Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

7 dalykai, sukeliantys moterims prakaitavimą naktį

Įsivaizduokite: atsigulate į savo jaukią lovą, susirangote po antklode ir užmiegate... ir po kelių valandų atsibundate kiaurai permirkusi prakaitu.
Moteris prie veidrodžio
Moteris prie veidrodžio / Vida Press nuotr.

Nemalonu? Taip. Šiek tiek baisu? Taip.

Paprastai naktinį prakaitavimą sukelia kažkas visai nepavojingo – pavyzdžiui, miegamojo temperatūra arba pižamos medžiaga. Tačiau kartais naktinis prakaitavimas gali būti tam tikros sveikatos būklės požymis, tad turėtumėte nedelsiant kreiptis pas gydytoją, sako Neomi Shah, Icahn medicinos mokyklos Mount Sinajuje medicinos mokslų daktarė, plaučių ir miego medicinos docentė, rašoma womenshealthmag.com.

Pagrindinė taisyklė? Jei naktinis prakaitavimas tęsiasi daugiau kaip 2–3 mėnesius, pasitikrinkite, sako moteris; tačiau prieš mąstant apie blogiausią scenarijų, paskaitykite, kokios priežastys dažniausiai sukelia naktinį moterų prakaitavimą ir ką daryti, kad jo išvengtumėte.

Jūsų kambario temperatūra yra tiesiog per aukšta

Kokia temperatūra šiuo metu jūsų miegamajame? Jei temperatūra aukštesnė nei nei 21 laipsnis Celsijaus, kambarys tikrai per karštas, sako W.Christopheris Wintersas, medicinos mokslų daktaras, miego specialistas ir knygos „The Sleep Solution: Why Your Sleep Is Broken and How To Fix It“ autorius.

Mažai orui laidi medžiaga (pavyzdžiui, jūsų flanelinė pižama) taip pat gali prisidėti prie naktinio prakaitavimo, todėl medvilnė yra geresnė medžiaga tiek jūsų pižamai, tiek patalams.

Karštis taip pat gali trukdyti užmigti – užmigimo proceso metu, kūno temperatūra turėtų būti 1–2 laipsniais mažesnė už normalią, o šiltame kambaryje tai neįmanoma.

Turite per didelio prakaitavimo sutrikimą

Taip, yra toks sutrikimas – vadinamas hiperhidroze – ir, pasak Amerikos dermatologijos akademijos, taip nutinka, kai žmogus prakaituoja daugiau, nei būtina (taip, net miegant).

Skirtumas tarp hiperhidrozės ir prakaitavimo bėgiojant – hipehidrozė veikia tik tam tikras kūno dalis, ypač delnus, pėdas, pažastis ir galvą. Tačiau atminkite, kad tai per didelis prakaitavimas – dermatologai teigia, kad hiperhidrozė gali trikdyti kasdienę veiklą (pavyzdžiui, durų atidarymą ar naudojimąsi kompiuteriu).

Jei manote, kad jums hiperhidrozė, pasikalbėkite su savo dermatologu – jis gali išrašyti specialius dezodorantus arba kitas priemones, pavyzdžiui, gydymą botokso injekcijomis blokuojant prakaito liaukas.

Košmaruose nuo kažko bėgate

Tai tikriausiai paprasčiausiais naktinio prakaitavimo paaiškinimas: „Jei prakaitavimas chroniškas.. kartais pacientė yra visiškai sveika ir tiesiog sapne bėga,arba yra išsigandusi, – sako Harry Banshick, medicinos mokslų daktaras. – Prakaitas yra sapne vykstančio veiksmo padarinys.“

N.Shah pritaria; pasak moters, viskas, kas sukelia „kovok arba bėk“ atsaką, gali sukelti prakaitavimą. Jei jus kankina nuolatiniai košmarai, apsilankykite pas gydytoją ir išsiaiškinkite, kas juos sukelia (dėl to kaltas gali būti stresas).

„Shuterstock“ nuotr./Menopauzė vargina karščio bangomis.
„Shuterstock“ nuotr./Menopauzė vargina karščio bangomis.

Jūsų kūnas patiria hormonų pokyčius

Viena pagrindinių naktinio moterų prakaitavimo priežasčių yra kintantis estrogeno lygis, sako Neomi. „Menopauzė siejama su karščio bangomis, todėl neretai pacientės praneša apie prakaitavimą net miegant“, – sako N.Shah.

Jei laukiatės ar sergate mėnesinėmis, hormonų svyravimai taip pat gali sukelti naktinį prakaitavimą. Tačiau menopauzė sukelia pastovų prakaitavimą, ir jei tai tikrai kenkia jūsų gyvenimo ir miego kokybei, N.Shah rekomenduoja pasitarti apie tai su savo gydytoju: „Menopauzės sukeliamas prakaitavimas yra neprognozuojamas, tačiau jei pakalbėsite su savo ginekologu apie pakaitinę hormonų terapiją, ji galėtų padėti išlaikyti normalią kūno temperatūrą.“

Vartojate antidepresantus

Pacientės, vartojančios antidepresantus, gali pajusti padažnėjusį naktinį prakaitavimą, sako N.Shah, kadangi kai kurios vaistų klasės gali sukelti adrenerginę reakciją, kuri susijusi su adrenalino lygiu ir sukelia prakaitavimą. Jei vartojate venlafaksiną arba bupropioną, naktinis prakaitavimas gali padažnėti, teigia N.Shah.

Tačiau jei nenorite keisti antidepresantų, N.Shah sako, kad yra vaistų, sumažinančių adrenerginį poveikį, kuriuos gali išrašyti gydytojas ir kurie nesumažins antidepresantų poveikio.

Fotolia nuotr./Vaistų vartojimas
Fotolia nuotr./Vaistų vartojimas

Kūnas kovoja su infekcija

„Infekcijos siejamos su kūno temperatūros pokyčiu ir, kadangi kūno temperatūra pakyla, nenuostabu, kad išpila prakaitas“, – sako N.Shah.

Viena iš retesnių infekcijų, siejamų su naktiniu prakaitavimu, – tuberkuliozė, kuri gali infekuoti bet kurią kūno dalį, tačiau dažniausiai siejama su plaučiais. Žmonės su silpna imunine sistema, pavyzdžiui, sergantys ŽIV, tuberkulioze, susirgti gali daug paprasčiau, sako N.Shah. Naktinis prakaitas gali prasidėti daug anksčiau už kosulį, todėl nedelskite ir apsilankykite pas gydytoją, jei simptomai nesibaigia.

Jums nediagnozuota limfoma

Limfoma – imuninės sistemos dalies vėžys, pasak Jungtinių Valstijų Nacionalinės medicinos bibliotekos, gali sukelti daugybę simptomų, tokių kaip karštis, svorio pokyčiai ir naktinis prakaitavimas, sako N.Shah. Jūsų kūnas atpažįsta limfomą kaip kažką, su kuo reikia kovoti, todėl pakyla temperatūra.

Nors stiprus prakaitavimas vyksta naktį, patiriant šią būklę, jis gali įvykti ir dienos metu, todėl, jei patiriate ir kitus simptomus, kreipkitės į gydytoją ir išsitirkite, sako N.Shah.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?