Vis tik su tokiais žmonėmis vienaip ar kitaip gyvenime susiduriame kiekvienas ir dažniausiai – ne vieną kartą. Deja, santykiai su jais mums į naudą neišeina, priešingai – susidūrę su toksišku žmogumi galime pradėti abejoti savimi, save menkinti ar elgtis toli gražu ne taip, kaip mums būdinga.
Kad to išvengtumėte – vertėtų žinoti keletą toksiškiems žmonėms būdingų charakterio bruožų. Taip kuo anksčiau galėsite šiuos žmones atpažinti. Toksiškiems žmonėms būdingus elgesio ypatumus vardija portalas „Psychology Today“.
TAIP PAT SKAITYKITE: Manipuliacijos pinklės: ženklai, kad kiti sprendžia savo problemas jūsų sąskaita
1. Jie mėgsta manipuliuoti
Pagrindinis toksiško žmogaus tikslas – priversti kitus daryti tai, ko nori jis, nes jis šiame pasaulyje svarbiausias. Šie žmonės išnaudoja kitus tam, kad pasiektų bet kokius savo tikslus. Santykiuose su šiuo žmogumi galėsite pamiršti, ko norite patys, apie jokias lygybes čia negali būti ir kalbos.
2. Jie mėgsta teisti ir kritikuoti
O jų kritika gali būti visokia: dėl to, kaip atrodote, kaip pasielgėte ar ko nepadarėte. Savęs jie, žinoma, niekada nekritikuos ir jei reikės – nė kiek nepasigėdys ir pameluoti.
3. Jie niekada neprisiima atsakomybės
Kad ir ką padarytų, savo klaidų šie žmonės niekada nepripažins. Verčiau jau prisiims puolimo taktiką ir neigdami savo klaidas ar gindami savo požiūrį jie dar ir jus privers pasijusti kaltais.
4. Jie niekada neatsiprašo
Ir nemato tam jokios priežasties, nes už bet kokias padarytas klaidas visuomet atsakingi yra kiti asmenys. Labai dažnai jie mėgsta prisiimti aukos vaidmenį – vien tam, kad pelnytų aplinkinių simpatijas ir pelnytų atleidimą.
5. Jie yra nenuoseklūs
Bendraujant su toksišku žmogumi, kartais gali tapti sudėtinga sekti jų nuomonę ar požiūrį, mat tiek vienas, tiek kitas gan dažnai keičiasi. Savo požiūrį, nuomonę ar elgesį jie gali keisti priklausomai nuo aplinkybių ar savo tikslų.
6. Jie verčia jus įrodyti jiems savo ištikimybę
Dažnai toksiški žmonės verčia jus rinktis juos vietoj kažko kito arba daryti kažką, ko nori jie, o ne jūs, kad taip įrodytumėte jiems savo ištikimybę. Dažnai šis santykis gali virsti kontrole, kuomet vienintelis jūsų pasirinkimas yra šis žmogus, dėl kurio neretai netgi tenka apriboti ar nutraukti kitus jums svarbius ryšius.
7. Jie verčia jus gintis
Kadangi šie žmonės kompromisų niekad neieško ir jiems gan mažai rūpi jūsų požiūris ar jausmai, ginčydamiesi su jais neretai „pagausite“ save bandančius gintis. Atminkite, kad turite reikalą su dideliais manipuliatoriais – jų taktika koncentruotis į problemas, ne į jų sprendimo būdus, tad nesistebėkite, kad aptardami tam tikrą bėdą ar problemą, būsite apkaltinti neteisingai pasirinktu tonu, kabinėjimusi, ne taip parinktais žodžiais ir pan.
8. Jie nepalaikys ir nesidomės tuo, kas svarbu jums
Tiesą sakant, jei jums nutiks kas nors gero, toksiškam žmogui tai reikš tik vieną – vadinasi, nukrypo dėmesys nuo jo. Saugokitės tokių žmonių.
Dažnai toksiški žmonės tikisi, kad jūs sutvarkysite jų problemas, jie nori, kad jų gailėtumėtės ir prisiimtumėte atsakomybę dėl to, kas blogo nutinka jiems. Bėda tik ta, kad tos jų problemos niekad nesibaigia, vieną išsprendus, padėkos nesulauksite, tik įsivelsite į vieną po kitos sekančią problemų raizgalynę.
TAIP PAT SKAITYKITE: Kaip apsiginti nuo manipuliuotojų ir energinių vampyrų