Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

5 gydytojo patarimai tiems, kas junta sąnarių skausmą keičiantis orams

Atvėsus ir atslinkus darganoms, vis daugiau žmonių ima skųstis paaštrėjusiu sąnarių skausmu – nuo vidutinio ar stipraus skausmo kenčia net apie 30 proc. Lietuvos gyventojų.
Kelio sąnarys.
Kelio sąnarys. / Fotolia nuotr.
Temos: 1 Kojos

Gydytojo traumatologo ortopedo Manto Gagilo teigimu, dažniausiai dėl pasikeitusio oro slėgio kenčia vyresnio amžiaus, maždaug 45–64 m. žmonės, turintys degeneracinius sąnarių pakitimus, tačiau problema nesvetima ir jaunesniems žmonėms, jei jų sąnariai pažeisti.

„Oro permainoms itin jautrūs didieji sąnariai, kuriuose yra ir daugiau sinovinio skysčio, sutepančio kremzlę ir neleidžiančio jai dėvėtis – šie sąnariai imlūs uždegiminiams pažeidimams, sukeliantiems artritą.

Kintant slėgiui atmosferoje, keičiasi ir slėgis sąnario viduje, nes, bandydamas prisitaikyti prie slėgio, sąnarys gamina daugiau skysčio nei įprasta. Šie pokyčiai veikia pažeistas sąnario dalis, todėl paūmėja ir skausmai“, – aiškina sąnarių skausmo kintant orams priežastį M. Gagilas.

Penki patarimai, palengvinantys sąnarių skausmą:

Sureguliuokite mitybą. Turintiems bėdų su sąnariais patartina vengti sunkaus ir riebaus maisto. Reikėtų sumažinti suvalgomos mėsos ir padidinti žuvies kiekį. Ypač tinkamos lašišos, skumbrės ar silkės – šios žuvys turi medžiagų, slopinančių uždegiminį procesą ir skausmą. Pajutus oro permainas, reikėtų padidinti neapdorotų grūdų, imbiero, vaisių ir daržovių porcijas bei mažiau vartoti  druskos  ir acto.

Liaudies medicinos šalininkai sąnarių skausmą pataria malšinti kopūstų ar varnalėšų lapų kompresais.

Vartokite daugiau vitaminų ir maisto papildų. Visiems sveikiems žmonėms svarbu, kad netrūktų organizmui būtinų medžiagų. Turintiems jautrius sąnarius ypač reikėtų pasidomėti, ar jų organizme pakanka C, E ir B grupės vitaminų – būtent šie vitaminai padeda kovoti su skausmu ir jo priežastimi. Taip pat reikia, kad organizmas gautų daugiau gliukozamino, skatinančio sąnario atsistatymą. Gliukozaminas randamas gyvūnų sąnariuose, jų jungiamuosiuose audiniuose bei ypač krabų, omarų, krevečių ir išoriniuose skeletuose – iš jų galima virti sriubas ir sultinius. Vis dėlto, nepakankant gliukozamino, vertėtų vartoti koncentruotus preparatus.

Taip pat skaitykite: Tikra istorija. „Esi tobuliausia mano gyvenimo klaida, bet net klaidoms ateina pabaiga...“

Saugokitės peršalimo. Ne tik kenčiantiems nuo sąnarių skausmo, bet norintiems jo išvengti ateityje, patariama atvėsus orams itin saugoti kojas ir rankas – avėti sandarią avalynę, mūvėti šiltas kojines ir pirštines. Peršalimo ir kai kurios kitos ligos net gali sukelti sąnarių ligų komplikacijas, todėl negalavimus būtina rimtai gydyti, o visiškai nepasveikus vengti buvimo lauke.

Reguliariai mankštinkitės. Esant per mažam fiziniam aktyvumui sąnarys menkiau aprūpinamas krauju, todėl ima stingti. Be to, gali pradėti vystytis osteoporozė – sisteminė kaulų liga. Būtent todėl reikėtų nepamiršti kasdienės 10–15 min. trukmės mankštos, o prieš sportuojant naudinga ant skaudamų vietų palaikyti šilumos kompresus arba 15–20 min. pagulėti šiltoje vonioje ar nusiprausti po šiltu dušu. Svarbu atminti, kad nereikėtų sportuoti tuo metu, kai sąnarių skausmas itin paaštrėja ir kai gydytojas rekomenduoja pailsėti.

Naudokite natūralius kompresus ir tepalus. Liaudies medicinos šalininkai sąnarių skausmą pataria malšinti kopūstų ar varnalėšų lapų kompresais, arbatmedžių bei skausmą slopinančių eterinių aliejų masažu. Veiksmingos ir vaistažolių vonelės, masažai bei vandens šildyklės.

Gydytojo M. Gagilo teigimu, ne visada pakanka prevencijos, tad, artėjant darganotiems orams, vertėtų pasirūpinti priemonėmis, skirtomis malšinti skausmo simptomus: „Gerų rezultatų galima pasiekti ir derinant liaudiškas priemones su šiuolaikinėmis medikamentinėmis ar nemedikamentinėmis priemonėmis“.

Taip pat skaitykite: Ortopedas traumatologas Gintautas Pocius: „Iššokęs pėdos kauliukas – ne tik estetinė problema“

Kaip pavyzdį jis pateikia sąnarių gelius, kurių sudėtyje yra nanostruktūros-mikrokapsulės, sudarytos iš natūralios, žmogaus organizme esančios molekulės, vadinamos fosfolipidu. Šios mikrokapsulės prasiskverbia į odą ir tiesiogiai jungiasi prie sąnario kremzlės paviršiaus. Tokiu būdu mažėja sąnarių paviršių trintis, gerėja sąnario skysčio kokybė ir mažėja skausmas. Veiksmingiausi geliai yra tie, kurie užpildo sinovinį skystį, apsaugantį sąnarį ir kremzlę nuo trinties.

Specialistas atkreipia dėmesį, kad vis dėlto, jei skausmas įsisenėja, vertėtų nedelsti ir  kreiptis į gydytoją, kuris paskirs tinkamiausias gydimo priemones.   

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs