4 žingsniai, kaip sustiprinti sveikatą

Nepaisant paskutinio žiemos pasispardymo, pavasaris – jau čia pat. Jam atėjus, neretai pajuntame, kad žiema mus nustekeno – organizmas nusilpęs, trūksta vitaminų ir mineralinių medžiagų, saulės, jaučiame nuovargį. Kaip sustiprinti sveikatą, kad gerai jaustumėmės nepriklausomai nuo sezono?
Sportuojanti mergina
Sportas – labai svarbi sveiko gyvenimo būdo dalis / Fotolia nuotr.

Ne paslaptis, kad atėjus pavasariui suskumbame laikytis dietų. Tačiau dietos ilgainiui tik dar labiau storina, nes jų nepajėgiame laikytis ilgai ir po to norisi atsigriebti ir valgyti visko. Mokslo įrodyta, kad antsvorio turintys žmonės turi didesnę riziką sirgti įvairiomis ligomis ar mirti anksčiau, nei galėtų leisti jų sveikata. Tačiau daug svarbiau yra būti sveikiems, o ne liekniems. Ir pakanka išsiugdyti bent vieną sveiką įprotį, kad pagerėtų sveikata ir sumažėtų ankstyvos mirties tikimybė.

Daug svarbiau yra būti sveikiems, o ne liekniems.

Neurologijos mokslų daktarė ir birželį pasirodysiančios knygos „Why Diets Make Us Fat“ („Kodėl dietos mus storina“) autorė Sandra Aamodt papasakojo „Ted Talk“ organizacijai, kaip, kontroliuojant savo gyvenimo būdą,  galima sustiprinti sveikatą.

S.Aamodt pasirėmė tyrimu, paskelbtu „Journal of American Board of Family Medicine“.

Štai keli patarimai:

1. Valgykite kuo daugiau vaisių bei daržovių

Jei nesate veganai, gali būti, kad daržovių suvartojate per mažai, o juk jos – svarbiausia sveikos mitybos grandis. Tiek Amerikoje, tiek daugelyje Europos šalių, tarp jų ir Lietuvoje, žmonės suvartoja nepakankamai daržovių ir vaisių. Dėl to mums trūksta vitaminų, mineralinių medžiagų ir negalime būti visiškai sveiki.

Amerikoje atliktų tyrimų duomenimis, tik apie 18 proc. suaugusiųjų suvartoja pakankamai vaisių, dar mažiau – 14 proc. – reikiamą daržovių kiekį.

Australai pakoregavo mitybos piramidę: anksčiau buvo teigiama, kad kasdien suaugęs žmogus turėtų suvalgyti septynias porcijas daržovių ir vaisių; dabar rekomenduojama paskirstyti šį skaičių į pekias daržovių ir dvi vaisių porcijas. Tai padaryti nesunku – dažniau išsispauskite daržovių, žalumynų bei vaisių ar uogų sulčių, užkandžiams rinkitės pailgai supjaustytas daržoves su jogurto ir žolelių padažu arba humusu. Jei turite galimybę, pasigaminkite iš moliūgo ar cukinijos spagečių.

Vida Press nuotr./Cukinijų makaronai
Vida Press nuotr.

2. Reguliariai mankštinkitės

Mokslinių tyrimų duomenimis, sportuoti reikėtų ne mažiau kaip 12 kartų per mėnesį. Jei neturite laiko tradicinei valandos trukmės treniruotei, išnaudokite turimą laisvą laiką mankštinimuisi ar pasivaikščiojimui. Galite pasimankštinti po pusvalandį kasdien, netgi padalyti tą pusvalandį į dvi dalis, ir tai bus puiku!

Svarbiausia, kad per savaitę būtų išmankštintas visas kūnas. Derinkite pasivaikščiojimą su bėgiojimu, važiavimu riedučiais ar dviračiu, aerobika, joga ar pilatesu. Naudingiausia derinti kardiopratimus ir pratimus su savo kūno svoriu ar papildomais nedideliais svoriais. Taip bus sustiprinta širdies ir kraujagyslių sistema ir išmankštintas raumenynas.

„Fotolia“ nuotr.
„Fotolia“ nuotr.

3. Neberūkykite

Daug apie tai nėra ką kalbėti – kiekvienas cigarečių pakelis skelbia apie rūkymo daromą žalą. Rūkymas ir sveikata – du nesuderinami dalykai. Prisiminkite, kada ir kodėl išsiugdėte šį žalingą įprotį, apgalvokite, kada dažniausiai griebiatės cigaretės (jums nuobodu, patiriate stresą, išgyvenote netektį, laikotės dietos, rūkydami jaučiatės artimesni kolegoms ir pan.) ir stenkitės rasti kitų būdų toms problemoms spręsti.

„Shuterstock“ nuotr.
„Shuterstock“ nuotr.

4. Alkoholis – su saiku

Alkoholis – ne rūkymas, iš jo dar galima išpešti naudos, viskas priklauso nuo išgeriamo jo kiekio ir alkoholio rūšies. Pavyzdžiui, saikingai geriamas raudonasis vynas teigiamai veikia mūsų sveikatą ir gyvenimo trukmę, jame randamos medžiagos aktyviai dalyvauja medžiagų apykaitos procese.

Viena taurė per dieną moterims ir iki dviejų – vyrams. Tai riba, kurios, norint būti sveikiems, peržengti nederėtų. 

Fotolia nuotr.
Fotolia nuotr.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų