Kaip sutrinka vaikų rega?
Viena iš pagrindinių priežasčių – besaikis išmaniųjų ekranų naudojimas. Šiandien dažnas mažylis mobiliajame telefone ar planšetėje naršo po programėles daug geriau nei jo tėvai ar seneliai. Atsisiųsti įdomų žaidimą ir nusipirkti virtualią suknelę lėlei – vieni juokai. Tačiau vaikų akytės ypač jautrios žydriesiems ekranams. Todėl besaikis išmaniųjų prietaisų naudojimasis vis dažniau baigiasi akinių paskyrimu.
Rekomenduojama bent sykį per metus su vaiku apsilankyti pas oftalmologą. Geriausia turėti šeimoje tradiciją – pasibaigus mokslo metams ar prieš tėvų vasaros atostogas parodyti vaiką specialistui.
Reikia atminti, kad ir oftalmologai vasarą atostogauja, todėl vizito laiku patartina pasirūpinti iš anksto. Geriausias laikas – birželį. Tokiu atveju išvengsite eilių pas gydytojus rudenį, kuomet būna intensyviausias gydytojų „šturmas“, nes darželiams ir mokykloms reikia pristatyti vaiko sveikatos pažymą.
Išrinkti vaikui tinkamus akinių rėmelius – iššūkis
Optikos salonų tinklo „Fielmann“ optikos instruktorius Kęstutis Imbrasas pateikia keletą svarbiausių rekomendacijų, į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkant akinius vaikams:
- Leiskite vaikui išsirinkti akinius pačiam. Jie turi būti lyg vaiko stiliaus detalė, o ne slepiami kuprinėje. Tegu jūsų dukra ar sūnus jaučiasi „kietas“, kad pats išsirinko savo svajonių akinius. Jei šie atitiks vaiko skonį, jis juos nešios. O juk tai – svarbiausias tikslas.
- Žinoma, tėvai ar specialistai gali nukreipti vaiką tinkama linkme, kad mažylis nesiknaisiotų po suaugusiųjų rėmelių kolekciją. Tačiau rėmelių spalva ar žaismingas modelis – tebūnie jo pasirinkimas.
- Tėvams ar specialistams kartais prireikia pasitelkti ir šiek tiek gudrybių. Galbūt galite mažyliui pasufleruoti, jog tokius akinius nešioja jo mylimas filmukų herojus ar koks „supermenas“. Pasiūlykite vaikui įdomesnių akinių lęšių, pavyzdžiui, lauke tamsėjančių, o patalpoje – šviesėjančių. Tokie chameleoniniai lęšiai akinukus pavers patrauklesniais, o su jais vaikas jausis lyg turintis supergalių.
- Be to, chameleoniniai „Transitions“ akinių lęšiai turi daugiau privalumų: jie saugo akis ne tik nuo žalingų UV spindulių, bet ir nuo žydrųjų ekranų, LED apšvietimo skleidžiamos šviesos. Jei vaikas priims žaidimo taisykles, tėveliai sutaupys – nebereikės vaikui pirkti antrų akinių nuo saulės.
- Kadangi vaikai mėgsta dūkti, žaisti, bėgioti, akiniai turi būti patvarūs ir nenuslysti nuo nosies. Metaliniai rėmelių privalumas – jie visi gaminami su reguliuojamomis noselėmis, turinčiomis iš silikono pagamintas pagalvėles, kurios neleidžia akiniams nuslysti. Renkantis plastiko rėmelius labai svarbu, kad jie idealiai „atsisėtų“ ant nosies, priešingu atveju lęšių svoris temps akinukus žemyn ir juos nuolat reikės pirštu kilstelėti aukštyn.
- Ant akinių kojelių galiukų rekomenduojama uždėti specialius kabliukus arba tamprią virvelę, kuri neleis akinukams nuslysti nuo nosies. Kita priežastis, kodėl ypač svarbu, kad akinukai stabiliai laikytųsi ant nosies, – vaikai linkę žiūrėti ne pro akinius, o pro jų viršų ir, pasmukus akiniams žemyn, ne visuomet juos grąžina į taisyklingą padėtį.
