20 priežasčių, kodėl nekrinta svoris

Kai bandote mesti svorį, organizmas su tuo kovoja. Nors iš pradžių svoris krito labai lengvai, ateina momentas, kai jo numesti darosi vis sunkiau. Kodėl taip atsitinka?
Mergina su svarstyklėmis
Mergina su svarstyklėmis / „Fotolia“ nuotr.

Konsultavo Lieknėjimo ir sveikatingumo centro vadovė Lina Smaidrytė.

„Jeigu per dvi savaites pastebite, kad svoris nustojo kristi, nors gana sveikai maitinatės, sportuojate, vakare kelios valandos iki miego neprisivalgote, reikėtų ieškoti priežasčių“, – sako Lieknėjimo ir sveikatingumo centro vadovė L.Smaidrytė. Ji išskiria 20 dalykų, į kuriuos vertėtų atkreipti dėmesį.

1. Svoris krinta, tačiau to nepastebite

Jeigu pastebėjote, kad svoris nustojo kristi, pirmiausia vertėtų nusiraminti ir pagalvoti, kodėl. Yra kelios priežastys, kodėl manome, kad svoris stovi vietoje. Tikėtina, kad pradėjo keistis kūno proporcijos, t. y. numetėte daugiau riebalų, bet raumenų masė liko ta pati arba net padidėjo. Taip pat atkreipkite dėmesį, kada sveriatės: vakare svoris būna didesnis nei ryte. Jis gali kisti, jei organizmas sukaupia daugiau vandens (dėl hormoninių pokyčių), bet vandeniui pasišalins kelių kilogramų neliks.

2. Nekreipiate dėmesio į maistą

Pastabumas yra labai svarbi savybė metant svorį. Pasitaiko atvejų, kai moterys nežino, kiek ir kokių produktų turėtų valgyti. Todėl specialistai pataria bent iš pradžių vesti mitybos dienoraštį. Jame preciziškai fiksuoti, kiek, ko ir kada valgote. Tai naudinga ne tik pradedantiesiems, bet ir pastebėjus, kad svoris – nejuda iš vietos. Atrodo pernelyg paprasta, bet iš tikrųjų dažnai tiesiog nepastebime, kiek kalorijų gauname su maistu per dieną.

3. Negaunate pakankamai baltymų

Baltymai lieknėjant yra labai svarbu, jeigu nenorime jo–jo efekto. Jie ne tik atlieka statybinę funkciją organizme, bet ir mažina norą užkandžiauti. Taip yra todėl, kad baltymai veikia alkį ir sotumą reguliuojančius hormonus, ir natūraliai norime valgyti mažiau.

Dėl baltymų medžiagų apykaita nelėtėja, netgi pagreitėja. Tačiau svarbu prisiminti, kad valgyti reikia viską, ne vien baltyminį maistą, kitaip teigiamo poveikio nepastebėsime, net galime sau pakenkti. Auksinė taisyklė: baltymai turėtų sudaryti 25 proc. mūsų raciono.

4. Suvartojate per daug kalorijų

Tai vienas iš atvejų, kai moterys mano, kad ši taisyklė joms negalioja. Esą jos ir taip valgo „kaip žvirbliukas“. Tačiau tiesa yra ta, kad daugeliui svoris nekrinta svoris dėl to, jog valgo per daug arba nesubalansuoja mitybos. Tad vėl primename: pildykite mitybos dienoraštį!

5. Valgote nepakankamai visavertį maistą

Maisto kokybė yra tokia pat svarbi kaip ir suvalgyto maisto kiekis. Subalansavusi mitybą, nustebsite, kad nuolat nejaučiate alkio jausmo ir galite valgyti gana daug. Natūralūs ir visaverčiai maisto produktai suteikia daugiau sotumo. Taip pat tikėtina, kad subalansavus mitybą organizmas gaus daugiau reikalingų vitaminų ir mineralų ir svoris vėl pradės kristi.

6. Nesportuojate

Vienas iš svarbesnių veiksnių metant svorį – ar sportuojate ir kaip sportuojate. Apleidus raumenų stiprinimo pratimus, jie glemba ir sulėtėja medžiagų apykaita. Norint numesti svorio, būtinos įvairios treniruotės, taip pat ir riebalų deginimo pratimai.

7. Persivalgote (net ir sveiko maisto)

Nors turite specialisto sudarytą valgiaraštį ir laikotės mitybos plano, pripažinkite, kartais nukrypstate į šalį ir persivalgote. Tai yra didžiulė problema visiems, metantiems svorį. Net jeigu persivalgoma sveiko maisto. Nuolatinis ar dažnas persivalgymas sukelia daugiau problemų, nei manome.

8. Nedarote aerobinių pratimų

Tikėtina, kad darote nepakankamai arba netikslingų aerobinių pratimų. Metant svorį, svarbu prisiminti ir tokį paprastą dalyką kaip vaikščiojimas. Jeigu pradėjusi sportuoti visiškai nustojote vaikščioti, nors anksčiau nužingsniuodavote išties nemažai, tai gali būti svorio nekritimo priežastis. Kardiovaskuliniai pratimai yra vienas iš būdų sumažinti liemens apimtį. Taigi mažiau atsilenkimų ir daugiau išlieto prakaito!

TAIP PAT SKAITYKITE: Kodėl moterims sunkiau numesti svorio nei vyrams? Patarimai moterims

9. Geriate saldžius gėrimus

Gaivieji gėrimai yra slaptas priešas bandant numesti svorio. Jie yra prisotinti cukraus, todėl net nepastebime, kaip mėgaudamosi kokteiliu, sultimis, saldinta kava, suvartojame kupinus šaukštus cukraus. Įsivaizduokite, kad geriate apelsinų sultis. Stiklinei sulčių tikriausiai reikėjo ne vieno ir ne dviejų apelsinų, tačiau, jeigu tiek pat vaisių reikėtų suvalgyti, tikriausiai iškart jų net neįveiktume. Saldūs gėrimai nesuteikia sotumo jausmo ir sukelia alkį, todėl labai svarbu jų atsisakyti.

10. Problemos dėl miego

Dažnai problemos darbe, šeimoje arba koks nemalonus įvykis kitur išmuša mus iš vėžių. Jeigu nespėjame atsigauti ir pailsėti, svorį numesti bus labai sunku. Pakankamai neišsimiegojus, kūne gaminama daugiau streso hormonų, kurie yra atsakingi už svorio kaupimąsi ant pilvo ir klubų, padidėjusį alkį. Nors ir miegate tiek pat valandų kaip ir visada, jeigu pastaruoju metu teko patirti daug streso, visų pirma reikėtų atsipalaiduoti.

„Fotolia“ nuotr./Rytas
„Fotolia“ nuotr./Rytas

11. Suvartojate per daug angliavandenių

Angliavandeniai gali būti viena iš priežasčių, kodėl svoris nekrinta, nors darome, rodos, viską, ką galime. Jeigu dar turite gana didelį antsvorį arba sergate antrojo tipo cukriniu diabetu, verta pagalvoti apie mažai angliavandenių turinčią mitybą. Kai kuriems žmonėms ji padeda, ir kilogramai pradeda tirpti, be to, pagerėja ir insulino rodikliai.

12. Valgote per dažnai

Ar teko girdėti, kad valgyti reikia labai dažnai ir mažomis porcijomis? Tiesą sakant, šis metodas gali turėti ir atvirkštinį efektą, kai nesukontroliuojama, kiek suvalgoma, ir padidėja noras užkandžiauti. Galbūt atėjo metas pakeisti savo mitybos įpročius ir pažiūrėti, ar per 2 savaites kas nors pasikeis.

13. Geriate per mažai vandens

Per dieną būtina išgerti apie 2 litrus vandens. Tai vidutinis kiekis, tačiau vertėtų išsiaiškinti, kiek būtent jums reikia išgerti vandens, kad pasiektumėte norimą efektą. Turbūt pastebėjote, kad daugelyje straipsnių apie mitybą minimas vanduo. Tai viena iš akivaizdžių pagalbinių priemonių, kurias žmonės pamiršta. Žinoma, tai nereiškia, kad reikia gerti tiek vandens, kad ištisai stovėtume eilėje prie tualeto.

Auksinė taisyklė: reikia išgerti bent 0,03 l vienam kūno kilogramui. Tad padauginkite savo kūno svorį iš 0,03 ir sužinosite, kiek vandens jums reikia per parą.

14. Vartojate per daug alkoholio

Kartais priežastis – jums tiesiai prieš akis. Nors tyrimai rodo, kad truputėlis alkoholio neturi didelės įtakos metant svorį, tačiau, kaip sakoma, lašas po lašo... Vartojamas alkoholis didina apetitą, vis norisi užkandžiauti ir suvalgome daugiau nei įprastai. Jeigu jūsų svoris nustojo kristi, pasistenkite atsisakyti alkoholio ir po kelių savaičių pastebėsite teigiamus rezultatus.

TAIP PAT SKAITYKITE: 5 daktaro Ozo patarimai, kaip numesti svorio

15. Nesiklausote kūno siunčiamų signalų

Intuityvusis valgymas yra viena iš veiksmingiausių priemonių metant svorį ir jį išlaikant. Pagrindiniai jo principai: valgykite lėtai, kiekvieną kąsnį gerai sukramtykite; nevalgykite žiūrėdama televizorių, dirbdama kompiuteriu, naršydama mobiliajame telefone; stenkitės pajusti maisto skonį. Iš esmės intuityvusis valgymas nedraudžia jokių produktų, bet moko mėgautis maistu ir nepersivalgyti. Valgydama įsiklausykite į savo organizmą ir pajuskite, kada jau atėjo ta riba, kai esate soti, ir tada sustokite. Tiesą sakant, nėra taip lengva kaip atrodo, bet pabandyti verta!

16. Turite endokrinologinį sutrikimą

Kartais svoris nekrinta arba nustoja kritęs dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui, hormonų pusiausvyros sutrikimų. Vienas iš jų – sutrikusi skydliaukės veikla. „Neseniai turėjome vieną klientę, kuri po kelių lieknėjimo programos ciklų vis nenumesdavo svorio. Pasitikrinus paaiškėjo, kad sutrikusi jos antinksčių veikla. Šią problemą išsprendus, svoris pradėjo kristi“, – pasakoja L. Smaidrytė.

„Fotolia“ nuotr./Skydliaukė
„Fotolia“ nuotr./Skydliaukė

17. Turite greitojo maisto priklausomybę

Nemažai žmonių negali gyventi be greitojo maisto. Vieno tyrimo duomenimis, prie šios kategorijos galima priskirti 20 proc. amerikiečių. Jeigu turite šią priklausomybę, būtina kreiptis į mitybos specialistą arba psichologą.

18. Badavote per ilgai

Dietos ir badavimas dažnai duoda nelauktą rezultatą – jo–jo efektą. Tačiau yra ir dar vienas šalutinis poveikis: svoris iš pradžių krito greitai, bet paskui staiga sustojo. Jeigu taip atsitiko, padarykite pertrauką nuo dietų ir pergalvokite savo mitybą. Tikėtina, kad pastaruoju metu valgėte labai mažai, tad svoris ir krito. Dabar pasiekėte tokią būklę, kai organizmas nusilpo.

19. Jūsų lūkesčiai nėra tikroviški

Svorio metimas yra daug lėtesnis procesas, nei norėtume. Nors iš pradžių pavyksta lieknėti greičiau, tai negali tęstis nealinant organizmo. Koks svorio metimas laikomas sveiku? Apie 0,5 kg, daugiausia 1 kg per savaitę. Visi negali atrodyti kaip kultūristai arba kūno rengybos modeliai iš žurnalų viršelių. Pergalvokite, kiek svorio norite numesti ir per kokį laiką. Ar tikrai jums būtina lieknėti? Gal verčiau keisti kūno proporcijas.

20. Per daug susitelkiate į dietas

Dietos neveikia. Taškas. Jeigu norite ilgalaikio pokyčio, neskubėdami keiskite gyvenimo būdą ir kreipkitės į specialistus. Nealinkite organizmo, nes jūsų tikslas – atrodyti gražiau ir jaustis energingiau. Svorio metimas yra sunkus procesas, kuriam įtakos turi labai daug veiksnių. Jeigu jaučiatės sutrikusi, nesijaudinkite, pagalvokite, kad jūs ne viena ir kreipkitės pagalbos į specialistus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų