Kokius mitybos principus patariama išmėginti?
Ryžiai
Ryžius galima pavadinti azijietiškos virtuvės pagrindu, kurie puikiai pakeičia duoną ir yra pagrindinis garnyras. Kadangi juose gausu angliavandenių, patariama rinktis laukinius, ruduosius ryžius, kurie yra sveikesni. Rudieji ryžiai – pilno grūdo kruopos, kuriose daug skaidulų ir antioksidantų, padedančių stabilizuoti cukraus kiekį kraujyje ir ilgam suteikiančių sotumo jausmą. Japonai juos ruošia be papildomų priedų, todėl juose gerokai mažiau kilokalorijų, nei paskanintuose padažais, druska ir kitais kaloringais prieskoniais. Būtent tokį pasirinkimą galima traktuoti kaip sveikesnį.
Žuvis
Japonai vietoje riebios mėsos renkasi žuvį ir jūros gėrybes, kuriuose gausu naudingų medžiagų, vitaminų ir mikroelementų. Jodas, omega-3 riebiosios rūgštys itin vertingos žmogaus sveikatai, užkerta kelią širdies ir kraujagyslių, skydliaukės ligoms, padeda lieknėti, stiprinti imunitetą, gražina odą, plaukus, tvirtina nagus.
Japonijoje gyventojų mažai, tačiau jų suvartojamos žuvies kiekis sudaro net 10 proc. viso pasaulio suvalgomos žuvies. Vienam žmogui per metus Japonijoje tenka apie 69 kilogramus žuvies, o kitose pasaulio šalyse – tik 16 kilogramų. Taigi nenuostabu, kad japonės turi tokius gražius plaukus ir odą, juk jos suvartoja tikrai daug omega-3 riebalų rūgščių. Šios rūgštys sumažina artrito, vėžio ir širdies ligų atsiradimo riziką.
Mažos porcijos
Japonai neprisikrauna pilnos lėkštės – svarbu valgyti saikingai, todėl mažos porcijos yra būtent tai, ko reikia. Valgydami dažnai, tačiau mažomis porcijomis jie nepersivalgo, neapkrauna skrandžio, todėl jaučiasi gyvybingi ir energingi.
Maisto ruošimo būdas
Visi puikiai žinome, kad tam tikri maisto ruošimo būdai padeda sulieknėti ir yra sveikesni, pavyzdžiui, ruošimas garuose vietoje kepimo ant riebalų keptuvėje bus geriau ir naudingiau organizmui. Japonai pirmenybę teikia šviežiam, neapdorotam maistui arba renkasi ruošimą garuose, virimą, – visa tai padeda išlaikyti sveikatą.
Japonai nenaudoja sviesto ar kitų gyvulinių riebalų, kurie yra kenksmingi širdžiai. Kepdamos žuvį, mėsą ar sojos produktus, japonės naudoja rapsų, ryžių sėlenų aliejų. Rapsų aliejus turi daug antioksidantų, o lyginant su kitais aliejais, jame yra mažiausiai blogųjų riebalų. Taip pat šis aliejus turi daug naudingųjų omega-3, omega-6 rūgščių ir vitamino E. Jei norite atskleisti dar geresnį patiekalo skonį, vietoj įvairiausių padažų ir druskos naudokite žoleles ir citrinų sultis.
Žalioji arbata
Joje gausu antioksidantų ir ji padeda lieknėti, deginti riebalus. Žalioji arbata pašalina iš organizmo toksinus, greitina medžiagų apykaitą, netgi lėtina senėjimo procesus! Štai ir puikus bei sveikas pasirinkimas, trokštantiems geresnės savijautos ir dailesnės figūros.
Soja
Nuo sojų padažo iki tofu ir sojų pieno – šiuos produktus dažnai aptiksime japonų virtuvėje. Bene geriausiai vertinami fermentuoti sojos produktai, tarkime, jau minėtas tofu sūris, miso pasta, todėl tokius galite skanauti, tačiau visuomet skaitykite etiketes ir rinkitės ekologiškos kilmės.
Daržovės
Kuo daugiau daržovių – tuo geriau! Jas galite valgyti bet kuriuo paros metu nebijodami, kad priaugsite svorio. Japonams patinka japoniniai ridikai, kopūstai, porai, bambukų ūgliai, lotoso šaknys. Tačiau svarbiausia tai, kad visos daržovės valgomos šviežios ir yra ruošiamos be riebių ir sunkių padažų, todėl yra naudingos ir nekaloringos.
Tik švieži maisto produktai
Švieži maisto produktai yra būtent tai, ko reikia, kad nepersivalgytume ir gautume daugiausiai naudos savo organizmui. Tad šviežia žuvis, ką tik nuskintos daržovės, sveikuoliški ryžiai figūrai yra tikras išsigelbėjimas, kuris – ir sveikas, ir skanus. Dažniau įtraukite į valgiaraštį šviežių, neapdorotų maisto produktų ir pajusite skirtumą.
Jūrų dumbliai
Jūrų dumbliai užima aukštą poziciją japonų virtuvėje ir yra labai populiarūs, jie naudojami ir kaip garnyras, ir kaip prieskonis. Vakarų šalyse jūros dumbliai didžiuliu populiarumu nepasižymi, daugiausia jie vartojami nebent gaminant sušius.
Jūrų dumbliai turi daug naudingų medžiagų, o tam tikros lapų rūšys – wakame ir kombu – padeda apsisaugoti nuo vėžio. Taip pat šie dumbliai turi daug skaidulų, vitamino B, magnio, kalcio ir antioksidantų, kurie turi priešuždegiminių savybių. Patariama jūrų dumblių dėti į salotas ar kepti juos keptuvėje.
TAIP PAT SKAITYKITE: Bestselerio „Kodėl prancūzės nestorėja“ autorė: „Moterys, turite suprasti – dietos nepadeda“
Požiūris į maistą
Japonai tiki, kad maistas nėra šiaip maistas – jis turi tarnauti dvasiniam augimui. Būtent dėl tokios priežasties daugelis japonų atsisako mėsos ir laikosi asketizmo principų. Šiuo atveju daugiausiai valgoma augalinės kilmės produktų, kurie yra minimaliai apdorojami termiškai, kad duotų daugiau naudos organizmui, išsaugotų vitaminus.