Kaip rašo BBC, Niujorko universiteto mokslininkai internete ieškojo dažniausiai pasitaikančių teiginių apie kokybišką miegą.
„Sleep Health“ žurnale publikuotame tyrime jie sugretino šiuos paplitusius teiginius – mitus – su moksliniais įrodymais.
Mokslininkai tikisi, kad išsklaidyti miego mitai pagerins žmonių fizinę ir psichinę sveikatą, jų gerovę.
Sužinokite, kiek esate kalti dėl to, kad prastai išsimiegate.
1 mitas – pakanka mažiau nei penkių valandų miego
Buvusi britų premjerė Margaret Thatcher puikiai pailsėdavo, miegodama keturias valandas. Vokietijos kanclerė Angela Merkel apie miego trukmę sakė kažką panašaus. Koks gi miegas, kai laukia darbai? Negi rezultatus paaukosi dėl dar valandėlės miego?
Tačiau mokslininkai paneigė mitą, kad miegoti mažiau nei penkias valandas sveika. Tai veikiau yra pavojinga.
„Mes turime įrodymų, kad nuolat miegodami mažiau nei penkias valandas, galite sulaukti pasekmių sveikatai“, – teigė mokslininkė dr. Rebecca Robbins. Jos vardijamos rizikos – tai širdies ligos, pavyzdžiui, širdies smūgis ir insultas, taip pat trumpesnė gyvenimo trukmė. Ji patarė kiekvieną naktį miegoti septynias aštuonias valandas.
TAIP PAT SKAITYKITE: 6 miegamojo augalai, kurie padės gerai išsimiegoti
2 mitas – alkoholis prieš miegą pagerina poilsio kokybę
Nesvarbu, ar kalbame apie taurę vyno, ar apie stiklinę viskio, o gal alaus bokalą – tai, kad nuo alkoholio atsipalaiduosite ir geriau miegosite, tėra mitas.
„Alkoholis gali padėti užmigti, tačiau jis pablogina poilsio kokybę“, – tvirtina dr. R.Robbins.
Anot jos, alkoholio vartojimas prieš miegą sutrikdo žmogaus trūkčiojantį akių judėjimą miego metu, lemiantį mokymosi kokybę ir atminties pajėgumą. Išgėrę galbūt užmigsite ir greičiau, tačiau neabejotinai prarasite kai kuriuos poilsio teikiamus privalumus.
Be to, alkoholis yra diuretikas (jis skatina šlapimo susidarymą inkstuose ir jo išsiskyrimą iš organizmo), todėl greičiausiai naktį teks keltis į tualetą.
3 mitas – žiūrėdami televizorių galėsite atsipalaiduoti
Ar kada esate pagalvoję, kad jums prieš miegą reikia atsipalaiduoti, o tam puikiai tiks televizorius? Mokslininkai teigia, kad televizija atsipalaiduoti nepadeda. Anot R.Robbins, vėlai vakare būna transliuojamos vakarinės žinios, o šios tikrai nepadės nurimti. Priešingai, greičiausiai sukels stresą ir nemigą.
Yra dar viena su technologijomis susijusi problema – tai išmanieji telefonai ir planšetės, šie skleidžia mėlyną šviesą, stabdančią organizmo miego hormono – melatonino – gamybą.
4 mitas – jei sunku užmigti, likite lovoje
Jau suskaičiavote visas avis, o bluosto taip ir nesudėjote? Ką daryti toliau? Atsakymas paprastas – nustokite bandyti užmigti.
„Lovą imame sieti su nemiga“, – pastebi dr. R.Robbins.
„Normalu užmigti maždaug per 15 minučių. Jei užmigti nepavyksta kur kas ilgiau, reikėtų pakeisti aplinką: išlipti iš lovos ir nuveikti ką nors nereikšmingo, – pataria ji. – Tarkime, sulankstyti kojines.“
5 mitas – nuspausti mygtuką snausti
Kažkas išrado žadintuvo parinktį snausti, manydamas, kad papildomos šešios minutės lovoje leis kokybiškiau pailsėti. Vis dėlto mokslininkai sako, kad turime keltis iškart, kai tik suskamba žadintuvas.
R.Robbins sako suprantanti, kad tai padaryti sunku, tačiau pasipriešinti pagundai tikrai verta.
„Leidus sau pasnūduriuoti, jūsų kūnas vėl sugrįš į miego stadiją, tačiau tik labai trumpam, o miego kokybė bus labai prasta“, – atkreipia dėmesį mokslininkė.
Užuot nuspaudus snausti, ji pataria atitraukti užuolaidas ir įsileisti į kambarį kuo daugiau šviesos.
6 mitas – knarkimas nekenkia
Knarkti dažniausiai nekenksminga, tačiau kartais knarkimas signalizuoja apie kitus miego sutrikimus, pavyzdžiui, apnėją. Dėl šio sutrikimo žmogus net gali trumpam nustoti kvėpuoti.
Žmonės, turinys apnėją, dažniau skundžiasi aukštu kraujospūdžiu, netolygiu širdies ritmu, taip pat gali patirti širdies smūgį ar insultą. Vienas iš perspėjimo apie ligą ženklų – garsus knarkimas.
Dr. R.Robbins apibendrina, kad miego įpročiai labai veikia mūsų sveikatą, nuotaiką, gerovę ir ilgaamžiškumą.