5 keistos ir moksliškai įrodytos priežastys, dėl kurių nepavyksta sulieknėti

Atrodo, lyg ir prisižiūrite mitybą, retkarčiais dar ir pasportuojate, tačiau svoris kaip nekrinta, taip nekrinta. Arba dar blogiau – vis didėja.
Nuo maisto bėganti mergina
Nuo maisto bėganti mergina / Fotolia nuotr.

Tai ką gi daryti ir ką tokiu atveju kaltinti? Keletas naujų mokslinių tyrimų, aprašytų portale msn.com, gali padėti jums rasti atsakymą.

Nesutarimai santykiuose

Manote, kad su jūsų svoriu tai neturi nieko bendro? Oi, kaip klystate... Dažni nesutarimai poroje ar santuokoje veikia ne tik nervų sistemą, bet ir patį organizmą.

Štai neseniai atlikto tyrimo metu paaiškėjo, kad nuolat konfliktuojančių porų organizme išsiskiria didesni alkio jausmą sukeliančio hormono kiekiai. Negana to, minėtos poros po konfliktų būdavo linkusios valgyti ar užkandžiauti nesveiku maistu. Na, tikriausiai girdėjote, kas yra emocinis valgymas?

Vartojate pernelyg daug geležies

Jei jau svarstote atsisakyti raudonos mėsos, kad galėtumėte kiek atidžiau kontroliuoti savo suvartojamas kalorijas, štai jums dar viena priežastis tai padaryti.

Šiaurės Karolinoje įsikūrusio Diabeto, antsvorio ir medžiagų apykaitos centro direktorius Donaldas McClainas atliko tyrimą, kurio metu graužikus šėrė daug ir mažai geležies turinčiais produktais, tuo pačiu stebėdamas jų organizme esančio apetitą slopinančio hormono leptino kiekį.

Po dviejų mėnesių mokslininkas pastebėjo, kad tų graužikų, kurie buvo šeriami geležies daug turinčiais produktais, organizmuose leptino lygis nukrito 42 proc. Norėdamas patikrinti, kiek tai turėjo įtakos jų tolimesnei mitybai, mokslininkas vėliau abiem graužikų grupėms leido valgyti tiek, kiek norisi.

Graužikų grupė, kuri prieš tai buvo šeriama daug geležies turinčiais produktais, suvartojo daug daugiau kalorijų nei ta grupė, kuri buvo šeriama mažiau geležies turinčiais produktais. Atlikęs šį tyrimą D. McClainas vėliau ištyrė ir 76 žmonių kraujo mėginius ir pastebėjo, kad kuo jų kraujyje geležies koncentracija buvo didesnė, tuo leptino lygis buvo mažesnis.

Vis dėlto mokslininkas atkreipia dėmesį, kad organizmas geležies per daug gali pasisavinti tik pernelyg piktnaudžiaujant raudonąja mėsa ir tik tuo atveju, jei per savaitę būtų suvartojama jos daugiau kaip 450 g. Dėl tokių geležies šaltinių, kaip špinatai, riešutai, pupelės ar pomidorai, jaudintis nereikėtų.

Svarbu: Nepamirškite, kad geležis yra svarbus mikroelementas bendrai organizmo sveikatai, tad šios medžiagos turinčių produktų visiškai atsisakyti jokiu būdu nederėtų, kitaip gali kilti anemijos ar rimtesnių ligų rizika. Tad prieš imdamiesi bet kokių pokyčių, visų pirma pasikonsultuokite su savo gydytoju.

Taip pat skaitykite: Anemija – nepastebima, bet pavojinga kraujo liga

Kaltinate savo genus

Vieną dieną mokslininkai galbūt ir sugebės išskirti, kurie tiksliai genai gali būti atsakingi už svorio didėjimą, ir galbūt tai išspręs daugelio žmonių problemas, o gal ir ne, mat problema visų pirma gali būti jūsų smegenyse.

Tai įrodė Teksaso universiteto psichologinių mokslų profesorius Michaelio C. Parento atliktas tyrimas. Mokslininkas išanalizavo 9 tūkst. įvairaus amžiaus vyrų ir moterų, įsitikinusių, kad jų svoris auga dėl genetikos, duomenis per trejų metų laikotarpį. Galiausiai paaiškėjo, kad kuo šis įsitikinimas buvo didesnis, tuo ir kilogramų jie buvo priaugę daugiau.

Taigi, mokslininkas pataria nenuleisti rankų – sveikai maitintis, sportuoti ir įkalti sau į galvą, kad savo svorį jūs TIKRAI galite kontroliuoti!

Nes dabar išvengti antsvorio tiesiog sunkiau

Šis tyrimas tikriausiai kiek suerzins, tačiau tai faktas, kurį, kad ir kaip mums tai nepatinka, privalome sau pripažinti. Toronto universiteto mokslininkai atskleidė, kad šiuolaikinė karta, nors ir valgydama tiek pat, kiek ir jų tėvai ar seneliai, bei tiek pat sportuodama, priauga daugiau svorio nei prieš 40 metų.

Taip pat skaitykite: Bestselerių autorė Modesta Žukauskaitė: „Jei norite sulieknėti, išsiugdykite 10 įpročių“

Tyrimą atlikę mokslininkai 1971–2008 metais analizavo daugiau kaip 36 tūkst. žmonių duomenis lygindami jų mitybos įpročius, fizinį aktyvumą ir jų svorį. Ir štai kokią išvadą jie pateikė:

„Pastebėjome, kad, tarkime, tiek pat kalorijų suvartojantis žmogus, gyvenantis 2008 metais, sveria 10 proc. daugiau nei tas, kuris gyveno 1971 metais, taigi išvada viena – šiuolaikiniams žmonėms tiesiog derėtų daugiau sportuoti ir atidžiau prižiūrėti savo mitybą“, – tikino tyrimo autorė Jennifer Kuk.

Gyvenate vienas (-a)

Tokiu atveju bent jau einant į parduotuvę apsipirkti maisto derėtų pasikviesti ką nors į kompaniją, kad jis ar ji sulaikytų nuo noro įsigyti kaloringo maisto ar nesveikų užkandžių.

Mokslininkų manymu, antsvoris nuo gyvenimo sąlygų priklauso todėl, kad vieni gyvenantys asmenys tiesiog turi mažiau motyvacijos ir entuziazmo gamintis sau sveiką maistą arba apskritai gaminti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų