Kas yra insultas?
Insultas yra ūminis galvos smegenų kraujotakos sutrikimas, kurio metu žūva galvos smegenų ląstelės.
Nustatyta, kad insultą per savo gyvenimą patirs kas šeštas žmogus. Pasaulyje kas 2 sekundes kas nors patiria insultą ir kas 6 sekundes kas nors nuo jo miršta. Insultas nesirenka nei pagal amžių, nei pagal lytį, nei pagal šalį – jo auka gali tapti bet kuris iš Jūsų artimųjų, informuoja Lietuvos insulto asociacija.
Visi žino, kad insultas yra viena iš dažniausių mirties priežasčių, tačiau liūdniausias faktas yra tai, kad susirgus insultu žmogaus gyvenimas, o kartu ir jį supančių artimųjų gyvenimas, gali pasikeisti negrįžtamai – insultas yra pirma ir pagrindinė ilgalaikės negalios priežastis visame pasaulyje.
Skiriami du pagrindiniai galvos smegenų kraujotakos sutrikimų tipai:
1. išeminiai, kai galvos smegenis maitinanti kraujagyslė užsikemša,
2. hemoraginiai, kai plyšta galvos smegenis maitinanti kraujagyslė ar jos išsiplėtimas – aneurizma, ir kraujas išsilieja į smegenis arba aplink juos.
80–90 proc. atvejų būna išeminiai galvos smegenų kraujotakos sutrikimai. Jeigu kraujagyslė būna užsikimšusi ilgesnį laiką, smegenys negauna kraujo, deguonies, ir dalis smegenų ląstelių (neuronų) sutrikusios kraujotakos baseine žūsta – įvyksta insultas. Jeigu kraujotaka greitai, per kelias minutes, savaime atsinaujina, sakoma, kad įvyko praeinantysis smegenų išemijos priepuolis.
Svarbiausia – laikas
„Insultų srityje yra sakoma – „laikas – smegenys“, – sako Andrew Stemeris, mokslų daktaras. O tai reiškia, kad kuo ilgiau nesikreipiate į gydytojus patyrus simptomus, tuo daugiau nepagydomos žalos patiriate. Geriausia apsauga yra laiku pastebėti simptomus ir nedelsiant vykti į ligoninės priimamąjį.
„Jeigu atsiranda naujas neurologinis simptomas, kuris paveikia vieną kūno pusę, iškart važiuočiau į ligoninę, – sako A.Stemeris. – Galbūt tai tik migrena ar kažkas kito, nepavojingo gyvybei, tačiau jei nevažiuosite į ligoninę, praleisite galimybę išgyti po insulto.“
Portalas womenshealthmag.com pateikia 7 moterų insulto požymius, reikalaujančius neatidėliotino medikų dėmesio.
1. Viena kūno pusė silpna arba nejautri
Vienas dažniausių insulto požymių yra galūnės ar vienos kūno pusės apmirimas ar susilpnėjimas, ypač rankos arba kojos, sako A.Stemeris. Kodėl tik viena kūno pusė? Kaip aiškina Amerikos insulto asociacija, dėl to, kad kiekviena smegenų pusė veikia priešingą kūno pusę. Todėl jei kraujavimas vyksta dešinėje smegenų pusėje, simptomus rodys kairė kūno pusė.
2. Viena veido pusė kabo
Ir vėlgi nuo pažeistos smegenų pusės priklausys, kuri veido dalis parodys šį požymį, sako direktorius. Jei jūsų lūpų ar akies kamputis staiga pradeda kabėti arba negalite kontroliuoti veido išraiškų abiejose veido pusėse, nedelsdami kreipkitės į medikus.
3. Jums sunku skaityti arba suprasti kalbą
Kairė smegenų pusė kontroliuoja kalbą, tad jei insultą patiriate būtent toje smegenų pusėje, galite patirti afaziją (prarasta galimybė suprasti ar išreikšti kalbą). Tai yra pagrindinis kalbinis insulto požymis, kenkiantis smegenų gebėjimui apdoroti žodžius. Tai gali paveikti jūsų kalbėseną, gebėjimą suprasti, ką sako aplinkiniai, skaitymo ir rašymo įgūdžius.
Ir nors visiems pasitaiko akimirkų, kai negalime prisiminti žodžio, „dauguma žmonių pakankamai gerai žino save ir savo kūną, kad atskirtų, tai laikina ar priskirtina konkrečiam žodžiui.
Sakyčiau, kad jei kažkas sunerimsta dėl negebėjimo kalbėti – nepamena žodžių, pavyzdžiui, ar suprasti, ką sako kiti, pats laikas važiuoti į ligoninę“, – sako jis.
4. Jūsų kalba neaiški
Dar vienas, tačiau gerokai retesnis su kalba susijęs insulto požymis – dispraksija pasireiškia tuo, kad negalite kontroliuoti raumenų, reikalingų aiškiai kažką pasakyti. Jūsų kalbiniai raumenys gali būti silpni ar paralyžiuoti (arba ne), todėl negalėsite jų judinti, kada panorėję.
5. Patiriate pragarišką galvos skausmą
Labiausiai tikėtina, kad stiprūs galvos skausmai kankins hemoraginio insulto atveju – smegenys kraujuoja į vidų, ir tokiu atveju būtina skubi medicinos pagalba.
Jei kraujavimas vyksta dešinėje smegenų pusėje, simptomus rodys kairė kūno pusė.
Tačiau mes nekalbame apie šiaip stiprų galvos skausmą. Jei saviškį galite apibūdinti kaip „baisiausias galvos skausmas, kokį esu patyrusi“ arba jis užklumpa akimirksniu, būtinai pasitikrinkite.
6. Viena puse nematote
Lygiai kaip ir galūnių nusilpimas arba jų nejutimas, regos problemos paprastai taip pat kyla tik vienoje pusėje. Tačiau užuot netekę regėjimo vienoje akyje, regėjimo netenkate abiejose akyse po lygiai (pavyzdžiui, nė viena akis nepasisuka į kairę, dėl to iš kairės nieko nematote).
Taip yra todėl, kad „pats akies obuolys ir regos nervas yra tvarkoje, tačiau pažeista gali būti ta smegenų dalis, į kurią keliauja ir yra apdorojami iš akių gaunami signalai“, – sako A.Stemeris.
7. Jums sunku vaikščioti
Insultai gali sukelti tiek galvos svaigimą, tiek koordinacijos sutrikimus. Tačiau jei skundžiatės nutirpusia ar susilpnėjusia koja, vaikščiodami ar tiesiog stovėdami prisidarysite daugiau bėdos. Tai gali būti nerimą keliantis neurologinis požymis, reikalaujantis skubios kelionės į ligoninę.
Kai išvengti insulto?
Nors insultas yra liga, kurios daugeliu atveju galima išvengti, tačiau sergamumas insultu nuolat auga. Tai lemia tokie veiksniai kaip senėjanti visuomenė, nesveika mityba, rūkymas, fizinio aktyvumo stoka. Tai yra dažnos aukšto kraujospūdžio, nutukimo, padidinto cholesterolio kiekio, diabeto, širdies ligų priežastys.
Visi šie veiksniai didina tikimybę susirgti insultu. Sėkmingai gydant padidintą kraujospūdį, didelį cholesterolio kiekį, širdies ritmo sutrikimus, keičiant gyvenimo būdą galima būtų išvengti apie 80 procentų visų insultų.
Dažniausiai insultas išsivysto tada, kai minėti rizikos veiksniai ir ligos pažeidžia galvos smegenų kraujagysles (vystosi aterosklerozė) ar širdį (sutrinka širdies ritmas, padidėja, išsiplečia širdis). Aterosklerozės pažeistose arterijose lengvai gali susidaryti trombai ir užkimšti kraujagyslę, arba trombas į galvos smegenų arterijas gali atkeliauti iš nesveikos širdies.