- Nekreipkite dėmesio į populiarų mitą, kad iš plastiko pagaminti rėmeliai yra ilgaamžiškesni, lengvesni ir mažiau deformuojasi. Šiuolaikiniai metaliniai rėmeliai savo funkcionalumu nenusileidžia plastikiniams.
- Pasirūpinkite vaikų akių apsauga nuo pavojingų UV spindulių. Specialistai įspėja, kad saulė jautrioms vaikų akims itin pavojinga, nes spalvos pigmentai, veikiantys kaip natūralūs saulės spindulių filtrai ir suteikiantys apsaugą akims, išsivysto tik bėgant metams. Vienas svarbiausių kriterijų, perkant saulės akinius vaikams, – kokybiška lęšių apsauga. Jokiu būdu nepirkite mažiesiems akinių nuo saulės turguje ar maisto prekių parduotuvėse. Tokie akiniai gali padaryti akims daugiau žalos, nei naudos.
- Net jei jūsų vaiko rega puiki ir akinių nešioti nereikia, specialistai pataria pasirūpinti akių apsauga nuo žydrųjų ekranų. Parinkite vaikams stilingus akinukus be dioptrijų, bet su apsauga nuo melsvos šviesos, t.y. „Prevencia“ danga. Tokius akinukus vaikas gali užsidėti žaisdamas planšete, naudodamasis mobiliuoju telefonu ar ruošdamas namų darbus prie kompiuterio. „Vis dažniau girdime tėvų skundus, kad vaikui sunkiau mokytis, jis nuolat jaučiasi pavargęs ar skundžiasi, jog skauda galvą. Priežastis gali būti paprasta – šviesos nuvargintos akys. Todėl net jei jūsų vaiko rega puiki, apsaugokite jo akis nuo intensyvios ir pavojingos šviesos“, – patarimais dalijasi optikos instruktorius K. Imbrasas.
- Kai kurie vaikai nori kopijuoti tėvus ir taip pat nešioti akinius, nors jiems jų nereikia. Leiskite tai daryti. Tegu mažieji mėgaujasi jausmu, kad yra panašūs į mamą ar tėtį. Tačiau parūpinkite, kad akinių lęšiai turėtų apsaugą nuo intensyvios šviesos.
- Jei akinukų prireikė kūdikiui ar itin alergiškam vaikui, specialistai pataria juos rinktis itin įdėmiai ir atsargiai. „Akiniai turi būti saugūs, jei mažylis nuspręs juos pakramtyti ar „pagaląsti“ dygstančius dantukus. Tokiuose akiniuose neturėtų būti metalinių ar lūžtančių detalių, plastiko lydinyje naudojamo BPA, latekso ar kitų alergijas sukeliančių medžiagų. „Fielmann“ rūpi kiekvienas – ir naujagimis, ir senolis, todėl ši kompanija nuolat ieško sprendimų, kaip išpildyti visų klientų lūkesčius, gamindama saugius, patvarius ir ekologiškus rėmelius. Kiekvienam pagal jo poreikius“, – teigia optikos instruktorius.
- Įveikę pirmąjį iššūkį ir išrinkę vaikui akinius, išmokykite juos saugoti ir prižiūrėti. Priminkite, kad mažylis prieš miegą nusiimtų akinukus. Išugdykite įprotį akinukus nusiimti abiem rankomis. Įpratinkite prieš miegą valytis ne tik dantukus, bet ir išmaudyti savo akinukus po tekančio vandens srove su lašeliu skysto muilo. Tokia SPA procedūra akiniams nemokamai atliekama ir bet kuriame „Fielmann“ salone. Specialistai ne tik išpraus akinukus ultragarso vonelėje, bet ir sutvirtins varžtelius, pareguliuos, kad akiniai patogiai priglustų ir ilgiau tarnautų. Čia pasirūpinama kiekvieno akiniais, net jeigu jie įsigyti ir kituose optikos salonuose.
- Nepamirškite – vaikai auga. Būtina reguliariai tikrinti, ar vaikas „neišaugo“ akinukų, ar jie tinkamai priglunda, ar nereikia stiprinti lęšių.