1. Meilė ir rūpinimasis
Pats svarbiausias dalykas – tikra abipusė meilė. Partneriai rūpinasi vienas kitu ne tik žodžiais, bet ir darbais, nuolatos parodydami, kad brangina ir vertina vienas kitą.
2. Sąžiningumas
Sveiki santykiai – kai abu partneriai nemeluoja vienas kitam ir nenuslepia tiesos. Tokie santykiai – skaidrūs, juose nėra vietos apgaulei.
3. Pasirengimas priimti kitą tokį, koks jis yra
Visi nuolat girdime, kad neverta net pradėti draugauti su žmogumi, viliantis, kad ilgainiui jį pakeisite. Ir nesvarbu, ar kalbama apie priklausomybę alkoholiui ar apie bjaurius būdo bruožus. Jei jūs tikitės, kad jis ims elgtis kitaip – jūsų laukia nusivylimas. Ne, to nebus. Taip, žmonės kartais pasikeičia. Bet tik tada, kai PATYS to nori.
4. Pagarba
Abipusė pagarba reiškia, kad partneriai brangina vienas kito jausmus ir elgiasi su vienas kitu taip, kaip norėtų, kad būtų elgiamasi su jais. Jei pagarba abipusė, neįmanoma, kad vienas jaustųsi engiamas ar manytų, kad juo manipuliuojama. Be to, jie pasirengę išklausyti vienas kitą ir gerbia kito nuomonę net tada, kai ji nesutampa su jo paties.
5. Pagalba
Abu partneriai turi bendrų tikslų. Jie nebando kaišioti vienas kitam pagalių į ratus, nekonkuruoja ir nesistengia „aplenkti“ kito. Jie vienas kitą palaiko – bet kokiomis aplinkybėmis.
6. Saugumas
Partneriai vienas kito draugijoje nesijaučia įsitempę. Jie žino, kad kitu galima pasitikėti. Jiems nereikia bijoti, kad partneris juos tuoj aprėks, privers daryti tai, ko nenori, manipuliuos, gėdins ir kritikuos.
7. Atvirumas
Saugumas leidžia būti visiškai atviram su partneriu, o tai sustiprina abiejų ryšį. Abu žino, kad gali dalintis pačiomis slapčiausiomis mintimis ir svajonėmis, nesulaukdami kritikos.
8. Pasididžiavimas kito individualybe
Kiekvienas iš partnerių turi dar ir savo erdvę bei laiko tik sau. Jie palaiko vienas kito pomėgius, jais domisi ir didžiuojasi vienas kitu – kokie skirtingi bebūtų.
9. Lūkesčių sutapimas
Gerai, kai abiejų partnerių lūkesčiai beveik vienodi. Tai liečia įvairias gyvenimo sritis: seksą, šventes, išvykas pas giminaičius, buities rūpesčių pasidalinimą ir taip toliau. Jei partnerių nuomonės gerokai išsiskiria, reikėtų būtinai ieškoti kompromisų.
10. Mokėjimas atleisti
Visiems pasitaiko neteisingai suprasti kitą žmogų, jį netyčia įžeisti – tai neišvengiama. Jei „prasikaltusi“ pusė gailisi, pažada pasikeisti, reikia atleisti. Jei partneriai nemoka atleisti, laikui bėgant santykiai ima dusti po nuoskaudų našta.
11. Pasiruošimas spręsti konfliktus
Lengva bendrauti, kai viskas klostosi sklandžiai, bet kur kas svarbiau sugebėti konstruktyviai apsvarstyti konfliktus. Partneriai turi turėti galimybę išsisakyti, kuo vienas ar kitas nepatenkintas, su kuo nesutinka. Aišku, nerėkdami, o mandagiai kalbėdami... Jie nevengia konfliktų, neapsimeta, kad nieko nenutiko, o sprendžia problemas.
12. Mokėjimas džiaugtis vienas kitu ir gyvenimu
Taip, puoselėti santykius nelengva. Bet tai ne tik darbas. Tai turėtų būti ir malonumas. O jei ne – tai kam tokie santykiai? Jei negalite kartu juoktis, džiaugtis, linksmintis ir smagiai leisti laiko?
Tiesa, nemanykite, kad iš partnerio galite reikalauti visų 12 savybių, o pats ar pati sau „užskaitytumėte“ tik keletą punktų... Sveiki santykiai – kai abu ne tik ima, bet ir duoda.