Ką dar verta žinoti, rašoma rd.com.
Rūkymo pinklės
Kodėl neturėtumėte leisti rūkyti savo namuose? Tai vienas iš blogiausių dalykų jūsų savijautai ir sveikatai, kadangi degančios cigaretės dūmuose yra šimtai toksinių chemikalų ir visi jie patenka į jūsų namų orą. Iš tų chemikalų maždaug 70 sukelia vėžį. Cigarai yra dar blogiau, kadangi „išmeta“ tiek dūmų, kuriais kvėpuoja aplinkiniai, kiek visas pakelis cigarečių. Štai ir priežastis visiems rūkaliams pasiūlyti rūkyti lauke, o ir patiems nerūkantiems reikėtų vengti įkvėpti dūmų, kadangi nėra „saugaus kiekio“ – taip teigia specialistai. Visa tai sukelia plaučių vėžio ir net krūties vėžio riziką.
Nutukimas
Riebalinis sluoksnis yra kur kas daugiau nei tiesiog netilpimas į norimo dydžio drabužius. Šiuo atveju antsvoris daro didelę riziką jūsų sveikatai. Tikinama, jog tai stimuliuoja didesnę estrogenų ir kitų hormonų gamybą bei poliferaciją, kai ląstelės dalijasi, o tai suteikia galimybę vėžiui plėtotis.
Nutukimas gali sukelti ir chronišką uždegimą, kuris ilgainiui pažeidžia DNR – tai irgi sukelia vėžio riziką. Reikia paminėti, kad papildomi kilogramai grasina žarnyno, krūties ir kitų tipų vėžio rizika.
Nenaudojate kremo nuo saulės
Kremas nuo saulės padeda išvengti odos vėžio bei saugo nuo priešlaikinio senėjimo, tačiau jį būtina naudoti taisyklingai, kadangi kitu atveju naudos nebus. Tai reiškia, kad turite kruopščiai ištepti savo kūną, rankas, pirštus, ausis ir kitas kūno vietas atitinkamu kiekiu kremo, nes, tyrimų duomenimis, žmonės kremo tepa per mažai.
Patartina kremu išsitepti 15–30 minučių prieš einant į lauką ir kartoti kas kelias valandas – ypač kai maudotės ar prakaituojate. O ir debesuota diena ne išimtis, kadangi net ir tada ultravioletiniai spinduliai gali padaryti mums žalos.
TAIP PAT SKAITYKITE: Lietuva pateko į nesveikiausių pasaulio šalių 20-tuką
Jums ką tik suėjo 65-eri
Pasak Nacionalinio vėžio instituto Amerikoje, vienas ketvirtadalis naujų vėžio atvejų yra diagnozuojami tarp 65–74 metų. Atskleidžiama, kad ūgis taip pat turi įtakos vėžiui, štai aukštaūgiai žmonės net 42 proc. dažniau rizikuoja susirgti tiesiosios ir gaubtinės žarnos vėžiu. Todėl susitelkite į tai, ką galite kontroliuoti, pavyzdžiui, mitybą. Nors maisto, kuris visiškai apsaugotų nuo vėžio, nėra, tačiau tokie produktai kaip ankštiniai, daržovės, viso grūdo produktai, vaisiai turi teigiamą įtaką.
Jūs per daug sėdite
Girdėjote, kad sėdėjimas – tai naujasis rūkymas. Ir išties mes sėdime šiais laikais gerokai per ilgai. Vokiečių mokslininkai tvirtina, jog ilgas sėdėjimas gali sukelti tam tikrų tipų vėžį. Jie išanalizavo 43 tyrimus, kuriuose dalyvavo daugiau kaip 4 milijonai žmonių ir 70 tūkstančių vėžio atvejų.
Buvo aptikta, jog papildomos dvi valandos sėdėjimo buvo susijusios su 8 proc. didesne žarnyno, 10 proc. gimdos, 6 proc. plaučių vėžio rizika, net jeigu žmonės buvo fiziškai aktyvūs. Kitas tyrimas atskleidė, kad moterims ilgas sėdėjimas gresia ir kiaušidžių bei krūties vėžiu.
Jūs per mažai vaikštote
Pabandykite vaikščioti bent 30 minučių per dieną, 5 kartus per savaitę. O jeigu tai sudėtinga atlikti vienu kartu, tuomet išskaidykite 30 minučių per dieną, pavyzdžiui, vaikščiokite tris kartus po 10 minučių. Tyrimai teigia, kad būdami fiziškai aktyvesni galime sumažinti žarnyno vėžio riziką iki 40 proc., palyginti su tais, kurie sėdi. Taip pat tai aktualu ir moterims – vaikščiojimas ir fizinis krūvis saugo nuo krūties vėžio rizikos.
Jūs visada užmiegate prie įjungto televizoriaus
Tyrimas iš Environmental Health Perspective teigia, jog dirbtinė šviesa naktį gali būti susijusi su krūties ir prostatos vėžiu. Atskleidžiama, jog yra įrodymų, kad naktinėmis pamainomis (kai pasitelkiama dirbtinė šviesa) dirbančios moterys patiria didesnę krūties vėžio riziką, kai aklų moterų rizika yra mažesnė. Vienas iš galimų paaiškinimų yra tas, jog dirbtinė šviesa slopina melatonino gamybą, kuris kontroliuoja miego ciklą ir yra galingas antioksidantas.
Kai kurie tyrimai teigia, kad mažesnis melatonino kiekis yra susijęs su krūties vėžio rizika. Ir nors reikia daugiau tyrimų, kurie padėtų išsiaiškinti, kaip konkrečiai mus veikia dirbtinė šviesa, mokslininkai siūlo išmaniuosius įrenginius nakties metu iškeisti į knygą.
Jūs neatsisakote dar vieno kokteilio
Taip, alkoholis sukelia vėžį, todėl kuo daugiau geriate, tuo labiau didėja vėžio riziką – nuo krūties iki stemplės, kepenų, skrandžio ir pan. Todėl gerai apgalvokite užsisakydami dar vieną kokteilį, kadangi tai jūsų sveikatai ne į naudą.
TAIP PAT SKAITYKITE: Toksikologas apie tris alkoholio poveikio stadijas: kaip sužinoti, kurioje esame mes
Kepsnių pavojus
Mėgstate gerai iškeptą jautienos kepsnį? Gaminimo būdai taip pat turi įtakos mūsų savijautai ir vėžio rizikai. Ant grotelių ar riebaluose aukštoje temperatūroje kepama mėsa gal ir labai gardi, bet dėl tam tikrų išskiriamų medžiagų proceso metu gali įvykti DNR pokyčiai ir padidėti vėžio rizika.
Gyvūnų tyrime heterocikliniai aminai, kurie susidaro mėsą kepant aukštoje temperatūroje, buvo susiję su krūties, žarnyno, prostatos ir kitų organų auglių rizika. O policikliniai aromatiniai angliavandeniliai, kurie formuojasi, kai riebalai ir mėsos sultys patenka į atvirus ugnies šaltinius, liepsnoja, rūksta ir patenka ant maisto, taip pat susiję su vėžio rizika. Ir nors šis tyrimas atliktas su gyvūnais, tačiau tyrėjai tikina, kad reguliarus kepto maisto vartojimas gali padidinti vėžio riziką.
Jūsų mama susirgo vėžiu jaunystėje
Jeigu jūsų mamai, tėčiui, broliams ir seserims vėžys buvo diagnozuotas itin jauname amžiuje, gali būti, kad paveldėjote riziką susirgti vėžiu – tiksliau, tam tikrą geną. Tiesa, mokslininkai sako, kad net paveldėtas genas nebūtinai reiškia, kad susirgsite vėžiu.
Apskritai, paveldimos mutacijos sukelia 5–10 proc. vėžio atvejų. Kiti požymiai, rodantys paveldimo vėžio riziką, yra susiję su itin retais vėžio atvejais, daugiau nei vieno tipo vėžiu vienam žmogui, kelių organų vėžiu ir pan. Todėl jeigu jūsų šeimoje itin daug vėžio atvejų, galimi tyrimai, kad išsiaiškintumėte paveldėtas mutacijas, didinančias vėžio riziką.