Adenoidai ir pasikartojančios vaiko nosiaryklės ligos: kaip padėti vaikui?

Jeigu vaikas dažnai ir ilgai serga nosiaryklės ligomis, ausų uždegimu, tai gali būti padidėjusių adenoidų požymis. Plika akimi išvešėjusių adenoidų nepamatysime. Apžiūrėti ir įvertinti nosiaryklės būklę gali tik gydytojas otorinolaringologas. Tačiau pirmuosius požymius žinoti turėtume, kad laiku kreiptumės pagalbos į specialistą. Kokie požymiai išduoda, kad vaiko adenoidai padidėję, ir kaip jam padėti? Koks ryšys tarp imuniteto, padidėjusių adenoidų ir pasikartojančių nosiaryklės ligų?
Peršalimas
Peršalimas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Adenoidai ir polipai – ta pati liga?

Visuomenėje adenoidai ir polipai neretai tapatinami. Tačiau, anot gydytojo infektologo profesoriaus Alvydo Laiškonio, tai skirtingi negalavimai, nors ir pasireiškia panašiais požymiais. Adenoidai – tai nėra liga, tai limfinio audinio, esančio nosiaryklėje, išvešėjimas. O polipai formuojasi nosyje. Tai nosies ir prienosinių ančių (sinusų) liga, pasireiškianti gleivinės sustorėjimu, išburkimu. Adenoidų ir polipų taip pat nereikėtų painioti su tonzilėmis, kurios yra gerklėje, o adenoidai yra virš tonzilių, nosies ertmės gale.

Adenoidai dažniausiai vargina 3–15 metų vaikus. Tiesa, šių dienų tendencija – kad jie pasireiškia vis jaunesniems vaikams. O polipų vaikams būna retai, jie labiau kankina suaugusiuosius.

Adenoidams vystytis įtakos turi dažnas sergamumas sloga (rinitu), rinosinusitu (prienosinių ančių uždegimu), kitomis infekcinėmis ar alerginėmis ligomis, mažakraujyste, tuberkulioze.

Kokie simptomai įspėja, kad vaikui išvešėjo adenoidai?

Įtarti, kad vaiko adenoidai padidėję, galite, jeigu pastebėjote šiuos simptomus:

•dažnai serga peršalimo ligomis;

•sloguoja kartą per mėnesį;

•kvėpuoja pro burną;

•dažnai būna prasižiojęs, net ir naktį, atvėpsta apatinis žandikaulis;

•miegodamas knarkia;

•pasunkėjęs kvėpavimas, nors slogos nėra;

•užsitęsusi sloga, kuri sunkiai pasiduoda gydoma;

•skauda galvą, ausį;

•sumažėja vaiko aktyvumas.

Kuo pavojingi padidėję adenoidai?

Padidėję adenoidai sutrikdo gleivių, kitų išskyrų, kurios apvalo nosies ertmę nuo bakterijų, virusų ar kitų kenksmingų mikrobų, nutekėjimą, ir taip sudaromos palankios sąlygos infekcijai įsitvirtinti ir vystytis. Dėl padidėjusių adenoidų vaikas kvėpuoja pro burną, tada oras nebūna sušildomas, sudrėkinamas, nėra apvalomas nuo dulkių, todėl jis greičiau ir dažniau suserga nosiaryklės, kvėpavimo takų ligomis. Taigi padidėję adenoidai padidina tokių ligų, kaip faringitas (ryklės gleivinės uždegimas), laringitas (gerklų gleivinės, kuri dengia ir balso stygas, uždegimas), tracheitas (trachėjos uždegimas), bronchitas, riziką. Be to, patys adenoidai yra patogi vieta bakterijoms ir virusams kauptis. Tad padidėję adenoidai yra lėtinės infekcijos židinys.

Anot prof. A.Laiškonio, padidėję adenoidai gali paveikti klausą, nes gali sukelti skysčių susikaupimą vidurinėje ausyje. Sunkiausia komplikacija – klausos netekimas. Taip pat jie gali išprovokuoti vidurinės ausies uždegimus. Nustatyta, kad padidėję adenoidai turi neigiamos įtakos vaiko mokymosi procesui ir raidai. Juk esant pasunkėjusiam kvėpavimui vaiko organizmas nėra pakankamai aprūpinamas deguonimi. O, kaip žinoma, labiausiai ir pirmiausiai deguonies trūkumas atsiliepia protinei veiklai. Be to, naktį neprakvėpuodamas, knarkdamas vaikas blogai išsimiega, todėl dieną būna pavargęs, suirzęs, piktas. Dėl atsikišusio žandikaulio deformuojasi sąkandis. Tai ilgainiui ima sunkinti kramtymo procesą, blogėja vaiko apetitas, todėl sulėtėja jo augimas, vystymasis. Taip pat adenoidai gali sukelti ir kalbos sutrikimų, tokie vaikai kalba tarsi pro nosį.

Išvardytos padidėjusių adenoidų pasekmės įrodo, kad juos gydyti būtina. Gydymas parenkamas individualiai, atsižvelgiant į vaiko būklę, adenoidų dydį, kt.

Imunitetas ir adenoidai – koks ryšys?

Prof. A.Laiškonis primena visiems žinomą tiesą – kad stiprus imunitetas gali sumažinti sergamumą nosiaryklės, kvėpavimo takų ligomis. Profesorius pabrėžia, kad adenoidai užima svarbią vietą imuninėje sistemoje.

Adenoidų struktūra ir dydis kinta nuo gimimo: iš pradžių jie didėja, o maždaug nuo aštuonerių metų pamažu pradeda mažėti ir sunyksta sulaukus paauglystės. Tai normalus ir natūralus procesas. Mažam vaikui adenoidai reikalingi, nes jie atlieka imunomoduliatoriaus funkciją. Kitaip tariant, kai organizmas susiduria su „virusu įsibrovėliu“, adenoiduose labai aktyviai vyksta imuninis atsakas, t.y. pasipriešinimas tam virusui, dėl ko gausėja limfoidinio audinio apimtis, ir adenoidai atitinkamai didėja. Taip ir adenoidai padeda neutralizuoti įvairius į organizmą patekusius virusus, mikrobus, bakterijas (antigenus). Taigi pagrindinė adenoidų funkcija – išskiriant specialias medžiagas dalyvauti imuninio atsako į patekusį antigeną formavime, būti užkarda, kuri sulaikytų kenksmingus įsibrovėlius.

Kaip padėti sergančiam vaikui?

Anot prof. A.Laiškonio, kol kas nėra tiksliai aišku, kas yra pirminė pasikartojančių nosiaryklės ligų priežastis. Viena vertus, dėl pakitusios adenoidų struktūros antigenas gali būti nesunaikinamas, ir tai gali sudaryti sąlygas nuolatinei infekcijai. Kita vertus, priežastis gali būti silpnas, nepakankamas imunitetas, kuris nesugeba adekvačiai reaguoti į antigenus. Taigi, jeigu imuninė sistema nusilpusi, tokiam vaikui dažniausiai bus nustatyti ir padidėję adenoidai.

Kaip stipinti vaiko imunitetą? Visada organizmo atsparumą reikėtų pradėti didinti natūraliomis priemonėmis. Sportas, grūdinimasis, racionali mityba, aktyvus poilsis – svarbiausi imuninės sistemos stiprinimo veiksniai. Tačiau jei jie nepadeda, tokiais atvejais gamta žino, kaip grąžinti sveikatą, numalšinti skausmą, sustiprinti imunitetą. Svarbu: saugus ir gydomosiomis savybėmis pasižymi tik augalinis vaistas, o ne augalinis maisto papildas. Tai esminis skirtumas, kurį turėtume žinoti eidami į vaistinę.

Norint sustiprinti organizmo gynybinę sistemą, pasirodžius pirmiesiems infekcijos požymiams ar siekiant užbėgti ligai už akių, pasiteisino augalinio vaisto Tonsilgon N, pasižyminčio imunomoduliuojamuoju poveikiu, vartojimas. Jo sudėtyje yra 7 skirtingų gydomųjų augalų – vaistinių svilarožių šaknų, ramunėlių žiedų, ožkabarzdžių asiūklių, riešutmedžių lapų, kraujažolių, ąžuolų žievės, kiaulpienių – ekstraktai.

Preparatai, kurie pasižymi imunomoduliuojamuoju poveikiu, stimuliuoja organizmo natūralų gebėjimą pasipriešinti ligoms, t.y. skatina imuninės sistemos veiklą. Augalinis vaistas Tonsilgon N, kurio vienas svarbiausių poveikių – imunomoduliuojamasis, pastaraisiais metais buvo ištirtas nuodugniau. Iš klinikinių tyrimų su vaistiniu preparatu Tonsilgon N žinoma, kad sudėtyje esantys svilarožių ir ramunėlių polisacharidai (organiniai junginiai) vieną svarbių imuninės sistemos parametrų – fagocitozę – padidina daugiau nei du kartus. Fagocitozė – tai organizmo gebėjimas pasiglemžti ir suvirškinti į organizmą patekusius patogenus, t.y. įvairius virusus, bakterijas, mikrobus ar kitus kenksminus įsibrovėlius. Taigi Tonsilgon N pasižymi imunomoduliuojamuoju, uždegimą slopinančiu, antivirusiniu ir antibakteriniu poveikiais ir yra rekomenduojamas skirti esant pirmiesiems peršalimo požymiams, ypač tam, kad bet kurio amžiaus pacientai sveiktų greičiau, organizmas būtų apsaugotas nuo ligos progresavimo ir pasikartojimo ateityje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų