Iki šiol gydytojų skiriamas gydymas Alzheimerio ligai kontroliuoti viso labo palengvindavo simptomus. Tačiau britų mokslininkai tvirtina sukūrę vaistą, kuris gali išgydyti Alzheimerio, Parkinsono, Huntingtono ir kitas ligas.
Atlikus bandymai su pelėmis paaiškėjo, kad smegenų ląstelių mirties, kurią sukelia baltyminės dalelės – prionai – galima išvengti.
Kai virusas užpuola smegenų ląstelę, tai sukelia virusinių baltymų gamybą. Ląstelė atsako nutraukdama beveik visą baltymų gamybą, siekdama sustabdyti viruso plitimą.
Tačiau daugelis neurodegeneracinių ligų susijusios su ydingų baltymų gamyba. Šie išprovokuoja tuos pačius apsaugos procesus, bet su nepalyginti baisesnėmis pasekmėmis.
Tikiuosi, kad šis atradimas istorijoje bus įvertintas kaip lūžio taškas, ieškant vaistų, galinčių kontroliuoti ir užkirsti kelią Alzheimerio ligai.
Ydingi baltymai ilgai išlieka, todėl smegenų ląstelės nutraukia baltymų gamybą ilgam laikui – tiek, kad pačios pradeda badauti ir žūsta.
Šis procesas, kartodamasis visų smegenų neuronuose, gali sutrikdyti judėjimą, atmintį ar net nužudyti, priklausomai nuo ligos.
Mokslininkai rado junginį, kuris užkirto kelią šitiems apsauginiams mechanizmams ir sustabdė neurodegeneraciją.
Tirtoms pelėms prionų sukeltos ligos pasireikšdavo sunkiomis atminties ir judėjimo problemomis. Jos nugaišdavo per 12 dienų.
Tačiau tos, kurios gavo atrasto cheminio junginio, neparodė smegenų audinio atrofijos ženklų.
Profesorius Rogeris Morrisas iš Londono Kingso koledžo sakė: „Tikiuosi, kad šis atradimas istorijoje bus įvertintas kaip lūžio taškas, ieškant vaistų, galinčių kontroliuoti ir užkirsti kelią Alzheimerio ligai“.
Alzheimerio liga – tai neurodegeneracinė liga, pasižyminti pažintinių funkcijų blogėjimu, kasdienės veiklos pasyvėjimu, elgsenos pokyčiais, neuropsichiatriniais simptomais. Tai labiausiai paplitusi silpnaprotystės forma.
Labiausiai trukdantis ligos simptomas yra trumpalaikės atminties praradimas (amnezija) – nedidelis, smulkus užmaršumas, kuris ilgainiui tampa nuolatiniu, daugiau pasireiškiančiu ligos progresavimu. Vėliau atsirandantis kognityvinių gebėjimų pablogėjimas apima kalbos sritį, sugebėjimą atlikti tikslius judesius, atpažinimą.
Tarptautinė Alzheimerio ligos diena – rugsėjo 21-oji.