Jeigu apskaičiuotume, kiek išleidžiame tokiems produktams, kaip saldūs jogurtai, desertiniai pieno produktai, dribsniai, vaikiškų pusryčių dėžutės ir daugybė kitų, suprastume, kad tikrai nesutaupome. O kai kurie sveiki maisto produktai tikrai nepasiekė kainų aukštumų, tačiau dėl jų naudingumo (aišku, valgant su saiku) niekas nedrįstų ginčytis.
Kiaušiniai
Kiaušinius mitybos specialistai pataria valgyti vakare, kadangi juose gausu baltymų, tiesa, su šiuo maisto produktu nepatariama persistengti ir persivalgyti. Kiaušiniai ilgam suteikia sotumo jausmą, taip pat juose apstu aminorūgščių, reikalingų sveikam organizmo funkcionavimui bei energijai.
25 atliktus tyrimus peržvelgę mokslininkai padarė išvadą, kad kiaušiniuose esantys baltymai stiprina raumenis, malšina alkį ir suteikia energijos. Mokslininkų tikinimu, kiaušiniai raumenims tokie naudingi yra dėl jų sudėtyje esančio leucino – aminorūgšties, skatinančios kaulų, raumenų, odos vystymąsi ir gijimą. O ir kilokalorijų nėra per daug – 1 didelis kiaušinis turi 70–80 kcal.
Obuoliai
Jau tuoj prasidės lietuviškų obuolių metas, todėl valgykite juos į sveikatą. Obuoliuose yra pektino, itin naudingo mūsų žarnynui, padedančio lieknėti, gerinančio virškinimą.
Obuoliai taip pat mažina kraujospūdį. Rytą suvalgykite obuolį arba išgerkite stiklinę vandens su 2 šaukšteliais obuolių acto.
Gerina miegą. Kamuoja nemiga? Pusvalandį prieš miegą sugraužkite obuolį – ne tik greičiau užmigsite, bet ir nepabusite valgyti naktipiečių.
Ramina. Obuoliuose yra nervus stiprinančio magnio. Žvalumo ir geros nuotaikos teikia fruktozė – skatina „laimės“ hormono serotonino išsiskyrimą smegenyse.
Lieknina. Obuoliai padeda greičiau deginti kalorijas ir reguliuoja žarnyno veiklą, gydo vidurių užkietėjimą. Viduriuojant patartina valgyti trintų obuolių.
Malšina alkį. Praalkę rinkitės ne pyragaitį ar ledų, bet obuolį. Tik 40 kcal ir daug vitaminų bei įvairių mineralinių medžiagų. Obuolyje yra apie 3 g ląstelienos, 3 mg vitamino C. Šiuose vaisiuose daug vandens, tad jei mažai geriate, užkandžiaukite tik obuoliais.
Kopūstai
Tiek įprasti, tiek spalvoti, tiek brokoliniai ar briuseliniai kopūstai mūsų organizmams suteikia išties daug sveikatos, vitamino C, valo nuo toksinų ir šlakų.
Paprasčiausiuose baltagūžiuose kopūstuose gausu antioksidantų, neutralizuojančių žalingą laisvųjų radikalų poveikį. Tyrimais nustatyta, kad žmonėms, kurie nors kartą per savaitę valgo kopūstų, tikimybė susirgti storosios žarnos vėžiu yra dvigubai mažesnė nei tiems, kurie kopūstų ragauja ne dažniau kaip kartą per mėnesį.
Be to, manoma, kad kopūstai gali apsaugoti nuo skrandžio ir krūties vėžio. Beje, tokių savybių turi ne tik švieži kopūstai, bet ir termiškai paruošti jų patiekalai. Ką jau kalbėti apie raugintus!
Grikiai
Šios kruopos išties populiarios ir dažniausiai puikuojasi ant pusryčių stalo. Grikiai unikalūs – tarp kitų kruopų pirmauja geležies kiekiu, kuris naudingas mūsų sveikatai ir organizmui. Gausu ir vitaminų В1, В2, В6, РР, Р ir kalcio, jodo, fosforo, kobalto, todėl virškinamajai sistemai ir kepenims grikiai yra nepakeičiamas dalykas.
Grikių košė stiprina imunitetą, gerina kraują, puikiai tinka kenčiantiems nuo peršalimo ligų, anemijos, skrandžio ligų, apsinuodijimo, varikozės, hemorojaus. Šią košę drąsiai valgykite ir dėl to, kad ji saugo širdies ir kraujagyslių, nervų sistemas, ji puikiai apsaugos jus nuo neigiamo aplinkos poveikio, suteiks geros nuotaikos pliūpsnį, mat pakelia hormono dopamino lygį organizme.
Grikių kruopos – folio rūgšties šaltinis. Žinia, kad besilaukiančioms moterims rekomenduojama gerti folio rūgštį, kuri padeda išlaikyti stiprų imunitetą, stiprina organizmo atsparumą, padeda išvengti neigiamo aplinkos poveikio. Taigi grikiai – puikus pasirinkimas.
Kaip vieną svarbiausių grikių savybių galima įvardyti apsaugą nuo vėžio. Mokslininkai tikina, kad šiose kruopose esančios sudedamosios medžiagos, flavonoidai gali stabdyti vėžinių darinių formavimąsi ir augimą. Taip grikiai apsaugo nuo trombozės rizikos, valo kraujagysles nuo cholesterolio, slopina širdies ir kraujagyslių negalavimus.
Kefyras
Kefyras – puikus žarnyno draugas, be to, jame apstu ir naudingųjų medžiagų, aminorūgščių, mineralų. Teigiama, kad kefyras padeda pašalinti iš organizmo toksinus ir šlakus, puikiai kovoja su disbakterioze ir papildomais kilogramais, suteikia sotumo jausmą, gerina virškinimo procesą ir greitina medžiagų apykaitą.
Padeda pašalinti vandenį ir susikaupusias druskas iš organizmo, dėl kurių galimi patinimai, taip pat subalansuoja ir kalio kiekį.
TAIP PAT SKAITYKITE: Kefyro dieta ir liekninamasis kokteilis: per savaitę atsikratysite iki 5 kg
Kefyro dieta daro gerą įtaką širdies ir kraujagyslių sistemai, o jame esančios bakterijos teigiamai veikia žarnyno mikroflorą. Kefyras – tai lengvai įsisavinamų baltymų ir kalcio šaltinis. O kalcis, žinia, tvirtina kaulus, dantis, gražėja oda, plaukai, nagai. Šis gėrimas puikus tuo, kad jame nedaug angliavandenių, riebalų, nėra kaloringas, be to, saugo nuo vidurių užkietėjimo.