Kramtykite, kramtykite, kramtykite
Jūsų virškinimo sistema pradeda dirbti anksčiau nei įdedate maistą į burną. Vien tik maisto vaizdas ar kvapas skatina seilių išsiskyrimą. Kai pradedate kramtyti, šios seilės sudrėkina maistą ir jose esantys fermentai pradeda virškinimo procesą. Maistą reikia kramtyti tol, kol pajusite, kad jis tampa skystas, tuomet tolesnis jo virškinimo procesas bus gerokai sklandesnis.
Rinkitės maistą, kurį „mėgsta“ jūsų žarnynas
Čia tinka įprastos taisyklės: mažiau vartokite raudonos mėsos, apdoroto ir greito maisto, paprastųjų angliavandenių, tokių kaip balta duona, pyragai, tortai, cukrus, miltiniai gaminiai. Gerokai padidinkite vaisių ir daržovių kiekį racione, tai puikus maistinių skaidulų šaltinis. Maistinės skaidulos būtinos sklandžiai žarnyno veiklai, taip pat jos suteikia sotumo jausmą. Vaisiai ir daržovės labai vertingi ir tuo, kad jų sudėtyje yra natūralių virškinimo fermentų, kurie padeda greičiau skaidyti maistą.
Svorį meskite protingai
Antsvoris - tai ženklas, kad jūsų kūnas patiria stresą ir tam didelę įtaką turi vangi virškinimo sistema. Pamirškite griežtas dietas, valgykite skaidulų gausų maistą, kuris padės išvalyti žarnyną ir atsikratyti svorio. Tufts Universitete (JAV) atliktas tyrimas parodė, kad mažai skaidulų vartojančios moterys yra gerokai labiau linkusios nutukti už moteris, kurių mityboje skaidulų gausu.
Gerkite daugiau vandens
Vanduo padeda išplauti toksinus iš virškinamojo trakto, be to, jis suminkština žarnyno turinį ir jis lengviau slenka žarnynu. Pasistenkite išgerti ne mažiau kaip du litrus gryno vandens per dieną (neskaitant kitų skysčių). Vandenį geriausia gerti 30 minučių prieš valgį, o ne valgio metu ar iš karto po jo, kadangi geriamas su maistu, jis gali praskiesti virškinimo fermentus ir sulėtinti virškinimą.
Daugiau judėkite
Judėjimas ne tik padeda palaikyti gerą fizinę formą, bet ir paspartina žarnyno darbą. Reguliari fizinė veikla pažadina limfinę sistemą ir paskatina nesuvirškintų medžiagų atsikratymą – tyrimai rodo, kad sportuojantys žmonės daug rečiau serga žarnyno ligomis.
Papildykite virškinimo fermentų atsargas
Nemaža dalis žmonių susiduria su problema, kad jų organizmas nepagamina pakankamai virškinimo fermentų, padedančių skaidyti maistą ir efektyviai pasisavinti naudingąsias medžiagas. Šių fermentų galima gauti su šviežiu augaliniu maistu, tad reikia stengtis valgyti kuo daugiau žalių daržovių, vaisių ar papildyti savo mitybą virškinimo fermentais (geriausiai augaliniais), kurių galite įsigyti maisto papildų forma.
Pasirūpinkite savo žarnyno mikrobiotika
Gerųjų bakterijų mūsų organizme yra apie 2 kilogramus. Iš viso yra daugiau nei 500 skirtingų gerųjų bakterijų rūšių, penkios iš jų yra pačios svarbiausios - Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus bulgaricus ir Bifidobacterium bifidum. Labai svarbu palaikyti pakankamą gerųjų bakterijų kiekį žarnyne. Jų balansas gali sutrikti netaisyklingai maitinantis, patiriant stresą, vartojant antibiotikus. Sulaukus 50-ies, gerųjų bakterijų kiekis natūraliai ima mažėti.
Stenkitės reguliariai „apsilankyti pas nykštukus“
Jeigu jus vargina vidurių užkietėjimas, nesuvirškintos medžiagos per ilgai užsibūna storojoje žarnoje, prasideda puvimo procesai, tai gali paveikti imuninę sistemą, sukelti odos problemas, lemti energijos stygių bei pastovų vangumo jausmą.
Gerai žarnyno peristaltikai ir reguliariam tuštinimuisi būtina gauti pakankamai maistinių skaidulų. Ypač naudingos skaidulos yra gaunamos iš balkšvųjų gysločių. Jos sugeria į save 25 kartus daugiau vandens nei sveria pačios, padeda palaikyti į žarnyną patenkančių medžiagų drėgmę ir lengviau slinkti žarnynu.
Laisvinamieji preparatai – tai tik pati paskutinė išeitis
Jei vidurių užkietėjimas tęsiasi jau ilgą laiką, minėti natūralūs būdai gali imti veikti ne iš karto. Norint kuo greičiau sau pagelbėti, galite pamėginti vieną natūralesnių laisvinamųjų – seną. Tai padės paskatinti peristaltiką ir ištuštinti žarnyną. Tačiau negalima senos ar kitų laisvinamųjų vartoti ilgą laiką, kadangi tuomet jūsų žarnynas įpranta būti stimuliuojamas ir nustoja vykdyti savo natūralią veiklą. Po vienkartinio žarnyno ištuštinimo laisvinamųjų preparatų pagalba labai svarbu ir toliau tęsti aukščiau minėtų patarimų vykdymą.