Gydytojos reumatologės Jūratės Eidžiūnienės teigimu, dirbantys sėdimą darbą ir mėgstantys pasyvų poilsį turėtų susirūpinti savo sveikata, ypač sąnariais, kuriems dėl nedidelės fizinės apkrovos gresia nemalonios problemos.
„Nuolatinis sėdimas darbas ne tik iškreipia stuburą ir laikyseną – vengiant aktyvios fizinės veiklos, po truputį silpsta raumenys, sąnariuose gali susiformuoti ataugos, ribojančios judėjimo laisvę ir sukeliančios skausmą, – įspėja J.Eidžiūnienė. – Dėl šių ir dėl daugybės kitų priežasčių žmogui būtina kas valandą daryti 3–5 minučių mankštos pertraukėles, o po darbo, bent kelias dienas per savaitę, rinktis aktyvų poilsį.“
Tiems, kas negali sau leisti mokėti už laisvalaikio pramogas, gydytoja reumatologė pataria dažniau vaikščioti, minti dviratį ar tiesiog mankštintis namuose.
5 gydytojos patarimai, dirbantiems sėdimą darbą:
Taisyklingai mankštinkitės. Svarbu ne tik aktyviai judėti, bet ir žinoti, kaip tą daryti taisyklingai. Po ilgos darbo dienos nereikėtų šokti į sportinius batelius ir bėgti maratono – pradėti mankštintis derėtų palengva, staigiai neapkraunant sąnarių. Sąnariai apkraunami darant pritūpimus ar keliant svarmenis, tad vietoj šių pratimų vertėtų rinktis tempimus ar lengvą mankštą. Tiems, kurie jau susiduria su skausmu, patariama neapleisti mankštos, tačiau su gydytojo pagalba pasirinkti tinkamiausius pratimus.
Darykite pertraukas. Maždaug kas 1–1,5 val. reikėtų daryti pertraukėles – ne tik akims, bet ir visam kūnui leisti „pailsėti“. Nebūtina daryti atsilenkimų ar kitų varginančių pratimų, tačiau pratampyti raumenis, kelias minutes pasivaikščioti derėtų kiekvienam. Neilgas atotrūkis nuo darbo neleis stingti raumenims ir suteiks atgaivą išvargusiam protui.
Atlikite darbo vietos auditą. Darbo vietos patogumas tiesiogiai lemia jūsų savijautą visos darbo dienos metu ir po jos. Ilgai sėdint susilenkus ar nepatogiai, sveikatos problemų ateityje išvengti greičiausiai nepavyks. Geriausia rinktis reguliuojamo aukščio stalą bei kėdę, kurios atlošas nesilanksto. Stalo ir kėdės aukščiai turėtų būti sureguliuoti taip, kad rankos per sulenkimą sudarytų statųjį kampą. Atstumas iki kompiuterio ekrano, sėdint tiesiai, turėtų būti nutolęs per 45 cm.
Keiskite darbo aplinką. Visiškai atsikratyti sėdimo darbo nepavyks, jei dirbate biure, tačiau tam tikros naujovės – naudinga. Jeigu biure yra reguliuojamo aukščio stalai, bent kelias valandas per dieną patariama dirbti atsistojus, tačiau svarbu atminti, kad nereikėtų į stalą remtis ar kūprintis. Stovėti reikėtų abiem pėdomis tvirtai remiantis į pagrindą, tiesiai laikyti galvą bei stuburą. Taip pat, naudingos ir specialios kėdės, ant kurių reikia ne sėdėti, o klūpėti.
Skirkite daugiau dėmesio sąnarių priežiūrai. Gydytojos J.Eidžiūnienės teigimu, sveiki sąnariai – didžiausias turtas senatvėje, tačiau jais rūpintis reikėtų dar tada, kai nejuntate skausmo. Sėdimas darbas vargina sąnarius, jie tampa nepaslankūs, o po kurio laiko ima skaudėti. Be jau išvardintų patarimų, pajutus nors ir trumpalaikį skausmą, gydytoja pataria sąnarius tepti geliu, kurio sudėtyje būtų nanostruktūros-mikrokapsulės, sudarytos iš natūralių, žmogaus organizme esančių, molekulių, vadinamų fosfolipidais. Šios mikrokapsulės prasiskverbia į odą ir tiesiogiai jungiasi prie sąnario kremzlės paviršiaus. Tokiu būdu mažėja sąnarių paviršių trintis, gerėja sąnario skysčio kokybė ir mažėja skausmas.
J.Eidžiūnienės teigimu, jauni, dirbantys žmonės vis dažniau skundžiasi nugaros ir sąnarių skausmu. Jų kremzlės, saugančios sąnarius nuo trinties, dažnai susidėvi vien dėl netinkamo ar per mažo fizinio krūvio, todėl norintys išvengti rimtesnių problemų ateityje, turėtų įvertinti savo gyvenimo būdą. Specialistė atkreipia dėmesį, kad, dažnėjant skausmui, vertėtų nedelsti ir kreiptis į gydytoją, kuris paskirs tinkamiausias gydymo priemones.