Kai žemas kraujospūdis sukelia tam tikrus simptomus, tai gali būti ženklas, kad į organus patenka per mažai kraujo. Ilgainiui tai gali sukelti rimtas sveikatos problemas, tokias kaip insultas, širdies smūgis, šokas ar inkstų nepakankamumas.
Kai kuriems žmonėms, kurių kraujospūdis žemas, jį pavyksta sureguliuoti natūraliais būdais ir tam tikrais gyvenimo būdo pokyčiais.
Patarimai, kaip galima pakelti kraujo spaudimą
1. Valgykite daugiau druskos. Paprastai kalbama apie druskos mažinimą mityboje, tačiau tie, kurių kraujospūdis itin žemas, turėtų apsvarstyti galimybę saikingai padidinti natrio kiekį savo mityboje. Žinoma, prieš tai būtina pasitarti su savo gydytoju.
2. Venkite alkoholinių gėrimų. Alkoholis gali dar labiau „numušti“ kraujospūdį, todėl žemą kraujospūdį turintiems asmenims patariama jo vengti.
3. Aptarkite gydymą vaistais su gydytoju. Žemas kraujospūdis gali būti ir įvairių medikamentų šalutinis poveikis. Būtina aptarti tai su savo gydytoju, jei pastebite, kad vartojami vaistai iššaukia simptomus, būdingus žemam kraujospūdžiui.
4. Sėdėdami sukryžiuokite kojas. Nustatyta, kad kojų sukryžiavimas (koja ant kojos) sėdint padidina kraujospūdį minimaliomis pastangomis.
5. Gerkite daugiau vandens. Geriant daugiau vandens gali padidėti kraujo tūris. Be to, tai gali padėti išvengti dehidratacijos.
6. Valgykite mažomis porcijomis, bet dažniau. Valgant lengvą maistą mažesnėmis porcijomis kelis kartus per dieną galima išvengti kraujospūdžio sumažėjimo, nei valgant gausiai ir retai.
7. Mūvėkite kompresines kojines. Kompresinės kojinės padeda sumažinti kraujo kiekį, kuris patenka į blauzdas ir pėdas. Kompresinės kojinės taip pat naudojamos siekiant sumažinti spaudimą ir skausmą, susijusį su venų varikoze.
8. Venkite staigiai keisti kūno padėtį. Žmonėms, kurių kraujospūdis žemas, greitai atsistojus ar atsisėdus galimas galvos svaigimas ar net alpimas. Tokiais atvejais širdis nespėja greitai perpumpuoti pakankamai kraujo, tad patariama atlikti lėtesnius judesius.
Kas lemia žemą kraujospūdį?
Dažniausiai pasitaikančios to priežastys:
-
Nepakankama mityba.
-
Per ilgas gulėjimas lovoje.
-
Nėštumas.
-
Vaistai.
-
Sudėtingos infekcijos.
-
Alerginės reakcijos.
-
Kraujo tūrio sumažėjimas.
-
Širdies problemos.
Esant žemam kraujospūdžiui, paprastai būna šie simptomai:
-
galvos svaigimas,
-
nesugebėjimas susikaupti,
-
neryškus ar iškreiptas matymas,
-
pykinimas,
-
nuovargis,
-
apalpimas.
Kai kuriems žmonėms minėti simptomai gali pasireikšti tik stovint. Tai vadinama ortostatine hipotenzija. Paprastai tai nėra pavojinga, nebent dėl padėties pokyčių žmogaus kraujospūdis greitai nukrenta, o tai gali sukelti alpimą.
Ekstremaliais atvejais žemas kraujospūdis gali sukelti šoką – tai organizmo nepakankamas aprūpinimas deguonimi ir maisto medžiagomis dėl sutrikusios kraujotakos, staiga netekus skysčių ir kt.
Šokui būdingi simptomai:
- greitas arba paviršutiniškas kvėpavimas,
- drėgna oda,
- sumišimas ar dezorientacija,
- greitas širdies plakimas,
- silpnas pulsas.
Kada kreiptis į gydytoją
Paprastai gydytojai sutinka, kad žemas kraujospūdis yra problema tik tada, kai ima varginti minėti simptomai. Kiekvienas asmuo, kurio kraujospūdis žemas, turėtų žinoti apie šiuos simptomus ir apie tai, kokie vaistai gali dar labiau jį sumažinti. Kiekvienas, pajutęs šoko požymius, turi nedelsiant kreiptis į gydytoją, nes šoko būsena yra gyvybiškai pavojinga.
Keli patarimai turintiems žemą kraujospūdį
-
Nekelkite sunkių daiktų.
-
Ilgai nestovėkite vienoje vietoje.
-
Šiek tiek pakelkite savo lovos galvūgalį.
-
Venkite gulėti karštoje vonioje.
-
Gerkite daugiau skysčių sportuodami ar karštomis dienomis.