Pirmiausiai, nurimkite – mėnesinės dingsta dėl įvairiausių priežasčių. Tačiau tai nereiškia, kad turėtumėte ignoruoti jų dingimą.
„Jei kartą ar du mėnesinės pasirodo nereguliariai, būtina į tai atkreipti dėmesį“, – sako Sherry Ross, medicinos mokslų daktarė, akušerė ginekologė ir moterų sveikatos ekspertė Santa Monikoje, Kalifornijoje.
Tučtuojau apsilankykite pas savo ginekologą ir aptarkite, ar vienas iš šių veiksnių yra jūsų sutrikusio ciklo priežastis.
Stipriai sumažėjęs svoris arba per didelis sportinis krūvis
„Žinome, kad staigūs svorio pokyčiai bei per mažas svoris gali sujaukti hormonų lygį, – sako S.Ross. – Vienas iš šių hormonų yra vadinamas leptinu, jis gaminamas riebaliniame audinyje. Per didelis sportinis krūvis bei drastiški svorio pokyčiai gali sumažinti riebalų kiekį, o dėl to gali sumažėti šio bei kitų hormonų (tokių kaip estrogenas) kiekis, ir šis sumažėjimas gali tapti nereguliaraus ciklo priežastimi.“
Nenuilstamos treniruotės, pavyzdžiui, ruošiantis maratonui ar daugiakovei, taip pat gali sukelti fizinį stresą, o jis gali sukelti hormonų disbalansą, kuris sujaukia ciklą.
Stresas
Stiprus stresas – pavyzdžiui, skyrybos ar mylimojo mirtis – gali sujaukti hormonų balansą, o tai gali sukelti vėluojančias, nereguliarias, gausias mėnesines, sako S.Ross.
Tai žinoma kaip hipotalaminė amenorėja, sako Alyssa Dweck, medicinos mokslų daktarė, akušerėginekologė ir knygos „V is for Vagina“ bendraautorė. „Ši smegenų dalis, hipotalamas, reguliuoja daugelį mėnesinių hormonų, – sako ji. – Hipotalamą labai veikia stresas.“
Policistinių kiaušidžių sindromas
Policistinių kiaušidžių sindromą sukelia reprodukcinių hormonų disbalansas, praneša Moters sveikatos biuras. Šis sindromas paveikia apie 5–10 procentų moterų, sako S.Ross.
„Pagrindinis policistinių kiaušidžių sindromo požymis yra nereguliarios mėnesinės, padidėjęs plaukuotumas vietose, kuriose norėtųsi plaukų visai nematyti, daugybinės cistos ant kiaušidžių, matomos dubens ultragarso metu, bei nevaisingumas. Jūsų hormonai – estrogenas ir testosteronas – visiškai išsimuša iš vėžių“, – sako ji. Kai turite šį sindromą, mėnesinės būna kas dvi savaites, kas 3–6 mėnesius, o kartais – vos kartą per metus.
Naudojama kontracepcija
„Vienas iš žemo estrogeno kiekio kontraceptinių tablečių šalutinių poveikių yra negausios mėnesinės arba jų nebuvimas, – sakė S.Ross. – Daugeliui tai visai norimas šalutinis poveikis.“ Tas pats galioja ir hormoninėms spiralėms, implantams ar injekcijoms, kadangi šiose priemonėse beveik nėra estrogeno.
Tačiau jei nustojote vartoti kontraceptines tabletes, pasižymėkite: S.Ross sako, kad gali prireikti 1–3 mėnesių, kad ciklas susinormalizuotų.
„Gali būti, kad nustojus vartoti kontraceptines tabletes, išryškės hormonų problemos, kurias maskavo hormoninių tablečių vartojimas“, – sako S.Ross. Jei tai jūsų atvejis, laikas susisiekti su savo ginekologu.
TAIP PAT SKAITYKITE: Viskas apie skydliaukę: kokios ligos gresia, jei jos veikla sutrinka?
Skydliaukės disfunkcija
Skydliaukė, kuri randasi jūsų kakle, reguliuoja medžiagų apykaitą, tačiau taip pat bendradarbiauja su kitomis jūsų kūno sistemomis, kad viskas veiktų sklandžiai. „Jei patiriate bet kokią skydliaukės disbalanso rūšį – hipotirozę ar hipertireozę, tai gali paveikti jūsų ciklą“, – sako A. Dweck.
S.Ross sako, kad kitos hormoninės priežastys, galinčios sukelti nereguliarų ciklą, yra Kušingo liga, prasta cukrinio diabeto kontrolė, priešlaikinis kiaušidžių nepakankamumas ir įgimta antinksčių hiperplazija (būklė, varžanti hormonų gamybą antinksčiuose).
Persileidimas
Jei atlikote nėštumo testą, ir jis buvo teigiamas, o vėliau pasirodė mėnesinės (ar kažkas panašaus į jas), ir kraujavimas buvo gausus, greičiausia, tai buvo persileidimas, sako S.Ross.
Tam tikri vaistai
Nesvarbu, nuo kasdienių galvos skausmų gelbėjotės lengvai prieinamais nereceptiniais vaistais, ar dėl tam tikrų sveikatos problemų vartojote receptinius vaistus, S.Ross sako, kad kai kurie medikamentai gali daryti įtaką jūsų ciklui. Aspirinas, varfarinas (naudojamas kraujo krešulių gydymui ar prevencijai) ir ibuprofenas gali paveikti jūsų ciklą.
Priešlaikinė menopauzė
Kai moterų, jaunesnių nei 40 metų, hormonų balansas labai setrikęs, jos gali patirti priešlaikinę menopauzę, dar žinomą kaip priešlaikinis kiaušidžių nepakankamumas. Be nepasirodžiusių mėnesinių, šios būklės požymiai taip pat yra karščio bangos, prakaitavimas naktį bei išsausėjusi makštis.
Tačiau ši priežastis neturėtų būti jūsų sąrašo viršuje. „Taip būna labai retai, todėl neturėtumėte dėl to nerimauti“, – sako A. Dweck. Jei jūsų ginekologas atmes daugumą kitų nereguliaraus ciklo priežasčių, jis jums tikrai praneš.