Daugelis sūrio rūšių turi nemažai kalorijų, riebalų bei natrio, o tai, kaip rodo moksliniai tyrimai, gali sukelti antrojo tipo diabetą, širdies nepakankamumą, išeminę širdies ligą, hipertenziją, insultą ir kt., rašoma „Eat this, not that“.
Dėl natrio ir riebalų kiekio daktarė Akua Woolbright rekomenduoja sūrio vartojimą riboti iki 28 g kietojo sūrio porcijos arba pusės puodelio minkštojo sūrio porcijos vienu kartu.
Nors tyrimai, sūrio vartojimą siejantys su lėtinėmis ligomis, gali būti šiek tiek prieštaringi, jei turite polinkį į aukštą kraujospūdį arba jums oficialiai diagnozuota hipertenzija, siūloma vengti aštrių, kietų sūrių.
„Jei norite sumažinti suvartojamo natrio kiekį, venkite fetos ir kietų sūrių, – pataria A.Woolbright. – Galite žengti dar vieną žingsnį ir vietoje nenugriebto pieno sūrių rinktis neriebius bei sumažinto riebumo.“
Štai, kokia yra sūrio atsisakymo nauda sveikatai ir galimas to šalutinis poveikis.
Gali pagerėti odos būklė
Pieno produktų, įskaitant sūrį, vartojimo sumažinimas gali turėti teigiamos įtakos jūsų odos spalvai ir tekstūrai. Tyrimai rodo, kad pieno produktai yra susiję su per dideliu riebalų kiekiu, dėl kurio ant odos gali atsirasti daugiau dėmių.
„Remiantis tyrimais, pieno produktai gali padidinti insulino kiekį, todėl padidėja hormonų, gaminančių sebumą (riebalų išsiskyrimą), kuris gali turėti įtakos spuogams, gamyba, – sako specialistė Isabel Smith. – Ne visi mano klientai tai pastebi, bet daugelis mano, kad dažniau vartojant pieno produktus, padaugėja spuogų.“
Gali sumažėti pilvo pūtimas
Jei turite virškinimo problemų ir dažnai jaučiate pilvo pūtimą, sūrio bei pieno produktų atsisakymas arba apribojimas gali padėti tai pakeisti.
„Daugeliui žmonių pieno produktai gali sukelti skrandžio sutrikimus ir pilvo pūtimą dėl to, kad jiems trūksta fermentų pieno cukrui suskaidyti, arba dėl alergijos, – sako visuomenės sveikatos mokslų magistrė Trista Best.
– Tie, kurie neturi pakankamo kiekio laktazės – fermento, virškinančio pieno cukrų, – yra žinomi kaip laktozės netoleruojantys asmenys, kurie, vartodami pieno produktus, patiria pernelyg didelį virškinimo trakto sutrikimą ir pilvo pūtimą.“
Jei sūriai, kuriuose yra laktozės, vargina jūsų skrandį, apsvarstykite galimybę rinktis sūrį be pieno.
Gali mažiau skaudėti galvą ir kamuoti migrena
Jeigu jus dažnai kamuoja migrena, gali būti, kad dėl to kalta mityba, kurioje gausu sūrio ir pieno produktų. Kai kuriuose sūriuose yra daug tiramino – aminorūgšties, kuri natūraliai aptinkama augaluose, gyvūniniuose produktuose bei istoriškai siejama su migrenos ir galvos skausmo sukėlimu.
Daug tiramino turi brandintas čederio sūris, šveicariškas sūris, parmezanas, mėlynasis sūris ir kamamberas.
Gali sumažėti cholesterolio ir širdies ligų rizika
Dar vienas teigiamas šalutinis sūrio atsisakymo poveikis yra tas, kad, valgydami mažiau šio pieno produkto, galite lengviau reguliuoti cholesterolio kiekį kraujyje bei sumažinti kitų širdies ir kraujagyslių ligų riziką.
„Sūris yra daug sočiųjų riebalų turintis maisto produktas, o šie skatina širdies ligas, nes didina cholesterolio kiekį, – aiškina T.Best. – Įrodyta, kad sotieji riebalai didina „blogojo“ cholesterolio kiekį, nes skatina kepenis gaminti daugiau cholesterolio.“
Gali sumažėti svoris
Jei bandote numesti svorio, dėl cukraus, riebalų ir kalorijų kiekio, esančio daugelyje sūrio rūšių, perteklinis sūrio valgymas taip pat gali sutrukdyti jums pasiekti norimą svorį.
Gali sumažėti vėžio rizika
Apribojus sūrio ir kitų pieno produktų vartojimą, gali sumažėti vėžio rizika. Taip yra todėl, kad, valgydami mažiau sūrio, suvartojate mažiau kazeino – baltymo, esančio piene, kuris gali būti susijęs su ligomis.
„Įrodyta, kad kazeinas didina tam tikrų tipų navikų, pavyzdžiui, prostatos vėžio ir galimai krūties vėžio augimą“, – sako medicinos centro vyresnioji dietologė Dana Ellis Hunnes.
Gali sumažėti organizmo uždegimas
Dietologė Bess Berger pažymi, kad sūryje ir pieno produktuose yra daug priedų, konservantų bei hormonų, kurie gali sukelti organizmo uždegimą.
„Kaip dietologė matau, kad moterys, atsisakiusios pieno produktų, praneša, jog galvos skausmas ir kitos uždegiminės reakcijos nurimo, – teigia B.Berger. – Deja, šiandien pieno produktų kokybė yra gerokai prastesnė ir labiau modifikuota nei prieš 20 metų – tai turi įtakos daugeliui mūsų.“
Jei nenorite visiškai atsisakyti sūrio, D.E.Hunnes rekomenduoja rinktis tokį, kuriame mažiau priedų.
Gali būti ekologiškesnis gyvenimo būdas
Sūrio atsisakymas naudingas ne tik jūsų sveikatai, bet ir planetai.
„Pieno gamybai reikia daug vandens, – pabrėžia D.E.Hunnes. – Aplinkosaugos požiūriu sūris reikalauja labai daug išteklių.“