„Eurovaistinės“ vaistininkas Dainius Viederis pranešime žiniasklaidai sako, kad visiems prostatos sutrikimams būdingi panašūs požymiai, ir nors ligos dažniau pasireiškia vyresniems pacientams, bet kurio amžiaus vyrams, pastebėjus pirmuosius nemalonius simptomus, tokius kaip pilvo apačios, sėklidžių ar tarpvietės maudimas, skausmas, labai svarbu nesigėdyti, neneigti tokių simptomų ir nedelsiant kreiptis į gydytoją.
„Į prostatito požymius dėmesį pacientai atkreipia dažniau. Prostatos uždegimas pasireiškia skausmu pilvo apačioje, sėklidėse ar net vidiniame šlaunų paviršiuje, padažnėja šlapinimasis, gali atsirasti kraujo šlapime ar spermoje.
O štai šlapinimosi sutrikimus vyrai linkę pripažinti rečiau, nors būtent mažesnė ar net nutrūkstanti šlapimo srovė, padažnėjęs šlapinimasis naktį, sudėtinga šlapinimosi pradžia gali pranešti apie prostatos hiperplaziją“, – sako D.Viederis.
Pradinėse kiekvienos ligos stadijose dažniausiai nusiskundimai yra lengvesni, todėl neretai vyrai į juos žiūri pro pirštus, tačiau vaistininkas pataria reguliariai tikrintis ir nuo 50-ties, o vyrams, kurių šeimoje buvo fiksuoti prostatos vėžio atvejai, nuo 45-erių pradėti naudotis prostatos vėžio prevencinėmis programomis.
Laiku pastebėjus onkologinį susirgimą, didėja sėkmingos gydymo baigties tikimybė.
Priežastys slypi ne tik amžiuje
Nors prostatos ligos pasireiškia vis jaunesniems vyrams, pasak vaistininko, pokyčius labai didele dalimi vis dar lemia ir amžius. Vyro organizmui senstant, dažnai vyksta priešinės liaukos pokyčiai, ji padidėja, o tai sutrikdo normalų šlapimo patekimą į šlapimo pūslę, ir gali būti pagrindine gerybinės prostatos hiperplazijos priežastimi.
„Reikia įvertinti ir tai, jog pagrindiniai prostatito sukėlėjai yra mikroorganizmai, kurie infekcijos metu gali plisti iš šlaplės ar šlapimo pūslės. Taip pat priežastimi gali būti ir lytiniu keliu plintančios bakterijos.
Riziką gali padidinti atliktos chirurginės šlapimo takų procedūros, lytinių organų traumos. Ne ką mažiau svarbus nusilpęs imunitetas, todėl kasdieniam organizmo stiprinimui verta nepamiršti ir A, C, E vitaminų“, – pažymi vaistininkas.
Specialistas linkęs nenuvertinti ir tokių faktorių kaip padidėjęs kraujospūdis ar gliukozės kiekis kraujyje, nejudrus gyvenimo būdas bei riebus maistas. Tinkamai kontroliuojant šiuos rizikos veiksnus, galima pavėlinti sutrikimus ar net jų visai išvengti.
Riziką gali padidinti atliktos chirurginės šlapimo takų procedūros, lytinių organų traumos.
Svarbūs kasdieniai įpročiai
Prostatos problemos glaudžiai susijusios ir su kasdiene savęs priežiūra, todėl reikėtų rūpintis subalansuota mityba, vengti alkoholio, sumažinti išgeriamos kavos kiekį. Kad organizme neužsilaikytų šlapimas svarbu kasdien išgerti apie 2 litrus vandens, taip pat pasirūpinti tinkamu fiziniu aktyvumu.
Vyrų sveikatai itin naudingos biologiškai aktyvios medžiagos, pasižyminčios antioksidaciniu poveikiu – selenas, cinkas. D.Viederis atkreipia dėmesį, jog yra vis daugiau preparatų, kurie savo sudėtyje turi augalinės kilmės, natūralius antioksidantus, vyrams ypač naudingas likopenas ir resveratrolis.
Kalbant apie prostatito ir gerybinės prostatos hiperplazijos galimas prevencines priemones, vaistininkas išskiria preparatus, kurių sudėtyje yra gulsčiųjų serenojų ir gailiųjų dilgėlių.
„Gailiosios dilgėlės kaupiamos medžiagos gali padėti palaikyti sveiką šlapimo takų būklę, bei sumažinti bakterinių infekcijų tikimybę. Gulsčiosios serenojos ekstrakte esantys biologiškai aktyvus komponentai gali padėti kontroliuoti prostatos išvešėjimo procesus“, – pataria vaistininkas.