8 dažniausios plaukų slinkimo priežastys

Plaukų slinkimas – visiškai natūralus organizmo reiškinys. Per dieną gali išslinkti iki 100 plaukų ir tai bus normalu. Tačiau jei jų išslenka daugiau ar pastebėjote pagausėjusį slinkimą, atkreipkite dėmesį į keletą dalykų, kodėl taip galėjo nutikti. Juk tai – organizmo siunčiamas ženklas, kad kažkas ne taip.
Plaukų slinkimas
Plaukų slinkimas / Vida Press nuotr.

Plaukų slinkimas paprastai rodo, kad jūsų galvoje auga nauji plaukai. Kiekvienas plaukas turi atitinkamą savo gyvavimo ciklą. Bet kartais plaukai pradeda slinkti anksčiau, nei turėtų.

Kiekvienas žmogus daugmaž žino, kiek išslinkusių plaukų jam yra normalu. Todėl nesunku pastebėti, kai įvyksta pasikeitimų: kai pašukavus plaukus šepetyje lieka daugiau plaukų, kai perbraukus plaukus pirštais juose lieka keli plaukai, kai pradedate jų daugiau rasti ant grindų, baldų, drabužių. Galiausiai suėmus plaukus pajaučiate, kad jų yra mažiau. Galbūt net jie pradėjo lėčiau augti.

Vyrams tai pastebėti sunkiau, o moterims, turinčioms ilgesnius plaukus, viskas matoma kaip ant delno.

Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.

Kokios priežastys gali lemti plaukų slinkimą?

1. Stresas

Jei patiriate didelių išgyvenimų, kurie tęsiasi ilgesnį laiką (mirė artimas žmogus, išgyvenote skyrybas, teko persikelti gyventi į kitą šalį, praradote darbą ir t. t.), organizmas sutelkia visus savo išteklius padėti jums išgyventi tą laikotarpį. Tokiu atveju galite pastebėti, kad plaukai pradėjo smarkiai slinkti ir nustojo augti.

2. Vaiko gimimas

Nėštumo metu auga viskas – ir nauja gyvybė, ir plaukai, ir pats kūnas. Tačiau pagimdžius estrogeno lygis grįžta į normalų lygį ir plaukai pradeda slinkti.

Nėštumo pradžioje moterys dažniausiai pražysta: oda graži, plaukai greitai auga – ne viena iki gimdymo atsiaugina kasas. Taip įvyksta dėl hormonų pusiausvyros pasikeitimo. Kūne tuo metu auga viskas – ir nauja gyvybė, ir plaukai, ir pats kūnas. Kadangi užtrunka plaukų augimo fazė, nėštumo metu plaukų slenka mažiau. Tačiau pagimdžius estrogeno lygis grįžta į normalų lygį ir plaukai pradeda slinkti už visą nėštumo laikotarpį. Todėl yra moterų, kurioms tenka nusikirpti ilgas kasas – plaukų smarkiai sumažėja.

3. Vaistai

Kraujospūdį reguliuojantys vaistai, kai kurios antidepresantų rūšys, vartojami kelis mėnesius, taip pat gali paskatinti plaukų slinkimą. Pasitarkite apie tai su savo gydytoju.

4. Baltymų trūkumas

Baltymai – tai statybinė organizmo medžiaga, reikalinga ne tik kaulams, raumenims, bet ir mūsų plaukams. Baltymai padeda organizmui auginti naujas ląsteles. Valgant pakankamai baltymų, organizmas geba vietoj išslinkusių plaukų užauginti naujus.

Moterims reikia suvartoti apie 46 gramus baltymų per dieną, o vyrams – 56. Nėščios ar žindančios moterys, vegetarai, veganai bei atletai turėtų jų suvartoti dar daugiau.

Fotolia nuotr.
Fotolia nuotr.

5. Netinkamos šukuosenos

O taip, jos gali ne tik paskatinti plaukus lūžinėti, bet ir greičiau slinkti. Moterys, dažnai nešiojančios tvirtus kuodus, „arklio uodegėles“, labai stipriai supinančios kasas, gali pastebėti, kad plaukų slenka daugiau. Jei nekreipsite į tai dėmesio ir toliau nešiosite tokias šukuosenas, ypač viršuje surištą kuodą (taip stipriai, kad net oda įsitempia), slinkimas taps ilgalaikiu reiškiniu, plaukai palaipsniui išplonės.

6. Mažakraujystė

Lietuvoje mažakraujyste serga apie trečdalis vaisingo amžiaus moterų.

Vienas iš mažakraujystės (anemijos) požymių – slenkantys plaukai. Kaip ir bendras silpnumas, galvos svaigimas, išblyškusi sausa veido oda, lūžinėjantys nagai, dirglumas ir kt. Sergant mažakraujyste, dėl įvairių priežasčių kraujyje trūksta raudonųjų kraujo kūnelių eritrocitų ir juose esančio baltymo hemoglobino. Dažniausiai anemija sergama dėl geležies trūkumo.

Lietuvoje šia liga serga apie trečdalis vaisingo amžiaus moterų, tarp paauglių tai dar dažniau pasitaikanti problema.

7. Plaukų formavimas

Karšta plaukų džiovintuvo srovė, plaukų tiesinimo ar garbanojimo žnyplės, dažnas plaukų šviesinimas gali paskatinti plaukų lūžinėjimą. Tuomet prarandate dalį plaukų ne nuo jų šaknų, bet nuo galų ar vidurio – plaukai skilinėja ir galiausiai lūžta. Taip prarandamas jų ilgis.

8. Dietos

Merginos bei moterys, besilaikančios mažo kaloringumo dietų, valgančios nevisavertį maistą, dažnai kaitaliojančios savo mitybą ar ribojančios tam tikras produktų grupes, netrunka pastebėti, kad plaukai pradėjo slinkti gausiau.

Plaukams (kaip ir odai, nagams) tuomet trūksta ne tik jau minėto geležies ar baltymų, bet ir kitų medžiagų – vitaminų, cinko, aminorūgščių ir t. t.

Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.

Žinodamos plaukų slinkimo priežastis, galėsite ieškoti būdų slinkimui sustabdyti. O jei tai susiję su kokia nors liga ar medikamentų vartojimu, rekomenduojame kreiptis į gydytoją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų