Nuostatos metant svorį: kurios jų klaidingios, o kurios teisingos?

Dažnai numesti svorio trukdo klaidingos nuostatos. Kad nepriaugti svorio ar sulieknėti sektųsi lengviau, galbūt pagelbės šie aktualūs dietologų patarimai.
Moteris laiko svarstykles
Svarstyklės / Fotolia nuotr.

1. Geriausias būdas sulieknėti – gyventi pusbadžiu

Netiesa. Mažo kaloringumo dietos skatina greitai kristi svorį tik laikinai. Paprastai, kai gaunamas tik minimalus kalorijų kiekis (700–800 kcal, kurios būtinos gyvybinėms funkcijoms palaikyti), organizmas išsenka, nes negauna būtiniausių maisto medžiagų. Tada „įsijungia taupymo režimas“ ir organizmas po tokios dietos ima kaupti maisto atsargas. Grįžus prie normalios mitybos, svoris veikiai atauga – kartais netgi dvigubai. Veiksmingiausia tokia dieta, kai per savaitę netenkama 1–1,5  kg svorio valgant visavertį, sveiką maistą bei sportuojant.  

2. Storėjama, nes valgoma vėlyva vakarienė

Ne visai tiesa. Prieš pat miegą valgoma itin soti, sunkiai virškinama vakarienė organizmui iš tiesų ne į naudą. Tačiau apskritai svarbiausia, ne kada valgote, o kiek ir ko. Net jei atsisakysite vakarienės, bet dieną kimšite be saiko, storėsite. Viską lemia tai, kiek per parą gaunate ir išeikvojate kalorijų. Jei vėlai vakare norisi užkąsti, pagalvokite, ar neviršijate „limito“. Vėlų vakarą tinka lengvai virškinami produktai: salotos, vaisiai, liesa mėsa su daržovėmis, trintos sriubos ir pan.

3. Norint nepastorėti, reikia pirkti tik liesus produktus

Netiesa. Anot specialistų, produktas negali būti vadinamas dietiniu vien todėl, kad jame mažiau riebalų. Didžiojoje Britanijoje atlikus tyrimus pastebėta, jog daugelyje vadinamųjų „lengvų“ produktų cukraus ir kalorijų yra daugiau nei riebesniuose. Tad prieš pirkdama produktus, atidžiau perskaitykite, kiek kuris turi kalorijų.

4. Laikantis mažo kaloringumo dietos, galima susirgti mažakraujyste

Tiesa. Moksliškai įrodyta, jog tos moterys, kurios nuolat laikosi 1000 kcal dietos, su maistu per dieną gauna tik apie 6 mg geležies, o paros norma – apie 15 mg. Per mėnesines moterys netenka nemažai kraujo, todėl neretai pradeda stigti geležies ir susergama anemija.

5. Kai kurie produktai, tarkim, kopūstai, greipfrutai, degina kalorijas

Netiesa. Nėra tokių produktų, kurie patys tiesiogiai degintų kalorijas. Tačiau kai kurie padeda organizmui greičiau tirpdyti riebalus, nes skatina medžiagų apykaitą, gerina virškinimą, valo organizmą ar greitina skysčių išsiskyrimą.

6. Baltymų dieta veiksmingiausiai tirpdo riebalus

Ne visai tiesa. Nors daug baltymų turinti dieta padeda greičiau numesti svorio, tai nėra sveikas lieknėjimo būdas. Kadangi svorio netenkama todėl, kad organizme mažėja skysčių, ima kauptis kenksmingosios medžiagos, o tai pavojinga sveikatai.

7. Per menstruacijas galima valgyti daugiau nei įprastai nesibaiminant, kad pastorėsi

Yra tiesos. Per mėnesines pagreitėja medžiagų apykaita, maistas greičiau ir geriau virškinamas ir truputį mažiau „eina į kūną“. Be to, anot mitybos specialistų, per mėnesines organizmas turi gauti maždaug 400 kalorijų daugiau nei įprastai. Tad tomis dienomis be sąžinės graužaties galite pasmaguriauti (žinoma, su saiku).

8. Kai smarkiai riboji kalorijas, kyla nenumaldomas saldumynų poreikis..

Tiesa. Noras smaguriauti dažnai kyla toms moterims, kurios gyvena pusbadžiu. Bet kokia dieta – stresas organizmui, o saldumynai slopina įtampą, teikia pasitenkinimo ir sotumo pojūtį. Todėl organizmas jų ir reikalauja.

Kad cukraus kiekis nesumažėtų, reikėtų stenktis valgyti dažniau (maždaug kas 3 valandas). Tarp valgymų gerti daug vandens – pripildo skrandį ir malšina alkį.

Vidurdienį ir apie 15–16 valandą, kai saldumynų poreikis būna didžiausias, verta turėti po ranka obuolį, persiką, bananą, saldesnių uogų ar saujelę mėgstamų džiovintų vaisių. Tai padės atsispirti nesveikų saldumynų pagundai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai