Šie pratimai pravers ir mokiniams, ir studentams, kurie jaučiasi išsiblaškę, sunkiai įsimena reikiamą informaciją.
1. Jei nuolat sprendžiate kryžiažodžius, galvosūkius ir mįsles, tuomet jums reikia rimtesnio iššūkio. Pavyzdžiui, pabandykite įprastus darbus atlikti ne dešine, o kaire ranka (ir atvirkščiai): valykitės dantis, šukuokitės plaukus, valgykite sriubą ar salotas ir pan.
2. Sugalvokite įprastiems daiktams neįprastų jų panaudojimo būdų. Ką, pavyzdžiui, galėtumėte nuveikti su vinimi? Ar ji įkalta galėtų atlikti pakabos vaidmenį ar ką nors daugiau?
3. Išmokite spausdinti akluoju būdu. Taip sutaupysite ne tik laiko! Puikus būdas lavinti smegenis – naudotis klaviatūra, kurioje raidės išdėliotos jums neįprasta tvarka (pvz., rusų kalbos raidynas).
4. Susiraskite hobį ar kokią nors kitą įdomią, nekasdienę veiklą, pavyzdžiui, užsiimkite menu, skulptūra, daile, muzika, sportu... Trumpai tariant, neleiskite sau apkerpėti. Visuomet galite rasti laiko pabėgioti, pasivaikščioti su lazdomis arba kokiai kitai sporto šakai. Nauja veikla tiesiog nuostabiai suaktyvina smegenis, plečia jų galimybes.
5. Mokykitės greitojo skaitymo. Tai metodas, kuris ne tik padės jums sutaupyti laiko, bet ir gauti nemažai naudos. Greitojo skaitymo metodika puikiai lavina smegenis, skatina sutelkti dėmesį iškart į kelis dalykus tuo pačiu metu.
6. Mokytis naujų užsienio kalbų – langas į pasaulį. Kasdien išmokite bet po 10–20 naujų užsienio kalbos žodžių, žiūrėkite filmus užsienio kalba, bendraukite su kitakalbiais.
7. Norėdamos lavinti atmintį, galite stengtis įsiminti skaičių kombinacijas (tinka telefonų numeriai, gimimo metai, asmens kodai), žmonių vardus, pavardes, įstaigų pavadinimus ir pan.
Plačiau apie atmintį skaitykite straipsnyje NUOLAT KĄ NORS UŽMIRŠTATE? LAVINKITE ATMINTĮ.
8. Būkite smalsūs. Domėtis jus supančia aplinka tiesiog būtina. Kai kurie elementarūs dalykai mums atrodo įprasti, tačiau pradėkite sau užduoti klausimą „kodėl?“ ir ieškoti į jį atsakymų. Žinios, kad ir kaip būtų, – tikra galia. Taigi, skaitykite klasikinius kūrinius, gilinkitės į žymių žmonių mintis, veikalus, keliaukite, klausykite, kalbėkite, lankykitės parodose, muziejuose, įvairiuose mokslo renginiuose, paskaitose, konferencijose...
9. Raskite laiko meditacijai, relaksacijai. Kad mintys susigulėtų, o jūs galėtumėte džiaugtis skaidriu protu, būtina leisti sau atsipalaiduoti nuo jus supančio pasaulio. Dvasinės praktikos – puiki išeitis.
10. Išmokite nuraminti protą. Būsena be minčių – smegenims tikra atgaiva. Be perstojo varinėdami galvoje beprasmes mintis, sueikvojame labai daug energijos ir smarkiai apkrauname bei „šiukšliname“ savo protą. Nenuostabu, kad minčių perkrautas protas streikuoja. Jei niekaip nesiseka nutraukti, regis, niekada nesibaigiančio vidinio monologo, gali pagelbėti toks paprastas pratimas: ramiai įsitaisykite ir sutelkite visą dėmesį į pakaušį. Stipriai susikoncentravus į šią galvos sritį, varinėti mintis tampa tiesiog nebeįmanoma.
11. Su bendraminčiais būna smagiausia, tačiau kartais pravartu išgirsti ir kitokią, priešingą, nuomonę. Taigi stenkitės į savo ratą įtraukti įvairiausių profesijų, skirtingo požiūrio žmonių. Išmokite pasiimti ir duoti, keistis informacija.
12. Visada siekite daugiau nei tikitės ar tikėjotės. Iššūkiai veda pirmyn, vadinasi, nestovite vietoje, tobulėjate - tobulėja ir jūsų smegenys.
13. Vizualizuokite. Pasitelkite smegenis, apgaubkite jas fantazija ir kasdien skirkite tam laiko. Tai, ko trokštate, tikitės, viliatės, stenkitės mintyse paversti tikrove. Kurti ir modeliuoti vizualizacijas neįtikėtinai smagu, ir tai duoda kur kas daugiau naudos, nei galite pagalvoti.
Plačiau apie minčių vizualizavimą skaitykite straipsnyje MINČIŲ ŽEMĖLAPIS. KUO JIS NAUDINGAS?
14. Sakoma, kad judėjimas – tai sveikata. O jeigu pridėtume ir protinę veiklą? Pabandykite kasdien eiti į darbą vis kitu maršrutu (arba, tarkime, bėgioti). Naujas maršrutas skatina intensyviau dirbti smegenis, duoda joms peno.
Asociacijų žaidimai – itin smagus užsiėmimas, ypač kai kankina nuobodulys, tenka kažko ilgai laukti, važiuoti... Pirmas į galvą šovęs žodis tebūna žaidimo pradžia, pavyzdžiui, „siena“. Koks kitas jums išnyra mintyse? Vienam tai bus „paveikslas“, kitam – „laikrodis“, trečiam – „tapetai“ ar filmo pavadinimas. Iš pastarųjų žodžių vėlesnės asociacijos dėliosis skirtinga tvarka. Visa tai priklauso nuo socialinių mūsų įgūdžių, aplinkos, kurioje sukamės, ir patirties, kurią įgijome.
15. Juokitės! Nors iš pirmo žvilgsnio tai atrodo visiškai nenaudingas užsiėmimas. Iš tiesų yra toli gražu ne taip. Juokas suaktyvina net penkias smegenų zonas. Be to, pozityvus nusiteikimas stimuliuoja organizmo aktyvumą ir žvalumą, gaminasi laimės hormonai endorfinai.