Kaip rašo prevention.com, depresija paliečia net 15 milijonų amerikiečių ir gali būti labai klastinga. „Dažniausiai mes manome, jog depresijos ženklai yra labai aiškūs ir ryškūs. Galvojame, kad jei partneris eina kasdien į darbą, neverkia, tai jam greičiausiai viskas yra gerai“, – teigia santuokos ir šeimos terapeutė Rebecca Parrish.
Ji pritaria tam, kad ne visi depresijos požymiai įžvelgiami plika akimi, todėl jeigu įtariate, kad kažkas vyksta, pabandykite pasikalbėti atlaidžiai ir tuo pačiu efektyviai, pavyzdžiui, „aš matau, kad tu patiri sunkų laiką“, ir paklauskite, ką galite padaryti, kad padėtumėte artimam žmogui ir palaikytumėte.
Dažnai sutuoktiniai elgiasi priešingai ir sako partneriui, kad kažkas negerai yra su juo ar ja, o tai sukelia dar daugiau streso depresijos kamuojamam žmogui, mano R.Parrish. Vietoj to ji siūlo pasakyti, ką pastebėjote ir nesistengti lyginti antrosios pusės patirties su kitų patirtimi.
Individuali ir porų konsultantė Irina Firstein sako, kad jeigu tam tikri simptomai tęsiasi kelias savaites ir ilgiau, nereikėtų į juos numoti ranka – ieškokite pagalbos.
Į kokius ženklus būtina atkreipti dėmesį?
Izoliacija
Depresijos kamuojami žmonės ieško galimybės izoliuotis nuo aplinkos, kadangi patiria jausmą, tarsi viskas gyvenime reikalautų labai didelių pastangų ir dėl to netgi gali jausti gėdą. „Jeigu jūsų partneris buvęs socialiai aktyvus staiga pradeda ieškoti galimybės pabūti vienas, tai gali būti depresijos ženklas“, – mano Irina Firstein. Taip pat depresiją gali išduoti ilgesnis laiko praleidimas prie TV arba miegant.
Nuovargis
Depresija labai išsekina. „Kasdienėms užduotims įveikti prireikia milžiniškos energijos ir pastangų. Tai lyg akmens stūmimas į kalną“, – sako I.Firstein. Nuovargis gali būti sukeltas ir miego įpročių pokyčių, kadangi tai irgi asocijuojasi su depresija. Mokslininkai pastebi, kad kamuojami nemigos žmonės yra linkę dešimt kartų dažniau susirgti depresija nei tie, kurie miega normaliai.
Motyvacijos trūkumas
Galbūt jūsų itin punktualus draugas staiga pradėjo visur vėluoti? „Daugelis žmonių, kurie serga depresija, patiria jausmą, kad jiems sunku save motyvuoti bet kuriai veiklai, todėl pradeda vėluoti. Taip pat jiems nelengva ryte atsikelti ir išlipti iš lovos, kadangi jie jaučiasi įkalinti savo liūdesio ir nuovargio“, – tikina santuokos ir šeimos bei sekso terapeutė Kat Van Kirk.
TAIP PAT SKAITYKITE: 8 emocinio sutrikimo ženklai: kai smurtaujame prieš save to net nenutuokdami
Reakcijos pokyčiai
Gali atrodyti, kad partnerio nuotaika keičiasi labai staigiai. Taip gali būti dėl to, kad stresas ir persitempimas turi įtakos emocijų kaitai, o ir pati depresija tas emocijas smarkina, todėl jos vis labiau išlenda į paviršių. Iš kitos pusės, sutuoktinio atsakomoji reakcija gali būti nyki, kadangi visa kita reikalauja didelių energijos pastangų.
Išvaizdos pokyčiai
Jūsų partneris priaugo arba numetė nemažai svorio? Skiria mažiau dėmesio savo kasdienei rutinai? Svorio pokyčiai yra labai dažni ir būdingi tiems, kurie serga depresija kaip emocinio persivalgymo arba neprivalgymo rezultatas. „Kartais tokie dalykai kaip nesiskutimas arba makiažo atsisakymas gali būti vienas iš simptomų“, – mano K.Van Kirk.
Seksualinė disfunkcija
„Susidomėjimo seksu trūkumas gali būti depresijos požymis, kurį, beje, sunku pastebėti“, – tikina K.Van Kirk. Taip yra dėl to, kad seksą veikia daugybė faktorių, galinčių jį nustumti į tolimą planą – įtempta dienotvarkė, vaikai, hormonai, ligos ir pan.
Sekso troškimas prasideda smegenyse ir yra perduodamas per neurotransmiterius, kurie reguliuoja kraujo pritekėjimą į lytinius organus. Kai žmogus kamuojasi dėl depresijos, jau minėti neurotransmiteriai negali efektyviai komunikuoti, todėl depresija abudu partnerius gali priversti jaustis atitrūkusiais, nutolusiais vienas nuo kito, dėl ko seksualinis intymumas tampa dar vienu dideliu iššūkiu.