ir dėkoti globėjams. Ši savaitė tegul būna skirta sparnų matavimui, minčių puoselėjimui apie prasmingą veiklą, ryžtui pabandyti ir suteikti sparnus ir namus vaikams, kuriems to reikia“, – sako V. Augienė.
Gegužės pabaigoje daugiau nei 5000 vaikų, netekusių tėvų globos, augo šeimos aplinkoje, t.y. daugiau nei 3700 globėjų (rūpintojų) ir budinčių globotojų šeimose, šeimynose. Tiesa, vis dar 1181 gyveno globos institucijose. Skaičiuojama, kad kasdien Lietuvoje 6 vaikams reikalingi budintys globotojai ar globėjai.
Pasak Rugilės Ladauskienės, globos centrus vienijančio tinklo „Vaikai yra vaikai“ vadovės, Vaikų globos savaitės renginiai, susitikimai, seminarai, meninės instaliacijos – puiki galimybė kalbėti apie vaikų globą, griauti sklandančius mitus, priminti apie prasmę globoti.
„Džiugu, kad visuomenė tampa atviresnė, globos tema nebėra tabu, mažėja ir tėvų globos netekusių vaikų skaičius. Dabar sunku surasti šeimą, kuri artimoje ar tolimoje aplinkoje nebūtų susijusi su globa.
Nors požiūris į globą palyginus dabartį ir prieš 10 metų kardinaliai pasikeitė, deja, globėjų vis dar trūksta. Neabejoju, kad globa gali suteikti sparnus tiek globėjams augti ir subręsti kaip asmenybėms, tiek tėvų globos netekusiems vaikams įgauti pasitikėjimo, drąsos ir meilės gyvenimo kelyje“, – sako R. Ladauskienė.
Vaikų globos ekspertės teigimu, šių metų šūkis „Pasimatuok sparnus“ nurodo ir tai, kad nei vienas vaikas nėra per didelis ir niekada nėra per vėlu globoti. Visose savivaldybėse bus statomi, piešiami, lipdomi, kabinami įvairūs sparnai ir žmonės kviečiami įsitraukti į iniciatyvą.
Nuo liepos 1 d. – nauja globos forma
Pasak R. Ladauskienės, nuo liepos 1 d. Lietuvos globos sistemoje pradės veikti Nuolatinio globotojo institutas, kuriuo siekiama, kad kuo daugiau vaikų, likusių be tėvų globos, augtų šeimose.
„Tai nauja globos forma, kai globėjas gaus atlygį ir galės globoti ypatingus vaikus – tuos, kurie susiduria su didžiausiais iššūkiais ir dažnai lieka gyventi bendruomeniniuose vaikų globos namuose.
Į šią grupę pateks vaikai, kuriems reikia daugiau dėmesio, laiko, pagalbos – vaikai, turintys nesėkmingą globos ar įvaikinimo patirtį, sunkiai išgydomų ar nepagydomų raidos ar psichikos sutrikimų, turintys daugiau nei tris brolius ar seseris, vaikai vyresni nei 10 metų, nepilnamečiai su gimusiais kūdikiais.
Vaikas užaugs pas nuolatinį globotoją iki kol jam „užaugs sparnai“, sueis pilnametystė ir jis pradės savarankišką gyvenimą“, – pasakoja R. Ladauskienė.
Lukiškių aikštėje – dviejų drugelių apkabinimas
Sparnų simbolika Vaikų globos savaitės metu bus sutinkama Lietuvos miestų aikštėse, kitose viešose erdvėse. Vilniaus Lukiškių aikštę papuoš unikalus drabužių dizainerės A. Kuzmickaitės sparnų skulptūrinis objektas.
„Žinojau, jog šių metų šūkis yra „Pasimatuok sparnus“, o sparnai yra neatsiejama vieno iš mano kūrybos simbolių – drugelio – dalis. Norėjosi perteikti globą – kaip dviejų suaugusiųjų žmonių sukuriamą, nors ir laikiną, bet saugią erdvę trečiajam – vaikui.
Taip gimė idėja sujungti du drugelius, kurių viduryje atsistojęs žmogus gali pasijausti tarsi apkabintas, ne vienišas, lyg namelyje, „globojamas“. Kadangi drugelio simbolis siejasi su lengvumu, skrydžiu, nesinorėjo vizualiai sunkaus objekto, todėl pasirinkau veidrodinį paviršių.
Idėją techniškai įgyvendinti padėjo menininkai Rytis Urbanskas ir Jurgis Paškevičius“, – pasakoja pirmą kartą tokio mastelio projektą įgyvendinusi A. Kuzmickaitė.
Drabužių dizainerė prisipažįsta, kad tiesiogiai su vaikų globa nėra susidūrusi, nors yra apie ją ne kartą pagalvojusi.
„Su globa plačiau susipažinau kalbėdamasi su menininku A. Gatavecku, su kuriuo kartu mokėmės Vilniaus dailės akademijoje. Jo ir jo brolio istorija įkvepianti. Suprantu, kokia neįkainojama dovana vaikui gali tapti reikiamu momentu parodytas rūpestis, dėmesys bei supratimas.
Mano nuomone, Lietuvoje daug žmonių jaučia poreikį tėvystei, bet visiems gyvenimas susiklosto skirtingai, tad galima pagalvoti – galbūt savyje esantį poreikį kažkuo rūpintis galima išreikšti tampant globėju“, – teigia A. Kuzmickaitė.
Sparnų skulptūros kūrėjos nuomone, žmonėms svarbu suteikti kuo daugiau informacijos apie globą, kaip praktiškai tapti globėju ir tai galbūt kam nors išsklaidytų baimes ir stereotipus bei paskatintų pagalvoti apie šį daug prasmės suteikiantį poelgį.
Nėra svetimų vaikų, tik tie, kuriems reikia šilumos ir namų
Vaikų globos savaitės pristatyme Vilniuje dalyvavusi Eglė Vaitkevičienė vaikus globoja jau 18 metų ir į savarankišką gyvenimą išleido 15 vaikų.
Šiuo metu Zarasuose su vyru gyvenančios Eglės šeimoje – penki nepilnamečiai, o dar penki 18-mečiai ruošiasi kelti sparnus.
Pasak E. Vaitkevičienės, kalbėdami, skleisdami žinią apie globą, mes griauname mitus ir įsitikinimus. „Kartu kuriame bendruomenę, kurioje galima rasti palaikymą ir siunčiame žinutę visuomenei, kad vaikai yra vaikai.
Nėra svetimų vaikų, yra tik tie, kurių dar nepažįstame ir kuriems, galbūt, labai reikia mūsų laiko, širdies ir namų“, – sako E. Vaitkevičienė.
Globėja tapti ją turbūt labiausiai paskatino vidinis teisingumo jausmas. „Manau, kad kiekvienas vaikas turi turėti šeimą ir kažkam priklausyti.
Globa labai augina – praplečia tolerancijos ir galimybių ribas, leidžia pakeisti pasaulį, net jei ir vieno žmogaus, tai yra prasminga ir svaru“, – neabejoja vaikų globos ambasadorė.
Atlikėjas ir renginių vedėjas Giedrius Leškevičius prisimena, kad su vaikais, kuriems dėl vienokių ar kitokių priežasčių reikia globos, rimčiau pirmą kartą susitiko prieš keliolika metų. Tąkart jį koncertuoti pakvietė tuometiniai Alytaus vaikų globos namai.
„Iki šiol atsimenu degančias noru bendrauti tų vaikų akis, tas rankas, kurias savaime norisi imti ir laikyti, taip perduodant dalį savo šilumos, kurios jiems taip reikia! Todėl, kai mano buvusi tikybos mokytoja Rasa pakvietė tapti globos ambasadoriumi – iš karto sutikau.
Turiu ir noro, ir galimybių prisidėti, skleisdamas žinią apie globą ir jos naudą, – sako G. Leškevičius. – Apie globą svarbu kalbėti pirmiausiai tam, kad išsklaidytume mitus apie vaikus, kurių neaugina biologiniai tėvai.“
G. Leškevičiui sparnai – laisvės simbolis. Ant jo, tik laisvas nuo stereotipų žmogus gali augti. Tas vaikas, kurio aplinka nemenkins, stereotipiškai mąstydama apie tai, kodėl jis auga ne šeimoje, neabejotinai jausis laisviau, mąstys plačiau, pažins ir pasieks daugiau.
Į globojančių šeimų festivalį Druskininkuose kviečiami visi norintys
Vaikų globos savaitės pabaigoje, birželio 29 d., visos Lietuvos globėjai „suskris“ pailsėti ir pabendrauti su bendraminčiais į globojančių šeimų festivalį „Vaikai yra vaikai“ Druskininkuose.
Čia iš kiekvienos Lietuvos savivaldybės atvyks globos centrai, globėjai, kurie papasakos apie savo veiklą ir kvies sužinoti daugiau apie globą.
Šiemet festivalis atviras – jis vyks Druskininkų aerodrome, šeštadienį nuo 12 iki 16 val., kur laukiami visi norintys kartu su vaikų globos bendruomene pasidžiaugti prasminga veikla ir linksmai praleisti laiką unikaliame globojančių šeimų festivalyje.
Be to, ten bus galimybė nusifotografuoti ir prie A. Kuzmickaitės sukurtos sparnų skulptūros, kuri atkeliaus iš Vilniaus – ji visą vasarą bus eksponuojama Druskininkuose.
Tuo tarpu Druskininkams pagrindinį globojančių šeimų festivalio simbolį – sparnus – kuria M. K. Čiurlionio meno mokykla. Tai bus fėjos sparnai – lengvi, plazdantys vėjyje, subtilių spalvų, žėrintys, lengvi.
„Fėjos sparnus galėsite pamatyti ne tik festivalio metu, bet visą Vaikų globos savaitę pačioje kurorto širdyje, Pramogų aikštėje.
Norime, kad kuo daugiau druskininkiečių ir svečių galėtų prie jų nusifotografuoti ir pamatyti šio simbolio nešamą žinutę apie globą“, – teigia Druskininkų savivaldybės Turizmo, komunikacijos ir kultūros skyriaus vedėja Vaiva Žagunienė.
Globojančio festivalio metu laukia daug įvairių veiklų: magijos teatro „DiArchy“ magiškos akimirkos su globos ambasadore Diana Gaičiūnaite-Dirme, Dainoto Varno, Liepos Mondeikaitės ir DJ Jovani pasirodymai.
Šventės dalyvių lauks putų šou, vandens batutai, gigantiški kamuoliai baseine, futbolas putose, linksmieji kojūkininkai, gigantiškasis muilo burbulų dėdė, o šokių studija „Dosado“ visus pakvies į masinį šokį kartu su Druskininkų muzikiniu fontanu.
Pasak V. Žagunienės, Druskininkuose niekada nebuvo vaikų namų – net tada, kai visos kitos savivaldybės turėjo tokias įstaigas, mes siekėme, kad vaikai, negalintys augti savo šeimose, būtų globojami artimųjų, giminaičių ar kitose šeimose.
„Nuolatinis nuoširdus darbas su biologiniais tėvais, jų artimaisiais, pagalba jiems sprendžiant iškilusias šeimynines problemas, dažnai padėdavo sumažinti be tėvų globos likusių vaikų skaičių.
Kitais atvejais, kartu su vaiko teisių specialistais visuomet stengėmės, kad vaikas liktų gyventi mūsų bendruomenėje, ieškojome globėjų artimųjų rate, teikėme jiems reikalingą informaciją ir įvairią paramą.
Džiaugiamės, kad apie globos tema imama kalbėti garsiai, atvirai, kad galime prie to prisidėti, o šiais metais – ir būti ta vieta, kur susiburs visos vaikus globojančios šeimos“, – sako Druskininkų savivaldybės Turizmo, komunikacijos ir kultūros skyriaus vedėja.
Visą informaciją apie globą ir įvaikinimą surasite www.globoscentrai.lt, taip pat paskambinę į nemokamą Vaiko teisių liniją 8 800 10 800.