7 punktai, kodėl padėti vartojantiems yra naudinga ir visuomenei

Kartais priklausomybės ligomis sergantis asmuo net neįsivaizduoja, koks gali būti prasmingas ir gražus gyvenimas be psichoaktyvių medžiagų.
Pokalbis
Pokalbis / 123rf.com nuotr.

Kartais aplinkybės, laikas, situacija, vieta ar „pakeleiviai“ priklausomybės liga sergančiam suteikia tik „vieną dieną“, „vieną tikslą“ – vartoti.

„Bet kartais – viena ir kitokia diena, vienas pokalbis, nuoširdus išklausymas, palaikymas, nebaudimas ir nepriklijuota etiketė leidžia žengti pirmuosius žingsnius sveikimo link. Su laiku, tikslingai motyvuojant, stiprinant žmogaus pastangas suformuojamas tikslas ir žmogui pavyksta“, – pranešime žiniasklaidai sako Respublikinio priklausomybės ligų centro (RPLC) žemo slenksčio paslaugų koordinatorius Kęstutis Rudaitis.

Taip šiandien iki šiol tik stigmatizuojančiai „narkomane“ vadinta moteris užsuka į vieną iš žemo slenksčio kabinetų ir besišypsodama pasakoja apie naujus gyvenimo įspūdžius, ji nori pasidžiaugti jos pačios auginamais ir prižiūrimais vaikais.

Taip šiandien iki šiol „benamiu“ vadintas vyras jau eina į darbą ir į žemo slenksčio kabinetą ateina nebe prezervatyvų ar tvarsliavos, o atneša šokolado pirmiems blaiviems metams paminėti. Taip šiandien iki šiol „nurašytu“ vadintas jaunuolis į žemo slenksčio kabinetą ateina nebe sterilių švirkštų, o arbatos puodelio. Ir jis skuba, nes paskaitos kolegijoje juk nelauks.

Pasaulis šiandien mini „Support Don’t Punish“ (Palaikyti. Bausti negalima) dieną ir Jungtinių tautų inicijuojamą dieną prieš narkotikų vartojimą ir nelegalią prekybą.

Respublikinio priklausomybės ligų centro direktorius dr. Emilis Subata dar kartą primena: „Jungtinės tautos šiemet birželio 26-ąją mini šūkiu „Pirmiausia – žmogus“ (angl. People First) ir dar kartą kviečia mažinti stigmą, diskriminaciją, stiprinti prevencijos priemones, mokslu grįstais metodais apmokyti savanorius, edukuoti visuomenę, auginti sąmoningumą ir toleranciją. Tai bendražmogiškos vertybės, bet kaip neatpažįstamai jos pakeistų pasaulį, jei galėtume jas pritaikyti ir priklausomų žmonių sveikimui.“

„Ne smerkiantis, o palaikantis žvilgsnis, nepriklijuota etiketė, naujoko požiūris į suklupusio sunkumus, atjauta, ekspertinės žinios krizės atveju ir giluminis noras padėti – tai mūsų žemo slenksčio kabinetuose dalijami vaistai. Ir šios piliulės sukuria renesansą. Jos grąžina žmogų į jo paties ir visų mūsų pasaulį. Garsusis Jean’as Paul’is Sartre’as sakė:

„Gyvenimas – tai C tarp B ir D“ (kai angliškai B yra gimimas (birth), D yra mirtis (death), o C – tai pasirinkimai (choices). Dėkoju kiekvienam, dirbančiam žemo slenksčio pagalbos lauke, sveikinu su švente ir linkiu mums pasirinkti – ne smerkti, o suprasti“, – misijai atsidavusius darbuotojus visuose žemo slenksčio kabinetuose Lietuvoje sveikina koalicijos „Galiu gyventi“ administracijos direktorė ir RPLC žemo slenksčio paslaugų koordinatorė Jurgita Poškevičiūtė.

Ji pateikia 7 punktus, kodėl tokia žemo slenksčio paslauga yra naudinga ir vartojančiam žmogui, ir kiekvienam iš mūsų:

1. Žemo slenksčio paslaugos sumažina kiekvieno iš mūsų galimybę užsikrėsti tokiomis infekcinėmis ligomis, kaip ŽIV, virusiniai hepatitai B ir C, tuberkuliozė, sifilis. Kai vartojantis asmuo gauna pagalbą (sterilias priemones, ištyrimą, pagalbą patenkant gydytis), toks žmogus visai neperduoda arba daug mažiau perduoda infekcines ligas kitiems.

2. Pagalba vartojančiam žemo slenksčio kabinete gelbėja mūsų ir mūsų artimųjų gyvybes – užkerta kelią mirtims nuo perdozavimo (tik gyvas likęs asmuo gali mėginti tvarkytis su vartojimu ir jo keliamomis problemomis). Juk visi žmonės yra kažkieno sūnūs, dukros, broliai, seserys, vaikai, tėvai, draugai, artimieji.

3. Padeda vartojančiam žmogui žengti žingsnį link gydymo, kompleksinės pagalbos. Ją gaunantis asmuo tampa mažiau pavojingas sau ir kitiems (pvz., nebevagia), sprendžiamos tokios socialinės problemos kaip skurdas, benamystė, maisto trūkumas, socialinė izoliacija.

ŽSK pasiekia labiausiai pažeidžiamus asmenis, tad dažnai jiems tai būna pirmas kontaktas su nesmerkiančiu, o tikslingai padedančiu santykiu, atsiranda galimybė asmenį nukreipti tolesnei pagalbai, kuri šiaip būtų sunkiai pasiekiama.

4. Pagalbą gavęs asmuo tampa pajėgus dirbti (ir taip gali prisidėti prie šeimos, visuomenės gerovės), gali mokėti skolas, atstatyti asmeninius santykius, rūpintis vaikais, negyventi gatvėje.

5. Jei teikiame šią paslaugą, tai sutaupome: mažiau teisėsaugos ir teismų išlaidų, nes daroma mažiau nusikaltimų, sąlyginai mažesnė našta sveikatos biudžetui, nes mažiau plinta infekcijos, jos greičiau nustatomos, mažiau sužeidimų ir komplikacijų dėl žaizdų.

6. Patys vartojantys, įtraukti į žemo slenksčio programas, surenka ir utilizuoja naudotus švirkštus ir adatas, tuo būdu prisideda prie švaresnės ir mažiau pavojingos aplinkos kūrimo.

7. Vyksta aktyvus bendradarbiavimas su artimaisiais: žemo slenksčio darbuotojai nuolat suteikia informacijos ir priemones, ne tik kaip saugoti save ir artimuosius nuo infekcinių ligų, perdozavimo (pvz., kaip saugoti savo lytinius partnerius nuo infekcijų, kaip pagimdyti ir auginti sveiką kūdikį, jeigu mama serga ŽIV infekcija), bet ir nukreipia teisingu, o ne mitų ir gandų apipintu keliu, kaip su vartojančiuoju elgtis artimiesiems, kad jų šeimos žmogus kuo greičiau būtų nukreiptas sveikti ir grįžtų į save ir į pasaulį.

Visos žemo slenksčio kabinetų paslaugos Lietuvoje yra nemokamos ir anoniminės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis