Solidinis pseudopapilinis kasos navikas yra labai reta patologija, manoma, kad A.Vaškevičiūtės organizme auglys galėjo formuotis apie penketą metų.
Sudėtingą ir retą operaciją atliko Santariškių klinikų pilvo chirurgas, akademikas, profesorius Kęstutis Strupas, Santariškių klinikų Pilvo chirurgijos centro profesorius Eligijus Poškus ir profesorius Audrius Šileikis.
Patyrę profesoriai paprastai operuoja savarankiškai, tačiau visus kartu juos subūrė smalsumas – tokio atvejo jie nematė seniai.
Pirmadienį kalbėdamas su žurnalistais E.Poškus vylėsi, jog mergina Naujuosius sutiks namuose.
Situacija buvo sudėtinga, bet visus sudėtingus klausimus pavyko išspręsti gana sklandžiai.
„Operacija truko apie penkias valandas, situacija buvo sudėtinga, bet visus sudėtingus klausimus pavyko išspręsti gana sklandžiai“, – pasakojo jis.
Auglys apie save pranešė pilvo skausmais
Kaip žurnalistams pasakojo trečio kurso anglų filologijos studentė, ji net baisiausiame sapne nesapnavo, kad nešiojasi tokį auglį.
„Kaip galima penkerius metus nepastebėti, kad manyje yra tokio dydžio darinys?“, – stebėjosi ji.
Pirmuosius simptomus ji pajuto rugsėjo pabaigoje.
„Suskaudo labai stipriai – dvi dienas iš lovos negalėjau beveik atsikelti, vaikščiojau susirietusi, gėriau nuskausminamuosius“, – sakė ji.
Portugalijoje studentę apžiūrėjęs medikas nusprendė, kad sunegalavo kepenys ir paklausė, kiek ji vartoja alkoholio.
A.Vaškevičiūtė buvo nusiųsta tyrimams, tuomet spėjimas, kad problema – kepenyse, nepasitvirtino.
Laukiau, laukiau ir laukiau skambučio. Kasdien man darėsi vis blogiau ir blogiau.
„Jie pamatė, kad tai yra atskiras darinys ir po dviejų savaičių nusiuntė pas chirurgą. Chirurgas sakė: mes jums paskambinsime, tai įvyko dar po dviejų savaičių“, – teigė mergina.
Tuomet ji išgirdo, kad yra statoma į ligonių eilę. Medikai pažadėjo paskambinti po 3-5 savaičių.
„Laukiau, laukiau ir laukiau skambučio. Kasdien jaučiausi vis blogiau ir blogiau“, – teigė ji.
Kartais mergina net neturėdavo jėgų nueiti į paskaitas.
A.Vaškevičiūtė susirado privačią kliniką, kurioje jai buvo atlikti tyrimai. Juos atlikęs medikas patarė kuo skubiau operuoti.
Vasarį grįš į mokslus
Paklausiusi Portugalijos gydytojo ir parskridusi į Lietuvą mergina iškart susitiko su jos istorija susidomėjusiu profesoriumi K.Strupu.
Po magnetinio rezonanso tomografijos tyrimo studentė buvo iškart paguldyta į ligoninę, o kitą dieną operuota.
Profesoriai pasistengė, savo laiką ir savo prakaitą įdėjo visą. Aš greitai sveikstu jų dėka.
Ji teigė esanti labai dėkinga medikams, kurie pasistengė ir išsaugojo kasos galvutę ir tulžį, dėl to po operacijos ji neturi virškinimo problemų.
„Profesoriai pasistengė, savo laiką ir savo prakaitą įdėjo visą. Aš greitai sveikstu jų dėka“, – pabrėžė ji.
„Jie tikrai norėjo, kad man būtų kuo geriau, kuo greičiau. Siūlės gražiai gyja, aš gyju ir greitai, pati jaučiu, kad kasdien vis geriau jaučiuosi. Čia yra, aš manau, visų nuopelnas. Pradedant chirurgais, kurie labai gerai išmano savo darbą, baigiant sesutėmis, kurios atbėga ir naktį. Reanimacijoje mane vartė, kai pati to negalėjau padaryti“, – teigė ji.
Studentė vasario mėnesį žada grįžti į mokslus.
Viliasi, kad auglys – gerybinis
Vienas iš trijų merginą operavusių medikų, pilvo chirurgas, akademikas, profesorius K.Strupas sakė, kad medikai ir dabar nežino, ar šis darinys gerybinis, ar piktybinis.
„Iš tam tikrų radiologinių vaizdų ir iš vaizdų operacijos metu galime manyti, kad jis turėtų būti su gerybine eiga“, – teigė profesorius.
K.Strupas pabrėžė, kad tokio dydžio dariniai patyrusiems chirurgams pasitaiko kartą per penkerius – septynerius metus, o atliktą operaciją galima vadinti viena unikaliausių Santariškių klinikų istorijoje.
K.Strupas pabrėžė, kad medicina, nors ir pažengusi, negali atsakyti, kas lemia tokių navikų atsiradimą.
„Unikalus dalykas – vieta, kurioje buvo darinys, tai yra kasos galva. Medikai supras, kad tai yra vieta, kurioje susilieja daug labai svarbių pilvo ertmės organams kraujagyslių. Jos šiuo atveju buvo išstumdytos į šonus – jas reikėjo surinkti į vietą, ir kai kurias reikėjo plastikuoti – tai tam tikra chirurginė praktika ir strategija“, – pasakojo jis.
K.Strupas pabrėžė, kad medicina, nors ir pažengusi, negali atsakyti, kas lemia tokių navikų atsiradimą.
Daktaras sakė, kad prieš operaciją A.Vaškevičiūtė atrodė lyg besilaukianti: „Jūs įsivaizduojate kaip atrodo 5-6 laipsnio nėštumas, tai panašiai ji ir atrodė. Kadangi tai buvo didelės apimties pilvas, aiškiai čiuopiamas darinys ir prasidėję spaudimo simptomai į gretimus organus. Kai organai yra spaudžiami, jie nebefunkcionuoja šimtu procentų, kaip priklauso.“
Jei mergina nebūtų skubiai operuota, profesoriaus teigimu, auglys būtų augęs, spaudęs kitus organus, o operacijos rizika būtų buvusi didesnė.