Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

6 būdai, kaip įveikti vidurių užkietėjimą patiems

Vidurių užkietėjimas – problema, kurią dažniausiai žmonės yra linkę ignoruoti, spręsti per vėlai arba netinkamai. Tačiau vaistininkai įspėja, kad negydomas vidurių užkietėjimas gali sukelti vėžinius susirgimus, o gydomas klaidingai neigiamai paveikti širdies ir nervų sistemą, rašoma pranešime spaudai.
Mergina vonios kambaryje
Vidurių užkietėjimas vargina įvairaus amžiaus žmones / 123RF.com nuotr.

„Dėl ilgalaikio išmatų užsibuvimo žarnyne gali kilti apsinuodijimas, paskatinantis uždegiminius procesus ir storosios žarnos naviko išsivystymą. Išmatų sulaikymas žarnyne taip pat gali sukelti vidurių pūtimą, pilvo ir galvos skausmus, pykinimą ar miego sutrikimus“, – sako „Camelia“ vaistininkė Laima Liaugotienė.

Dėl dažnai ir ilgą laiką vartojamų vaistų nuo vidurių užkietėjimo iš organizmo kartu su vandeniu pasišalina ir mineralai bei vitaminai, o dėl to gali sutrikti miegas bei širdies ir nervų sistemų veikla. Todėl stimuliuojančius laisvinamuosius reikia gerti tik paūmėjimo metu ar norint palengvinti vienkartinį išsituštinimą, vėliau reikia imtis kompleksinių priemonių.

Kas sukelia vidurių užkietėjimą?

L.Liaugotienė sako, kad vidurių užkietėjimas tampa problema, kai į tualetą žmogus eina su jaučiamu nerimu, stresu, nes žino, kad tuštinimasis reikalaus daug jėgų ar sukels išangės skausmus. Vidurių užkietėjimą lydi ir kiti požymiai: pasikeitęs įprasto dažnumo tuštinimasis arba retesnis nei 3 kartus per savaitę, kietos konsistencijos išmatos ar sumažėjęs jų kiekis bei kamuojantis nevisaverčio išsituštinimo jausmas.

„Vidurių užkietėjimą gali sukelti ne tik fizinio aktyvumo stoka, nevisavertė mityba ar nepakankamas skysčių vartojimas, bet hemorojus, endokrinologiniai pokyčiai, skydliaukės ligos ir sutrikimai, nėštumas, Parkinsono liga, psichologinės problemos, cukrinis diabetas ar išsivystęs auglys žarnyne ir kt.“, – aiškina vaistininkė.

Pasak vaistininkės, dažniau dėl vidurių užkietėjimo yra kaltos ne ligos, o jų gydymui vartojami vaistai. Pavyzdžiui, triciklių antidepresantų grupei priklausantis amitriptilinas, skirtas gydyti depresiją ar kalcio kanalų blokatorių grupei priklausantys lacidipinas, diltiazemas, verapamilis, skiriami širdies ir kraujagyslių ligų gydymui.

6 būdai, leidžiantys vidurių užkietėjimą spręsti patiems

Vidurių užkietėjimo problemą galima išspręsti ir be gydytojų ar vaistininkų pagalbos. Tereikia vadovautis 6 būdais. Visus juos reikėtų taikyti vienu metu.

Visavertiškai maitinkitės. Venkite rafinuoto maisto ir mitybos racioną įtraukite skaidulų turinčius produktus, tokius kaip gysločio sėklų luobelės, maltos linų sėmenys, avižos, pilno grūdo produktai, riešutai, sėklos, daržovės ar jų sultys (morkų, burokėlių, kopūstų). Šiuos produktus vartokite reguliariai, du kartus per dieną, nes vienkartinis skaidulų vartojimas neturės jokio poveikio. Skaidulos ne tik stiprina žarnyno sieneles, bet judėdamos per žarnyną sugeria vandenį, dėl to išmatos nesusispaudžia, o tuštinimasis palengvėja. Tačiau būtina per dieną išgerti pakankamai skysčių, kad skaidulos turėtų ką sugerti, o jų poveikis būtų veiksmingas.

Vartokite daugiau skysčių. Kuo daugiau gersite vandens, tuo dažniau kamuos troškulys. Stenkitės prieš įsidėdami kąsnį į burną išgerti ir stiklinę vandens. Jeigu organizmui trūksta skysčių, išmatos lėtai juda žarnynu ir atsiranda sunkumas tuštinantis.

Mėginkite tuštintis kasdien tuo pačiu metu. Tinkamiausias laikas šiam ritualui yra rytas, nes žarnyno peristaltika (nuolatinis ritmingas žarnų sienelių susitraukinėjimas, stimuliuojantis maisto masės judėjimą žarnynu) aktyviausia pabudus.

Daugiau judėkite. Jeigu padidinsite fizinį aktyvumą, pagerės ir peristaltika. Išbandykite reguliarią mankštą, vaikščiojimą, plaukiojimą, užsiimkite joga ar tiesiog kiekvieną dieną suteikite savo kūnui monotoninį, lengvą krūvį.

Neignoruokite jaučiamo noro tuštintis. Gyvendami įtemptu ritmu, žmonės yra linkę pakentėti ir neskuba į tualetą išsituštinti. Dėl šios priežasties suvirškintas turinys užsibūna plonosiose žarnose, o tai paskatina išmatų susispaudimą ir vidurių užkietėjimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas