Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Ajurvedos gydytojas: jei norite gerų santykių šeimoje ir sėkmingos karjeros, žinokite savo tipą

Lietuvoje svečiavosi Ajurvedos gydytojas iš Indijos Saurabhas Pardeshi. Pastaruoju metu Europoje gyvenantis ir sėkmingai šiuolaikinės civilizacijos sukeltas ligas gydantis specialistas neapsiriboja vien fiziniu kūnu. Mat pagal Ajurvedos principus fiziologija neatsiejama nuo žmogaus charakterio, jo polinkių ir pasirinktos veiklos.
Saurabh Pardeshi
Saurabhas Pardeshi / 15min nuotr.

90 proc. šiuolaikinių ligų priežastis – stresas

S.Pardeshi, kurį į Lietuvą pakvietė Baltijos „Gyvenimo meno“ labdaros ir paramos fondas, yra baigęs Sri Sri Ayrveda universitetą Indijoje ir jau aštuonerius metus keliauja po pasaulį bei konsultuoja žmones taikydamas pulso diagnostiką ir kitus ajurvedinius gydymo būdus.

Pastaruoju metu jis daug laiko praleidžia Lenkijoje. Įdomu, kad konsultacijos metu jis ne tik aptaria sveikatos būklę, bet ir pažeria įžvalgų apie žmogaus charakterį, jo polinkius, tinkamiausią veiklą ir pataria, kaip reikėtų koreguoti gyvenimo būdą, kad žmogus jaustųsi sveikas ir patenkintas gyvenimu.

Šiandien mes pakankamai rūpinamės savo kūnu – prakaituojame sporto salėje su treniruokliais, bėgiojame, važinėjame dviračiu, tačiau visiškai nesirūpiname savo proto būkle.

Specialisto teigimu, žmogus gali būti sveikas tik tuomet, kai pasirenka jo prigimtį atitinkančią veiklą ir gyvena pagal principus, kurie šiai neprieštarauja.

Pagal Ajurvedą žmonės turi įgimtą konstitucijos tipą, kuris apibrėžia ne tik kūno sudėjimą, organizme vykstančius medžiagų apykaitos procesus, bet ir charakterį, įprastą būdą bendrauti ir dirbti. Mokslo įrodymais besiremiančiam vakariečio protui Ajurvedos teiginiai – labiau egzotika nei rimtą pagrindą turinti teorija, tačiau iškart neatmeskite. Pabandykime prisimatuoti S.Pardeshi patarimus.

Pasak S.Pardeshi, net 90 proc. šiuolaikinių ligų priežastis – stresas. „Šiandien mes pakankamai rūpinamės savo kūnu – prakaituojame sporto salėje su treniruokliais, bėgiojame, važinėjame dviračiu, todėl jis – pakankamai stiprus. Tačiau mes visiškai nesirūpiname savo proto būkle, o jam, lyginant su mūsų tėvų ar senelių karta, tenka kur kas daugiau iššūkių, kadangi jam tenka aprėpti kur kas daugiau dalykų. Tai ir yra didžiausia bėda“, – tikino pašnekovas.

Mūsų santykį su pasauliu lemia konstitucijos tipas

Pasak Ajurvedos specialisto, yra trys pagrindiniai prigimtiniai konstitucijos tipai, nuo kurių priklauso mūsų pasaulėjauta ir mūsų santykis su aplinka, taip pat ir streso poveikis mums.

Vanduo yra pastovus, oras – nepastovus, todėl ir šie žmonės yra nepastovūs, jų galvoje visą laiką sukasi daug minčių.

Taigi pagal Ajurvedą mes visi turime trijų tipų energijos – oro (Vata), ugnies (Pita) ir vandens (Kapa). Tačiau vienas iš elementų paprastai vyrauja.

Egzistuoja daugybė testų, padedančių patiems nustatyti savo konstitucijos tipą, tačiau gydytojas teigia, kad geriausiai tai parodo pulsas, o visi išoriniai aprašymai gali klaidinti, kadangi šiuolaikinio žmogaus organizmas – labai išsiderinęs. Pavyzdžiui, jeigu mūsų oda sausa, tai dar nereiškia, kad ji sausa iš prigimties.

„Kai mes žinome žmogaus konstituciją, pagal jo prigimtį galime rekomenduoti tinkamiausią gyvenimo būdą. Pavyzdžiui, koks skirtumas tarp Kapa (vandens) ir Vata (oro) žmogaus? Vanduo yra pastovus, oras – nepastovus, todėl ir šie žmonės yra nepastovūs, jų galvoje visą laiką sukasi daug minčių. Tokia jų prigimtis. Tuo tarpu vandens žmonės yra ramūs, nuosaikūs mąstymo procese, jie dažniau nori pamiegoti, atsipalaiduoti negu įtemptai galvoti. Pita (ugnies) žmonės – dar kitokie. Jie perfekcionistai, impulsyvūs, greitai supyksta, jeigu kas nors nepatinka“, – pasakojo S.Pardeshi.

Kaip paskirstyti funkcijas komandoje ir šeimoje

Pasak Ajurvedos specialisto, jei žmonės išmanytų savo ir aplinkinių tipus, kiltų gerokai mažiau problemų santykiuose.

„Norint, kad įstaiga ar įmonė sėkmingai gyvuotų, geriausia, kad joje dirbtų visų trijų tipų žmonės. Ugnies žmonės yra lyderiai. Jie perfekcionistai, labai aktyvūs, siekiantys tikslo. Oro žmonės taip pat aktyvūs, bet jie nemėgsta prisiimti atsakomybės už sprendimus. Kita vertus, jie mėgsta dirbti, nes jų prigimtis juos verčia nuolat judėti, veikti. Vandens žmonės – palaikomoji komanda. Jie daro tai, kas jiems nurodoma.

Jeigu kompanijoje norima pokyčių, reikia daugiau ugnies žmonių. Jeigu norite greito rezultato ir greitų veiksmų, remkitės oro žmonėmis. Norint išsaugoti esamą situaciją geriausia tinka vandens žmonės.

Žinios apie konstitucijų tipus padeda geriau suvokti savo ir kitų žmonių apribojimus, o tuomet mes nei iš savęs, nei iš kitų nereikalaujame neįmanomo. Taip pat ir santykiai šeimoje prasideda gražiai, bet po kiek laiko atsiranda daug atsakomybių, o su jomis – daug streso“, – aiškino pašnekovas.

Pasak pašnekovo, kad santykiai būtų stabilūs, jie turi būti paremti meile ir savitarpio supratimu, tačiau ne mažiau juos veikia ir žmonių charakteriai. Pavyzdžiui, jeigu vyras yra Pita (ugnis), o moteris – Kapa (vanduo), gali būti labai graži šeima, kai sutuoktiniai vienas kitą papildo, bet periodiškai jiems reikia pasikalbėti apie tai, kaip jaučiasi, ir išsiaiškinti savo ir kito apribojimus bei galimybes.

Pavyzdžiui, ugnies žmogus paprastai prisiima atsakomybę, kad namuose vyktų transformacijos – remontas ir pan. O užtikrinti pastovumą ir tęstinumą apsiima vandens žmogus, nes jis puikiai moka išlaikyti tai, kas sukurta.

Vida Press nuotr./Pora barasi
Vida Press nuotr./Pora barasi

Kaip pasirinkti profesiją

S.Pardeshi teigimu, nors profesiją paprastai mes renkamės intuityviai atsižvelgdami į savo polinkius, savo tipo žinojimas labai padėtų jaunuoliams iš karto pasirinkti teisingą kelią.

Pavyzdžiui, oro žmonės yra geri dizaineriai, jie labai kūrybiški, linkę išrasti įvairias naujoves, geri rašytojai, turi aktorinių gebėjimų. Ugnies žmonės – geri vadybininkai, marketingo specialistai, finansininkai, verslininkai, administratoriai.

Vandens žmonės – geri verslininkai, teisėjai, mokslininkai, gydytojai. Jiems nereikia aktorinių gebėjimų, didelių bendravimo įgūdžių, jiems labiau reikia proto gebėjimų, atminties. Šie žmonės turi geresnę atmintį negu pirmieji du tipai.

15min montažas/Iškylos patiekalai.
15min montažas/Iškylos patiekalai.

Skirtingam tipui – skirtingas maistas

Priklausomai nuo vyraujančio elemento kūne, priklauso ir mūsų polinkis tukti arba lieknėti. Pavyzdžiui, oro žmonių medžiagų apykaita labai greita, todėl jie gali valgyti daug ir nuolat, tačiau svorio nepriauga net norėdami. Visai kas kita vandens žmonės. Jiems tenka nuolat prisižiūrėti mitybą, nes jie turi polinkį tukti. Ugnies žmonių svoris daugmaž pastovus ir tiesiogiai priklauso nuo suvalgyto maisto kiekio. Jeigu jie valgo daug – plečiasi, jeigu saikingai – būna liekni.

Oro konstitucijos žmogui tinka šiltas, sunkus, riebus maistas. Ugnies žmonėms nerekomenduojama valgyti rūgštaus, aštraus maisto, gerti kavos. Vandens žmonėms netinka sunkus maistas, reikėtų riboti angliavandenius, mėsą, vengti pieno produktų.

Skirtingos konstitucijos žmonėms rekomenduojamas skirtingas maistas, kuris turėtų kompensuoti tuos elementus, kurių trūksta.

Pavyzdžiui, oro konstitucijos žmogus neturėtų valgyti lengvo, sauso, šalto, maisto, džiovintų ir termiškai neapdorotų maisto produktų. Tinka šiltas, sunkus, riebus maistas. Ugnies konstitucijos žmonėms nerekomenduojama valgyti rūgštaus, aštraus maisto, gerti kavos. Vandens žmonėms netinka sunkus maistas, reikėtų riboti angliavandenius, mėsą, vengti pieno produktų, o daugiau valgyti žalumynų, termiškai neapdoroto, sauso, lengvo maisto.

Pastaruoju metu vis dažniau vyrauja mišrūs konstitucijų tipai, kai vyrauja du elementai. Tokiu atveju rekomenduojama prisilaikyti mitybos pagal labiau išreikštą elementą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos