Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Adenoidų ir tonzilių šalinimo operacijos vaikams: kada būtina jas atlikti?

Adenoidus ir tonziles turi visi gimę vaikai, tačiau jos didėti pradeda kiek vėliau – sulaukus 1,5 metų. Padidėję adenoidai ir tonzilės vaikams gali lemti miego apnėjos, knarkimo atsiradimą, kvėpavimo per nosį pasunkėjimą, nuolatinį kvėpavimą per burną ar netgi klausos problemas.
 Gydytoja otorinolaringologė Vaiva Mickevičienė
Gydytoja otorinolaringologė Vaiva Mickevičienė / 123RF ir „Kardiolitos klinikų“ nuotr.

Pastebėjus šiuos sutrikimus, galima atlikti adenoidų ar tonzilių šalinimo operacijas, kurios padės užkirsti kelią rimtesniems susirgimams. Ausų, nosies ir gerklės ligų (LOR) centro gydytoja otorinolaringologė Vaiva Mickevičienė pažymi, kad adenoidai dažniausiai operuojami ikimokyklinio ir pradinių klasių amžiaus vaikams, kadangi tuo metu šių audinių augimo greitis intensyviausias, rašoma Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ pranešime žiniasklaidai.

„Adenoidai, kitaip vadinami ryklės migdolu, yra limfoidinio audinio sankaupa nosiaryklėje. Kartu su tonzilėmis ir kitomis panašią funkciją atliekančiomis struktūromis, adenoidai formuoja Waldeyer‘io limfoadenoidinį žiedą, kuris veikia kaip infekcijos vartai, kurie pirmiausia kontaktuoja su infekcijų sukėlėjais ir gamina ląsteles kovai su infekcija“, – pasakoja V.Mickevičienė.

Adenoidai lemia kvėpavimo bei klausos sutrikimus

Tėvai kreipiasi į gydytojus, kai vaikai pirmais ar antrais darželio metais itin daug serga – dažniausiai tokiu atveju vyrauja klaidingas įsitikinimas, kad dėl to kalti adenoidai. Tačiau jie daugiausia problemų sukelia, kai stipriai padidėja – tai lemia ir jų natūralus augimas, ir infekcijų dažnis.

„Adenoidams žymiai padidėjus, pasunkėja vaiko kvėpavimas per nosį, burna būna dažnai pražiota net ir ne slogos metu, miegant, atsiranda knarkimas ar miego apnėjos, kurios tapo dažniausia adenoidų operacijų priežastimi visame pasaulyje. Tokie sutrikimai kaip nuolatinis prasižiojimas per kurį laiką lemia ryškius sąkandžio pokyčius, kurie, uždelsus atlikti operaciją, išlieka“, – aiškina gydytoja otorinolaringologė.

Dideli adenoidai taip pat gali blokuoti nosiaryklines ausų angas, tokiu atveju sutrinka ventiliacija vidurinėje ausyje ir kinta slėgis bei kaupiasi skystis, dėl kurio užgula ausis ir pablogėja klausa. Tokius trumpalaikius sutrikimus tėvai pastebi ir slogų metu, kai vaikas pradeda perklausinėti, kas jam sakoma, ar negirdi net šaukiamas. Dažniausiai jie praeina savaime, pasibaigus slogai. Tačiau, jei klausos pablogėjimas trunka kelis mėnesius arba kartojasi itin dažnai, rekomenduojama adenoidus šalinti kaip pagrindinę ausies patologijos priežastį.

Tonzilių šalinimas gali padėti išvengti lėtinių ligų

Nors, augant vaikui, kartu su adenoidais didėja ir tonzilės, pasitaiko, kad pastarosios padidėja ryškiau ir tarpas tarp jų lieka nedidelis bei susiaurėja burnos plyšys liežuvio gale. Tokiu atveju atsiranda knarkimas, miego apnėjos, sunkesniais atvejais pakinta artikuliacija, vaikas vengia kieto, sunkiau sukramtomo maisto. Esant tokiems pakitimams, rekomenduojama tonziles mažinti arba šalinti.

„Pilnas tonzilių pašalinimas rekomenduojamas, kai diagnozuojamas lėtinis tonzilitas. Jis gali būti nustatomas tiek vaikams, tiek suaugusiesiems. Esant lėtiniam tonzilitui, tonzilės laikomos infekcijos židiniu, o pasikartojanti liga susijusi su didesne atokiųjų komplikacijų (sąnarių, širdies, inkstų) pažeidimo rizika“, – aiškina gydytoja otorinolaringologė.

123RF.com nuotr./Serganti mergaitė
123RF.com nuotr./Serganti mergaitė

V.Mickevičienė atkreipia dėmesį, kad nepasireiškus lėtiniam tonzilitui, o esant tik padidėjusioms tonzilėms, ikimokyklinio amžiaus vaikams jos dažniausiai yra mažinamos, nešalinamos pilnai, kadangi yra reikalingos kaip imuninės sistemos dalis. Vyresniame amžiuje ar suaugusiam žmogui padidėjusios tonzilės dažniausiai šalinamos pilnai.

Pacientas grįžti namo gali tą pačią dieną po operacijos

Adenoidų šalinimo operacija yra dažniausiai vaikams atliekama operacija ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Operacija nereikalauja itin sudėtingo pasiruošimo ir yra dienos chirurgijos paslauga, kuomet pacientas namo išleidžiamas tą pačią dieną.

„Operacija atliekama taikant bendrinę nejautrą ir trunka dažniausiai iki pusvalandžio. Jos metu pašalinamas adenoidų audinys, sustabdomas kraujavimas, burnoje nelieka jokių tvarsčių, drenų ar siūlų. Pabudus po operacijos rekomenduojama negerti ir nevalgyti, o praėjus kelioms valandoms, mažieji pacientai dažniausiai jaučiasi įprastai. Jei jaučiamas minimalus skausmas, jis įprastai numalšinamas geriamais nuskausminamaisiais vaistais“, – pasakoja otorinolaringologė V.Mickevičienė.

Nors tonzilių šalinimo operacija užtrunka tik truputį ilgiau nei adenoidų ir yra priskiriama dienos chirurgijos paslaugoms, tačiau ji yra kiek sudėtingesnė. Anot gydytojos, po operacijos lieka dvi atviros žaizdos buvusioje tonzilių vietoje, todėl pooperacinis laikotarpis šiek tiek sunkesnis – jaučiamas ilgiau trunkantis ir stipriau išreikštas skausmas, o gijimas trunka mažiausiai 2 savaites.

Svarbu laikytis rekomendacijų

Pašalinus adenoidus bei atlikus tonzilių mažinimo operaciją, itin griežtų rekomendacijų nėra. Prašoma savaitę arba dvi po operacijos riboti fizinį krūvį, tačiau veikla namuose gali išlikti įprasta. Po operacijos galima eiti į lauką, tačiau rekomenduojama vengti kontaktų, kurie galėtų būti infekcijų šaltiniai, todėl geriau darželio ar mokyklos savaitę nelankyti.

Po tonzilių visiško šalinimo operacijos režimas yra griežtesnis – kraujavimo rizika didesnė, todėl dvi savaites rekomenduojama speciali dieta, griežtai nurodoma vengti stipraus ir intensyvaus fizinio krūvio, karštų patalpų, negalima skristi lėktuvu ar toliau keliauti.

Dažnai pacientai mano, kad pašalinus tonziles ar adenoidus, bus dažniau sergama peršalimo ligomis – nuo seno gajus mitas, kad atlikus tonzilių šalinimo operaciją infekcija nesulaikoma burnoje, o visada leidžiasi į kvėpavimo takus ir sukelia bronchitus. Anot gydytojos, dėl to baimintis nereikėtų.

„Jei tonzilių operacija atliekama pagal visas indikacijas, t. y. jei tonzilės iš tiesų yra infekcijos židinys, o tonzilitai yra dažnai pasikartojantys, šiuos audinius šalinti būtina, kadangi savo apsauginės funkcijos jos ir taip jau nebeatlieka“, – aiškina gydytoja otorinolaringologė V.Mickevičienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs