Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

12 patarimų, kaip nepersivalgyti per šventes (2 dalis)

Atidžiai rinkitės užkandžius. Geriau sauja riešutų nei šokoladinis batonėlis ir obuolys geriau nei pyragaitis. Daug cukraus turintys užkandžiai gali sukelti atvirkščią efektą – po jų suvalgymo cukraus kiekis pakyla labai greitai, tačiau taip pat greitai ir nukrenta.
Maistas
Kepta višta / 123RF.com nuotr.
  • Tad po kurio laiko gali pasireikšti sunkiai kontroliuojamas alkis, dažnai pasibaigiantis persivalgymu. Užkandžius rinkitės atsakingai. Dar viena gudrybė – rinktis tokius užkandžius, kuriuos prieš valgant reikia kaip nors paruošti, pavyzdžiui, išimti granatų sėklas ar nulupti obuolį, išgliaudyti riešutus ar nulupti figos žievelę. Taip suvalgoma mažiau, nei tiesiai iš pakelio valgant bulvių traškučius.

  • Neikite į parduotuvę alkani. Dabar, kai parduotuvėse toks gausus skanėstų pasirinkimas, o už kiekvieno kampo dar siūloma paragauti to ir ano, tai tikrai nesunku ne tik prisipirkti to, ko nereikia, bet ir prisivalgyti jau parduotuvėje. Geriausia į parduotuvę keliauti sotiems – tuomet pirkinių krepšyje atsiras mažiau nesveiko maisto ir daugiau daržovių, pilvo grūdo gaminių, sveiko aliejaus ir kokybiškos liesos mėsos bei naudingos riebios žuvies. Planuokite šventinį meniu protingai – jis tikrai gali būti sveikas ir gardus.

  • Rinkitės mažesnius indus. Tyrimais įrodyta, kad valgant iš mažesnių lėkščių suvalgoma žymiai mažiau maisto. Tad pasistenkite rinktis mažesnius indus ir taip „apgausite“ smegenis, kad valgote iš sklidino indo, tačiau iš tikrųjų suvalgote mažesnį maisto kiekį. Valgydami mažesnėmis porcijomis po kurio laiko pastebėsite, kad sotumas ateina greičiau. Taip yra dėl to, kad skrandis prisitaiko prie gaunamų maisto kiekių ir jis gali šiek tiek sumažėti arba padidėti. Jei bent kelias dienas valgysite po mažiau, netrukus pastebėsite, kad nebereikia tiek maisto, kiek reikėdavo anksčiau, kad pasijustumėte sotūs. Nepaminkite savo mitybos principų ir per šventes.

  • Negalvokite, kad privalote pabaigti tai, ką įsidėjote į lėkštę. Dažnai pildomės lėkštes dar būdami alkani, todėl jose gali atsirasti tiek maisto, kad suvalgyti nepersivalgę tiesiog nepajėgsite. Atsiminkite, kad nebūtina suvalgyti visko, kas yra lėkštėje – pakanka pajusti sotumo jausmą, kurį organizmas siunčia tikrai ne be reikalo, o norėdamas perspėti, kad „jau gana, aš sotus“. Paisykite organizmo prašymų ir jausitės geriau.

  • Valgydami sukoncentruokite dėmesį į procesą – maisto kramtymą, jo vilgymą seilėmis ir rijimą. Daugybė žmonių valgydami žiūri televizorių, kalba, skaito, dar blogiau – vairuoja. Valgant rekomenduojama nukreipti dėmesį išskirtinai į lėkštę – taip geriau sukramtomas maistas, suvalgoma mažiau ir pasisotinama greičiau. Ir, priešingai, dėmesį nukreipiant kažkur kitur, pavyzdžiui, į žurnalą, į kompiuterį ar į televizorių, labai didėja persivalgymo rizika, suvalgoma žymiai daugiau, ignoruojamas sotumo jausmas, maistas prasčiau paruošiamas virškinimo procesui. Negana to, sunkiau kontroliuojamas noras užkandžiauti ir padidėja virškinimo sutrikimų tikimybė.

  • Atpažinkite emocinį valgymą. Jei susinervinę iš karto ieškote kažko skanaus, tai gali būti pirmasis emocinio valgymo ženklas. Neleiskite sau pakliūti į emocinio valgymo pinkles ir nemalšinkite streso maistu, nes tai nepadės, o tik priaugins papildomų kilogramų, didins įvairių lėtinių ligų riziką, privers jausti kaltę. Jei manote, kad kenčiate nuo emocinio valgymo, būtinai apie tai pakalbėkite su gydytoju. Tai problema, kurią reikia spręsti.

Jei jau persivalgėte... Negraužkite savęs ir kitą kartą atsiminkite patarimus, padedančius sumažinti persivalgymo tikimybę. Turėkite savo namų vaistinėlėje virškinimo fermentų. Mezym vartojamas tuomet, kai kasa nepakankamai gamina ir išskiria virškinimo fermentų ir tai sukelia virškinimo sutrikimų. Mezym dozės priklauso nuo virškinimo sutrikimų laipsnio, optimali dozė nustatoma individualiai. Jeigu kitaip nenurodyta, valgant išgeriamos 2-4 plėvele dengtos tabletės. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas