„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

56-erių metų vyro išpažintis: „Pradėjęs dažniau šlapintis naktimis rimtos ligos nė neįtariau“

56-erių metų Algis, kuriam buvo nustatyta gėrybinė prostatos hiperplazija, sutiko pasidalinti savo patirtimi. Vyro teigimu, pradėjęs dažniau norėti šlapintis naktimis jis nė neįtarė, jog tai yra rimtos ligos simptomai. Laimei, būtinasis gydymas jam buvo skirtas dar toje ligos stadijoje, kurioje galima apsieiti be chirurginės intervencijos. Kaip atrodo šios ligos pradžia ir eiga? Ar galima šią ligą kontroliuoti?
Tualetas
Asociatyvi nuotr. / 123rf.com nuotr.

– Kokie pirmieji nemalonūs simptomai jums pasireiškė, kurie paskatino susirūpinti sveikata?

– Labiausiai pastebimas tapo šlapinimasis naktį, kai išsibudini net kelis kartus, dėl ko, žinoma, itin prastai miegi. Nors prieš miega šlapintis ir nesinori, tačiau vos užmigus po kelių valandų jau „varo“ į tualetą.

Kas keisčiausia, kai nori šlapintis, šlapintis nepavyksta. Vis atrodo, kad šlapimo pūslėje yra likę šlapimo. Vėl ir vėl keliesi. Toks nepilnas pasišlapinimo jausmas atsiranda ir dienos metu. Tai ir sukelia didžiausią diskomfortą.

– Kas paskatino jus ieškoti sprendimų? Ar sprendimų ieškojote internete, ar kreipėtės iš karto į šeimos gydytoją ar specialistą?

Kai nori šlapintis, šlapintis nepavyksta. Vis atrodo, kad šlapimo pūslėje yra likę šlapimo

– Tiesą sakant, sprendimo ieškoti paskatino žmona, ir jeigu ne ji, manau, dar būčiau „tempęs“ ir ilgiau. (juokiasi) Žinote, vis tikiesi, kad tai laikina ir išsispręs savaime. Bet kai pradėjau vis dažniau naktį lakstyti į tualetą, ėmė pastebėti žmona, nes ją, žinote, irgi pažadindavau.

Ji pradėjo ieškoti informacijos internete, pasikalbėjo su šeimos gydytoja, kuri ir patarė man užsirašyti pas savo gydytoją.

– Ar po rekomendacijų į gydytoją kreipėtės iš karto? Kokia buvo diagnozė?

– Prisiruošiau gal po kokių pusės metų nuo to, kai pasireiškė pirmieji simptomai, kuriuos jau ėmiau pastebėti. Galbūt liga prasidėjo anksčiau. Šeimos gydytoja atliko kažkokius testus ir įtarė padidėjusią prostatą, taigi, gavau siuntimą kreiptis į urologą.

Urologas taip pat atliko daug visokių tyrimų ir nustatė 50 ml prostatos dydį, kai anot jo turėtų būti 30 ml. Tiesa, nuramino, jog tai gan dažnas reiškinys, pasitaikantis mano amžiaus vyrams.

– Kokias gydymo alternatyvas urologas jums pasiūlė?

Pradėjęs vartoti gydytojo paskirtus vaistus beveik nebesikeliu naktį, o jeigu ir keliuosi, tai būna labai retai, kai vakare ar prieš miegą pavartoju daugiau skysčių ar alkoholio

– Paskyrė gydymą vaistais, o jeigu šis nepasiteisins, ir prostata didės toliau, bus skirtas operacinis gydymas. Taip pat paskyrė pastovius apsilankymus pas urologą kas pusę metų. Na ir rekomendavo sveikai maitintis, sportuoti, turėti reguliarius lytinius santykius, vartoti mažiau skysčių prieš naktį ir ypač alkoholio.

– Kiek laiko jau gydotės tokiu režimu ir kokie yra gydymo rezultatai?

– Gydausi ir laikosi sugriežtintos mitybos jau apie 2 metus. Prostatos dydis, vartojant vaistus, pradėjo mažėti ir šiuo metu siekia 40 ml. Tai, mano žiniomis, yra pakankamai geras rezultatas. Tikiuosi, jog operacijos man ir neprireiks.

– Ar vis dar jaučiate tuos pirminius simptomus?

– Ne, pradėjęs vartoti gydytojo paskirtus vaistus beveik nebesikeliu naktį, o jeigu ir keliuosi, tai būna labai retai, kai vakare ar prieš miegą pavartoju daugiau skysčių ar alkoholio. Tačiau gyvenu normalų, pilnavertį gyvenimą. Gailiuosi tik to, jog į gydytoją nesikreipiau anksčiau. Galbūt gydymas būtų buvęs dar paprastesnis.

„Fotolia“ nuotr./Medicina
„Fotolia“ nuotr./Medicina
 

Apie gėrybinės prostatos hiperplazijos paplitimą bei gydymą komentuoja gydytojas-urologas Marius Anglickis:

– Naktinis šlapinimasis yra viena sunkiausių bei labiausiai pacientus varginančių gėrybinės prostatos hiperplazijos pasekmių. Ši problema kamuoja du trečdalius gėrybine prostatos hiperplazija sergančius 50-59 metų vyrus.

Problemos mastas didėja pacientams senstant, kuomet naktiniu kėlimusi skundžiasi devyni iš dešimties 80 metų vyrų. Dėl dažno kėlimosi nakties metu žymiai pablogėja pacientų miego kokybė. Pabudus tampa sunku užmigti. Ilgainiui tinkamai negydant ar ligai progresuojant kėlimai darosi vis dažnesni.

Problemos mastas didėja pacientams senstant, kuomet naktiniu kėlimusi skundžiasi devyni iš dešimties 80 metų vyrų

Kai kurie pacientai kreipiasi, nes jie nakties metu keliasi kas 2-3 val. Dėl to pacientus vargina mieguistumas dienos metu, blogėja nuotaika ir atmintis, vystosi lėtinis nuovargis.

Kita problema, apie kurią Lietuvoje mažai kalbama, tai naktinis pacientų kėlimasis ir su tuo susijusios traumos bei mirtys. Statistikos duomenimis, trečdalis 65 metų ir vyresnių vyrų nakties metu keldamiesi ar eidami šlapintis pargriūna.

Tai susiję su didele traumų, šlaunikaulio lūžimo ir net mirties rizika. Dėl šios priežasties tik pajutus pirmuosius gėrybinės prostatos hiperplazijos simptomus būtina kreiptis į gydytoją urologą. Rekomenduojama mažiau gerti skysčių vakare, vengti kavos ir alkoholio.

Šiuolaikinis medikamentinis gydymas leidžia žymiai pagerinti šlapimo srovę, sumažinti naktinio kėlimosi skaičių ir pagerinti pacientų gyvenimo kokybę

Kelias į tualetą turėtų būti gerai apšviestas ir neužkrautas nereikalingais daiktais. Skiriamas medikamentinis apatinių šlapimo takų simptomų arba prostatą mažinantis gydymas.

Anksčiau beveik visi pacientai su padidėjusia prostatos hiperplazija ir apatiniais šlapimo takų simptomais būdavo operuojami.

Šiuolaikinis medikamentinis gydymas leidžia žymiai pagerinti šlapimo srovę, sumažinti naktinio kėlimosi skaičių ir pagerinti pacientų gyvenimo kokybę.

Dabar tik santykinai nedidelė pacientų dalis operuojama, nes daugumai jų gydymas vaistais išsprendžia prostatos išvešėjimo nulemtas problemas.

Rubriką remia:
„Glaxosmithkline Lietuva“

LT/DUTT/0031/15

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs